Poslední spurterská etapa první poloviny Gira

nabor

Důležité horské etapy se blíží. Zbývají už jen tři klasicky spurterské a první z nich uvidí dnes pohlednicové městečko Alberobello.

Profil 7. etapy Giro d’Italia 2017Sedmá etapa Giro d’Italia 2017 je s 224 kilometry druhá nejdelší, zato profil náročný není. Úvod se pojede ještě v Kalábrii, přes kraj Basilicata se pak peloton přesune do Apulie. Většinu času stráví cyklisté u pobřeží Tarentského zálivu, tedy u Jónského moře, které z jihu omývá břehy Itálie. Pokračovat bude hezké počasí a vítr proudící cyklistům převážně dozad, což etapu mírně zrychlí.

Alberobello - mapa dojezdu 7. etapy Giro d'Italia 2017Cílové Alberobello („Krásný strom“) září do světa bílými vápencovými domy s kamennými kuželovými střechami ve stylu trullo. Stavěly se na sucho, bez malty či cementu. Traduje se, že obydlí, typicky tvořená jen jednou velkou místností, byla takto zbudována, aby se jejich majitelé vyhnuli platbě vysokých daní. Od roku 1996 je historická zóna města s 10 000 obyvateli zapsána jako památka UNESCO.

Spurterům nicméně na rozhlížení nezbude čas, organizátoři je opět nešetří. Na posledních pěti kilometrech šest prakticky pravoúhlých zatáček, kruhový objezd, zúžení vozovky, cílová rovinka dlouhá jen 600 metrů. Budeme-li parafrázovat zoufalou snahu protagonistů Buñuelova snímku sejít se u večeře – nenápadný půvab spurtu dost možná zůstane i dnes zachován. Přesto třemi hlavními favority jsou: Greipel, Gaviria, Ewan.

Bennett, Mareczko, Nizzolo, Modolo, Stuyven, Sbaragli, Gibbons, Bauhaus či Ferrari je budou také dnes pronásledovat, nicméně oba skutečně hromadné dojezdy dosavadního Gira zatím vcelku pohodlně ovládli Greipel, respektive Gaviria.

Sedmá etapa Giro d’Italia 2017 začíná v 11:50. Přenosy tradičně po jedné, dojezd po páté. Facebooková soutěž, v rámci níž hledáme jméno vítěze etapy, pokračuje. Tipovat můžete až do startovního výstřelu