Primož Roglič v Romandii vyhrál i 4. etapu a navýšil své vedení

nabor

Slovinská nadvláda závodu Kolem Romandie pokračuje druhým vítězstvím Primože Rogliče. Společně s Janem Tratnikem z Bahrainu vyhráli 3 z 5 etap a švýcarskému závodu dominují. I tentokrát Roglič ovládl sprint menší skupiny a suverénně porazil Ruie Costu a Gerainta Thomase. V této skupině dojel na 7. místě také Jan Hirt a předčil tak třeba Stevena Kruijswijka nebo Ilnura Zakarina.

4. etapa měřila pouhých 108 kilometrů a většina trati vedla téměř po rovině. Závod se tak měl rozhodnout na závěrečném stoupání do Torgonu, které mělo více než 10 kilometrů do průměru 6,5%. Tempo bylo ale celý den velmi rychlé a na konec etapy nikdo nečekal.

Tomu pomohl i fakt, že únik byl dnes nebývale silný. Mezi osmičkou uprchlíků byl Dani Martínez (EF Education First), Remco Evenepoel (Deceuninck-QuickStep), Simon Pellaud, Claudio Imhof (oba Team Switzerland), Jonas Gregaard (Astana), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Harm Vanhoucke (Lotto Soudal) a Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert).

Především přítomnost Dani Martíneze byla pro únik osudová. Kolumbijec totiž ztrácel jen minutu a půl, což se jezdcům Jumba a Ineosu pochopitelně nelíbilo. Skupina nezískala více než 2 minuty náskoku a s nájezdem do závěrečného stoupání byl peloton již téměř na dostřel. Toho si byl Martínez vědom a hned na začátku kopce zaútočil. Pouze Gougeard byl schopen s ním držet krok a dvojice se zbytku úniku definitivně vzdálila.

Ani oni ale nebyli schopni vzdorovat strojovému tempu Ineosu a 5 kilometrů před cílem je balík dojel. 3 kilometry před cílem nastoupil David Gaudu (FDJ) a Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert). Ani Francouzi ale nebyli úspěšní a tak to zkusil sám Roglič. Jeho nástupu se chytil Geraint Thomas, ale čekal je podobný osud jako duo Gaudu-Martin.

Poslední útok ještě přišel od Hugha Carthyho (EF), kterého ale pokryl Primož Roglič a rovnou využil získané rychlosti k otevření sprintu. Costa se sice snažil seč mu síly stačily, ale Roglič opět ukázal, že je momentálně úplně jinde než zbytek startovního pole.

Pořadí 4. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma 2:42:21
2 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
4 Michael Woods (Kan) EF Education First
5 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
6 Felix Großschartner (Rak) Bora-Hansgrohe
7 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
8 Emanuel Buchmann (Něm) Bora-Hansgrohe
9 Steven Kruijswijk (Niz) Team Jumbo-Visma
10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin

 

Průběžné pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma 15:05:13
2 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:12
3 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:00:16
4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:26
5 Felix Großschartner (Rak) Bora-Hansgrohe 0:00:29
6 Steven Kruijswijk (Niz) Team Jumbo-Visma 0:00:37
7 Michael Woods (Kan) EF Education First 0:00:38
8 Emanuel Buchmann (Něm) Bora-Hansgrohe 0:00:39
9 Carlos Betancur (Kol) Movistar Team 0:00:57
10 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:01:00