Primož Roglič potřetí vítězem Giro dell’Emilia

nabor

Tradiční podzimní italskou jednorázovku si opět podmanil Primož Roglič (Jumbo-Visma). V prudkém cílovém stoupání vyčkával za zády jezdců UAE-Emirates do poslední chvíle a překonal soupeře drtivým nástupem na posledních 200 metrech. S odstupem za ním dojel Tadej Pogačar (UAE) a s třetím místem může být spokojen Simon Yates (Jayco-AlUla). Vítěz Primož Roglič před závodem potvrdil svůj odchod z týmu Jumbo-Visma na konci letošního roku.

Hvězdně obsazený závod na 204 kilometrů startoval severně od Modeny ve městě Carpi. Po třiceti kilometrech se vytvořil osmičlenný únik, z něhož 80 km před cílem zůstali již jen Christian Scaroni (Astana-Qazaqstan) a Mattia Bais (Eolo-Kometa). To už měli jezdci za sebou 2000 nastoupaných metrů, především na prémie Samone (6 km do 6%) a Monte Nonascoso (6 km do 7%).

Před prvním z pěti stoupání k ikonické bazilice San Luca v Bologni byli oba Italové pohlceni pelotonem, v němž kontrolovali tempo jezdci UAE, do této fáze hlavně Rafal Majka. K prvnímu útoku se vydal Quentin Pacher (Groupama-FDJ), ale dojel jej Chris Harper (Jayco) a rychle ho setřásl. Získal si však maximálně 20tisekundový náskok na hlavní skupinu favoritů. V sólové jízdě absolvoval tři kola, za ním se jen na chvíli vydal Fausto Masnada (Soudal-QuickStep).

Na čele pelotonu se vystřídali další tempaři týmu UAE Jay Vine a Diego Ulissi. Na předposledním stoupání k bazilice se pak na špici posunul Adam Yates a za něj se přilepil Tadej Pogačar. Bylo jasné, kdo je dnešním lídrem týmu. Chris Harper byl brzy dojet a skupina začala řídnout. Tempo Adama Yatese už vydržel pouze jeho bratr Simon, Primož Roglič, Richard Carapaz (EF Education-EasyPost), Michael Woods (Israel-PremierTech), Giulio Ciccone (Lidl-Trek) a dřívější vítězové Enric Mas (Movistar) a Aleksandr Vlasov (Bora-hansgrohe).

V posledním výjezdu skupinu stále tahal Adam Yates a napětí za ním by se dalo krájet. Kilometr před cílem, v pasáži s 15 – 17 procenty stoupání, nastoupil Woods, ale Pogačar reagoval a s ním i Carapaz a Roglič. Trojice sice poodjela, ale začala taktizovat a znovu se přiblížili Mas, Vlasov a Simon Yates. Pogačar hlídal špici, jenže 200 metrů před cílem bleskově zrychlil Roglič a nikdo už na něj neměl. Kdoví, kterému týmu budou patřit jeho vítězství v příští sezóně…?

/Zdroj obrázku: Sprint Cycling Agency/