Primož Roglič vyhrál závěrečnou časovku a obhájil tak vítězství na závodě Kolem Romandie

nabor

I poslední etapa se stala kořistí Primože Rogliče. Slovinec získal na závodě Kolem Romandie třetí etapovou výhru a tento závod vyhrál podruhé v řadě. Druhé místo v celkovém pořadí uhájil Rui Costa a na třetí se posunul Geraint Thomas.

Letošní ročník pojal Primož Roglič dosti odlišně než ten minulý. Loni ho tu v horských dojezdech proháněl Egan Bernal, Roglič tak musel jezdit aktivně a nakonec Kolumbijce porazil o osm sekund.

Letos však ani nebylo jasné, zda tady bude lídr a závod chtěl pojmout především jako přípravu na Giro d’Italia, které začíná již 11. května.

Od začátku závodu však začal získávat sekundy na své konkurenty. Neútočil, jel chytře. V první etapě (před ní se jel ještě prolog, kde byl Roglič těsně druhý) překvapivě nezareagoval na nástupy Gerainta Thomase a Davida Gaudu. Vše mu ale sjel Steven Kruijswijk a Roglič následně vyhrál spurt malé skupiny.

Po etapě oblékl dres lídra a svůj náskok rozšiřoval i nadále díky bonusům. Ve čtvrté etapě znovu vyhrál spurt malé skupiny a od obhajoby vítězství ho dělila již jen jeho oblíbená časovka.

Časovka na necelých 17 kilometrů v okolí Ženevy byla převážně rovinatá a měla tak potvrdit Rogličův triumf. Slovinec se jako lídr celkové klasifikace vydal na trať až jako poslední.

Výborně si před ním vedl specialista na tuto disciplínu a současný držitel světového rekordu v hodinovce Victor Campenaerts. Ten v úvodním prologu spadl a dojel až jako poslední, ale dnes zajel výborný čas a dlouho seděl v „horkém křesle“ pro doposud nejrychlejšího závodníka.

Velice se mu přiblížil mladý Filippo Ganna z týmu INEOS, který však nestačil na Belgičana o dvě sekundy.

Mezitím se dostala řada i na závodníky pro celkové pořadí. Výborně si počínal Geraint Thomas a Felix Großschartner. Tito jezdci zajeli rychlejší čas než před etapou třetí David Gaudu a oba ho v celkovém pořadí těsně předskočili. Šťastnější byl pak Thomas, který se posunul na celkové třetí místo o pouhou sekundu před Großschartnera.

Na trati tak byli již jenom dva závodníci – Rui Costa a Primož Roglič. Ačkoliv Roglič na Portugalce od začátku získával náskok a bylo jasné, že si jede pro celkovou výhru, Costa jel až překvapivě dobře. Ostatní jezdce na celkové pořadí v časovce porazil a pojistil si tak druhé místo.

Rogličovi v tu chvíli stačilo pro celkové vítězství dojet jen v pořádku do cíle. Jenže Slovinec jel stále naplno a nakonec stanovil nejrychlejší čas dne. Vyhrál zde třetí etapu a k tomu přidal celkové pořadí i zelený dres. Potvrdil tak roli jednoho z hlavních favoritů na Giro.

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Primož Roglič (Slo) Team Jumbo-Visma 0:19:58
2 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:00:13
3 Filippo Ganna (Ita) Team Sky 0:00:15
4 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:00:16
5 Tony Martin (Něm) Team Jumbo-Visma
6 Stefan Küng (Švý) Groupama-FDJ 0:00:22
7 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:37
8 Will Barta (USA) CCC Team 0:00:43
9 Felix Großschartner (Rak) Bora-Hansgrohe 0:00:44
10 Geraint Thomas (Brit) Team Sky 0:00:46

 

Konečné pořadí závodu Kolem Romandie

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Primož Roglič (Slo) Team Jumbo-Visma 15:25:11
2 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:49
3 Geraint Thomas (Brit) Team Sky 0:01:12
4 Felix Großschartner (Rak) Bora-Hansgrohe 0:01:13
5 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:01:17
6 Steven Kruijswijk (Niz) Team Jumbo-Visma 0:01:33
7 Emanuel Buchmann (Něm) Bora-Hansgrohe 0:01:35
8 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:02:00
9 Simon Špilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:02:03
10 Michael Woods (Kan) EF Education First 0:02:18