Mistry Evropy na silnici se stali Mischa Brenewoldová a Christophe Laporte.

nabor

Mistrovství Evropy v silničních cyklistických disciplínách vyvrcholilo v Holandsku elitním závodem mužů. Předcházely mu ale další závody mužů i žen.

V pátek 22. 9. 2023 se jel silniční závod mužů i žen kategorie U23. Obě trati byly zakončeny šesti výjezdy na „výškový bod“ 34 m n.m. Col du Vam. Mužská trať měřila 136 km a vítězství získal za 3 hodiny Dán Henrik Pedersen. Na stupních vítězů s ním stáli Španěl Iván Romeo a Francouz Paul Magnier, ale klidně tam mohl být i pátý Matyáš Kopecký, který ztratil jen o vteřinu více než Francouz. Z našich závod dokončili také Karel Camrda, Jakub Ťoupalík a Daniel Mráz.

Ženská trať pro U23 měřila 108 km. Vítězkou v hromadném spurtu se stala domácí Ilse Pluimersová, druhá byla Britka Anna Shackelyová a třetí Švýcarka Linda Zanettiová, obě se ztrátou pouhé vteřiny. Naše reprezentantka Julia Kopecký skončila šestá o 14 vteřin a Kristýna Burlová dvanáctá o 26 vteřin.

Sobotní první závod patřil mužům-juniorům. Na trati o délce 111 km s tradičními okruhy před Col du Vam vládli mladí Slovinci. Zvítězil Anže Ravbar, třetí skončil Žak Eržen, a mezi ně se vklínil Francouz Matys Grisel. Všichni dosáhli stejného času.

Odpolední elitní závod žen na 130 km ovládly domácí závodnice. Na prvním místě Mischa Brenewoldová a na stříbrném stupínku Lorena Wiebesová. Až třetí skončila Belgičanka Lotte Kopecky.

Nedělní finále začalo závodem žen-juniorek na 69 km. Stupně vítězů byly tentokrát zeměpisně pestřejší. První Belgičanka Fleur Moorsová, druhá Italka Federica Venturelliová a třetí Léane Tabuová z Francie. Neztratily se ani české závodnice. Kateřina Douděrová na 14. místě dojela s odstupem jen 13 sekund a Nela Kaňkovská na 22. místě s 22 sekundami.

Elitní závod mužů na 200 km

Do úniku se dostal vítěz časovky Joshua Tarling, s ním si získali náskok až dvou minut Stefan Bissegger (Švýcarsko), Rory Townsend (Irsko), Norman Vahtra (Estonsko) a náš Mathias Vacek. Jejich pobyt na čele závodu trval až do nájezdu na okruhy 84 km před cílem. Pak začali někteří couvat do pelotonu a nejdéle, do 30 km před cílem, vydrželi Vacek s Bisseggerem. Během závodu došlo k několika pádům, dokonce dvakrát se do nich zamotal i možný favorit Ital Filippo Ganna. O dostižení úniku se nejvíce zasloužili Belgičané a Italové. Všem ale vypálil rybník Francouz Chris Laporte.

24 km před cílem unikla z pelotonu skupina 10 jezdců, mezi nimiž byla i jména jako Chris Laporte, Olav Kooij, Andreas Kron, John Degenkolb, Mike Teunissen, Arnaud De Lie, Mads Pedersen nebo Wout van Aert. Získala si půl minuty náskoku a to stačilo. 12 km před cílem ze skupiny nastoupil Christophe Laporte, odskočil jen na několik sekund, ale soupeři ho začali intenzivně stíhat až na posledním kilometru.  Belgičané Arnaud De Lie a Wout van Aert a Nizozemec Olav Kooij už to nestihli. Ve strhujícím finiši Laporte udržel vítězství. Za ním dojeli Van Aert a Kooij, takže na stupních vítězů….. zase třikrát Jumbo-Visma!