Prudký finiš v Trevi senzačně ovládl Primož Roglič

nabor

Bývalý skokan na lyžích Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) překvapivě zvítězil ve 3. etapě Tirreno-Adriatico. Slovinec zaútočil v závěrečném stoupání a náskok si udržel až do více než kilometr vzdáleného cíle. Druhý dojel o tři vteřiny Adam Yates (Mitchelton-Scott), třetí byl po fantastickém výkonu Tiesj Benoot (Lotto-Soudal).

3. etapa z Follonicy do Trevi byla se svými 234 kilometry nejdelší etapou ročníku. Do úniku se záhy po ostrém startu dostali Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia), Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini), Sho Hatsuyama (Nippo-Vini Fantini), Dennis van Winden (Israel Cycling Academy) a Stepan Kurianov (Gazprom-Rusvelo). Pětice závodníků si brzy vytvořila náskok, který rychle stoupal. Po 40 kilometrech byl již téměř 10 minut a peloton se nikam nehnal.

Na čele balíku se točili především jezdci týmu BMC. Americká sestava totiž držela modrý dres s Patrickem Bevinem. Navíc za ním byli v průběžném pořadí poskládáni další tři jeho spolujezdci – Caruso, Van Avermaet a Dennis. S 50 kilometry do cíle měl únik stále velmi pohodlný náskok 6 a půl minut. Peloton sice začínal zrychlovat, ale nabízela se otázka, zda již není pozdě.

28 kilometrů před cílem v levotočivé zatáčce před nájezdem na most přišel pád v pelotonu. Nejhůře dopadl Simon Geschke (Team Sunweb). Němec se poroučel k zemi nebezpečně blízko betonových sloupků a dlouhé minuty se z ní nezvedl. Nakonec musel být záchranáři naložen do sanitky a odvezen.

Závěrečné kilometry se odjely na okruhu v Trevi a při prvním průjezdu cílem byl peloton necelých 10 kilometrů před cílovou pásku opět pohromadě. S nájezdem do závěrečného stoupání se na čelo posunuli hned 4 závodníci tým Sky. Na útok Primož Rogliče ale ani oni nenašli odpověď. Po chvíli kdy se Slovinec vzdaloval jen velmi pomalu, se vozovka trochu srovnala a Roglič začal získávat náskok. Roglič sice v závěru trochu ztrácel, ale etapové vítězství si již vzít nenechal.

Pořadí 3. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Primož Roglič (Slo) LottoNL-Jumbo 6:17:23
2 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:00:03
3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:00:06
4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:07
5 Rigoberto Uran (Kol) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:00:10
6 Mikel Landa (Špa) Movistar Team
7 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
8 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
9 Wilco Kelderman (Niz) Team Sunweb
10 Bob Jungels (Luc) Quick-Step Floors

Průběžné pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 10:52:22
2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
3 Chris Froome (GBr) Team Sky 0:00:03
4 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:08
5 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:00:09
6 Bob Jungels (Luc) Quick-Step Floors
7 Wilco Kelderman (Niz) Team Sunweb 0:00:19
8 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe 0:00:30
9 Tom Dumoulin (Niz) Team Sunweb 0:00:33
10 Rigoberto Uran (Kol) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:00:39