Poslední rovinatou etapu na Dauphiné vyhrál Bouhanni

nabor

Nejdelší etapu Critéria du Dauphiné vyhrál Nacer Bouhanni (Cofidis) před Jonasem Van Genechtenem (IAM) a Lukou Mezgecem (Giant-Alpecin). Celkové pořadí se nezměnilo.

Únik dne Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo) a Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal)
Únik dne Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo) a Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal)

V dnešní etapě se do úniku vrhli Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo) a Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal). Ti si vypracovali velmi slušný náskok 6:40 minuty a 20 kilometrů před cílem měli stále 3 minuty k dobru. V pelotonu se mezitím střídaly týmy BMC, Cofidis, MTN-Qhubeka a další. Náskok šel díky tomu hodně dolů a pro balík to vypadalo dobře.

Při stoupání na vrchařskou prémii to z balíku několikrát zkusil Cyril Gautier (Europcar). Za ním se vydali další odvážlivci Chad Haga (Giant-Alpecin) a Tim Wellens (Lotto Soudal), který měl k ruce Toshe Van Der Sandeho z úniku. Zkoušeli to i další jezdci, jako třeba Daniel Oss (BMC) a Julian Alaphilippe (Etixx – Quick Step).

Na dalším, tentokrát nehodnoceném, stoupání útočili další jezdci, hlavně Romain Bardet (AG2R), Dan Martin (Cannondale – Garmin) nebo Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo). Nakonec musel jet i Rohan Dennis (BMC). S ním to zkusili Kévin Réza (FDJ) a Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka).

Byl to velký chaos a 7 km před cílem se situace na chvíli stabilizovala. Keizer a Wellens jeli na čele. Keizer chtěl počkat na svého lídra Keldermana a tak mu Wellens odjel. Za čelní dvojicí jela další – Kelderman a k němu Alaphilippe, pak už jel peloton.

Na čele pelotonu se v ten moment objevil dres italského mistra, ve kterém nejede nikdo menší než Vincenzo Nibali (Astana). Sicilan chtěl napodobit kousek z loňské 2. etapy Tour de France, kde v podobném momentu útočil a dojel si pro vítězství v etapě a žlutý dres, který (s vyjímkou jedné etapy) až do Paříže nepustil. Nibali se dostal k Alaphilippovi a Keldermanovi, ale balík byl blízko a dojel je.

3 kilometry před cílem měl Wellens 12 sekund k dobru na rozházený a zmatený peloton. Tak to zkusil Tony Martin (Etixx-Quick Step), toho stíhal Daniel Oss a tvořila se velmi nebezpečná skupinka. Dojeli Wellense, ale Adam Yates (Orica-GreenEDGE) to ovšem pohlídal a nenechal je odjet daleko. Proto zaútočil Tony Gallopin (Lotto Soudal). Nakonec to přece jen skončilo spurtem a Nacer Bouhanni neměl žádnou konkurenci. Druhý byl Jonas Van Genechten a třetí Luka Mezgec.

 

Pořadí v etapě

Critérium du Dauphiné 2015 Jezdec Tým čas
1 Nacer Bouhanni Cofidids 5:30:53
2 Jonas Van Genechten IAM ,,
3 Luka Mezgec Giant-Alpecin ,,
4 Edvald Boasson Hagen MTN – Qhubeka ,,
5 Alexey Tsatevich Katusha ,,
6 Julian Alaphilippe Etixx – Quick Step ,,
7 Samuel Dumoulin AG2R ,,
8 Tiesj Benoot Lotto Soudal ,,
9 Kévin Réza FDJ ,,
10 Nathan Haas Cannondale-Garmin ,,

 

Celkové pořadí

Critérium du Dauphiné 2015 Jezdec Tým čas
1 Rohan Dennis BMC 13:31:30
2 Tejay Van Garderen BMC ,,
3 Andrij Grivko Astana 0:04
4 Vincenzo Nibali Astana ,,
5 Lieuwe Westra Astana ,,
6 Michele Scarponi Astana ,,
7 Rein Taaramäe Astana ,,
8 Gorka Izagirre Movistar 0:05
9 Alejandro Valverde Movistar ,,
10 John Gadret Movistar ,,