Král letošních klasik Greg Van Avermaet korunoval sezónu triumfem na Roubaix, bohužel na úkor Štybara

nabor

Greg Van Avermaet (BMC) po výhrách na Omloop Het Nieuwblad, E3 Harelbeke a Gent – Wevelgem přidává první monument – Paříž – Roubaix. Bohužel vyhrál na úkor Zdeňka Štybara (Quick-Step Floors), který předvedl životní výkon. Pro třetí místo si dospurtoval Sebastian Langeveld (Cannondale-Drapac).

Delage, Vandenbergh, Wallays
Delage, Vandenbergh, Wallays

V dnešní etapě se nastupovalo. Nastupovalo se hodně, ale únik se nevytvořil žádný. Za to přišel pád v pelotonu, když se k zemi poroučel Luke Durbridge (ORICA-Scott). Poté si na čele maximálně minutový náskok vytvořila skupinka Jelle Wallays (Lotto Soudal), Mickäel Delage (FDJ) a Stijn Vandenbergh (AG2R). Dokázali si vytvořit náskok, ale ten činil maximálně minutu.

Na prvních kostkách spadli Olivier Naesen (AG2R), Yves Lampaert (Quick-Step Floors). Naesen pokračoval, ale Lampaert nikoliv.

Před nájezdem na sektor Haveluy se do problémů dostali jezdci BMC, konkrétně Greg Van Avermaet, který musel řešit technický problém. Naštěstí mu pomohl rychlý zásah Manuela Quinziata. Zkušený Ital vzal z doprovodného vozu imbusový klíč a problém vyřešil. Jenže závodníci BMC nedokázali svého lídra dostat do dobrých pozic před sektorem Haveluy, kde přišel pád a Avermaet přišel o kolo a vypadl z pelotonu. V ten moment Tom Boonen a Zdeněk Štybar (oba Quick-Step Floors) zvýšili tempo a zkusili potrhat peloton.

Arenberg
Průjezd skrz Aranberský les

Přes následný Arenberg musel Belgičan dojíždět svoji ztrátu. Naštěstí pro něj se po sektoru Pont Gibus dostal zpět do pelotonu. I po Arenbergu přišel útok, kdy se odpoutal Sylvain Chavanel (Direct Energie) a dojel k Jelle Wallaysovi, od kterého už odpadli jeho dřívější kolegové.

Ani tato dvojice se před pelotonem zas tak dlouho neohřála, protože 77 kilometrů před cílem zaútočil Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). S ním jel i jeho týmový kolega Maciej Bodnar a dokázali se dotáhnout i Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) a Daniel Oss (BMC).

Daniel Oss
Daniel Oss na Mons-en-Pévele

Jenže brzy postihl Sagana defekt a rázem na čele spolupracovala dvojice Oss – Stuyven. Ti vydrželi před hlavní skupinou, ze které útočili André Greipel (Lotto Soudal), Tom Boonen nebo Arnaud Démare (FDJ), asi 17 kilometrů. Z pelotonu vyrazili Gianni Moscon (Sky), Jürgen Roelandts (Lotto Soudal) a Dimitri Clayes (Cofidis) a za sektorem Mons-en-Pévele dohnali čelní duo. Jenže brzy k ním dolétl i peloton a začínalo se znovu. Na Pévele otestovali své soupeře Štybar, Sagan, Boonen, Keukelire, Langeveld a další, ale bez úspěchu.

Jakmile se peloton trochu pospojoval, vyrazil Daniel Oss znovu. Za Ossem po několika okamžicích vyrazili Roelandts s Langeveldem. K nim se připojil i Štybar. Dotáhnout se zkoušel i Sagan, ale další defekt ho znovu vyřadil z boje o výhru. Ke stíhacímu triu dojeli ještě Avermaet, Stuyven a Moscon.

Tato šestka pokračovala takto až do chvíle kdy byl před sektory Camphin-en-Pévèle, Carrefour de l’Arbre a Gruson dojet Daniel Oss. Na těchto třech sektorech, ze kterých je to do cíle už jen kousek roztrhal čelní skupinu Van Avermaet. Drželi se s ním už jenom Štybar a Langeveld.

Štybar příliš nestřídal, stále čekal na moment, kdy se zezadu přiřítí Tom Boonen. To se nestalo, ale za to přišel nástup Grega Van Avermaeta na předposledním sektoru – Hemu. Když zbývaly čtyři kilometry do cíle, přišel útok Zdeňka Štybara, jenže ihned za ním byl Van Avermaet a z pokusu nebylo nic.

Na velodromu se začalo taktizovat a to až tak, že se dokázali dotáhnout Moscon se Stuyvenem. Moscon ihned zaútočil, zbývalo necelých 300 metrů před cílem. Toho využil Štybar. Mladého Itala předjel a směřoval za výhrou, jenže za ním vystartoval i Van Avermaet a na posledních 30 metrech Štybara prostě objel.

Greg Van Avermaet Roubaix
První monument pro BMC a sezóna snů pro Grega Van Avermaeta
Tom Boonen
Poslední závod Toma Boonena, bojoval statečně, ale na výhru to nestačilo

[cyklostat id=“Paris-Roubaix“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“Paris – Roubaix 2017″]