Primož Roglić zvládl časovku poslední etapy Kolem Baskicka, celkově vyhrál Valverde

Primož Roglič (Team LottoNl-Jumbo) předvedl famózní výkon, když závěrečnou časovku s přehledem opanoval. A to i přesto, že na mezičase to vypadalo, že by se vítězství nemusel dočkat, ale v druhém úseku byl bezkonkurenčně nejrychlejší a zaslouženě si vybojoval etapový vavřín. V souboji borců o celkové pořadí zůstal opět Černý Petr Albertu Contadorovi (Trek-Segafredo), neboť jeho úhlavní konkurent Alejandro Valverde (Movistar Team) zajel jízdu proti chronometru lépe a tím vybojoval celkové prvenství.

Individuální časovka se jela v okolí městečka Eibar, které mimo jiné zažívá i fotbalový boom, vždyť místní klub SD se vyšplhal do horní poloviny tabulky. Trať měřila 27,7 kilometrů a ihned zpočátku vedla do kopce, jehož převýšení bylo téměř 500 metrů. Stejný byl následný sjezd, až k mezičasu, který byl na 12,7 kilometru. Poté na závodníky čekala rovina s mírnými převýšeními.

Jako první pokořil hranici 38 minut Pello Bilbao (Astana Pro Team), jenž se dostal pod tuto hranici pouze o jednu vteřinu. Druhým pokořitelem byl Anthony Roux (FDJ), jeho čas byl 37:39. Třetím mužem v pořadí, který se dostal do čela byl Dán Michael Valgren Andersen (Astana Pro Team), který se před Francouze dostal o 7 vteřin.

Gorka Izagirre (Movistar Team) rozjel svůj souboj s chronometrem dobře, na mezičase šel do vedení, které ovšem neudržel. Ve druhé části totiž bývalý mistr světa v časovce Vasil Kirijenka (Team Sky) zrychlil a jako první se dostal pod metu 37 minut, jeho čas byl 36:50, což mu vyneslo 7. místo v celkovém pořadí.

Michael Matthews (Team Sunweb) startoval až po Bělorusovi a Španělovi. Svoji jízdu doslova šperkoval, když dokázal být nejrychlejší nejen na mezičase, ale nakonec i v cíli. V konečném zúčtování obsadil 6. místo. Victor De La Parte (Movistar Team) byl dalším z řady, který dokázal být nejrychlejší na mezičase, ale Australanův čas na něj byl až příliš. Konečné 9. místo mu budiž zadostiučiněním.

Primož Roglič

Primož Roglič byl jedním z adeptů, který by dnešní etapu mohl vyhrát. Tuto předpověď splnil bezezbytku. Na prvním mezičase měl na Matthewse náskok 9 vteřin, ovšem to co předvedl ve druhé části všem vyrazilo dech a do cíle dojel o 41 sekund před Australanem a jako jediný ze startovního pole pokořil hranici 36 minut (35:58).

Jon Izaguirre (Bahrain-Merida) si počínal rovněž výborně až do mezičasu, kde byl nejrychlejší. Ve druhé polovině závodu však jeho tempo mírně opadlo a nakonec na Rogliče ztratil 15 sekund.

Z velké šestky vystartoval jako první Alberto Contador. Jako jediný si vybral na jízdu do kopce vrchařský speciál. Těsně před vrcholem jej pak musel měnit a to jej možná připravilo o lepší výsledek. Ač na mezičase vedl, nakonec Rogličovi podlehl o 23 vteřin.

Posledních 5 cyklistů mělo před startem stejný výchozí čas. Moc se nepočítalo s výkony Louise Meintjese (UAE Team Emirates) a Michaela Woodse (Cannondale-Drapac).

Romain Bardet (AG2R La Mondiale) má s časovkou problémy a rovněž nepatřil mezi ty, kteří by se mohli prát o vítězství, ale že na prvním mezičase bude ztrácet přes minutu bylo více než překvapivé. Ve druhé polovině jeho naděje zhasly zcela a Francouz byl nakonec klasifikován na 50. místě se ztrátou 2:33.

Nepřekvapil ani Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac). Jeho ztráta na prvním mezičase činila již 1:28 a vypadalo to, že by se měla ještě více prohloubit, v cílové rovince jej mohl předstihnout Alejando Valverde, který startoval o 2 minuty za ním.

Španělský cyklista uzavíral startovní pole a šlapal do pedálů co to šlo. Na prvním mezičase měl ztrátu 9 vteřin na Contadora. To by stačilo Albertovi k průniku na první místo celkové klasifikace, jenže při sjezdu z kopce nechal Valverde odpočinout nohám a na časovkářském speciálu jel, jako by to bylo klasické kolo, tedy přikrčen u „štangle“. Na rovinaté části zvyšoval tempo a za chvíli byla ztráta devíti vteřin na Contadora ta tam. Člen stáje Movistar měl v cíli opět ztrátu 9 vteřin, tentokráte na vítěze Rogliče.

Valverde po průjezdu cílem neskrýval svoji radost. A proč by ne? Však celé klání Kolem Baskicka vyhrál.

A jak si vedli Češi? Ondřej Cink (Bahrain-Merida) skončil na 42. místě se ztrátou 2:25. Celkově nováčkovi v silničním pelotonu patří rovněž 42. pozice. Druhým zástupcem naší krajiny byl Roman Kreuziger (Orica-Scott). Jemu se časovka vůbec nepovedla. Na vítězného Rogliče ztratil 3:02, což mu vyneslo 63. místo. V celkové klasifikaci byl ovšem lepší než Cink, jeho umístění bylo ve čtvrté desítce (33. místo).

[cyklostat id=“Vuelta-Ciclista-al-Pais-Vasco“ etapa=“6″ rok=“2017″ nadpis=“Kolem Baskicka 2017, pořadí 6. etapy“]