Wiggins světovým rekordmanem v hodinovce


O siru Bradley Wigginsovi není v posledních dnech moc slyšet, proto se připomněl tento vítěz Tour de France z roku 2012 a olympijské časovky z Londýna na dráze. Soupeřem mu byl pouze čas a Brit zvládl za hodinu ujet vzdálenost 54,526 km.

Když jsem sledoval Chrise Boardmana, jak se vydává pro rekord, inspirovalo mě to sednout na kolo.

Vzorem byl Boardman

Jezdec stáje Sky měl pro svůj cíl velký vzor. Bývalého dráhaře a šikovného kutila, který různým způsobem upravoval svá kola, Chrise Boardmana. V roce 2000 tento Brit posunul o pouhých 10 metrů 28 let starý rekord Eddieho Merckxe.

Chci rekord posunout co nejvíc mimo dosah ostatních.

Začátek pomalý, konec v krizi

Wigginsův sen byl překonat 55 km za hodinu, na což si naplánoval 221 okruhů. Jenže na začátku začal pozvolněji, což zřejmě způsobilo i to, že zahajoval svoji dráhu za rekordem z pevného startu. Po 70 okruzích už byla průměrná rychlost přes 54 km/h, ale jeho trenér jej musel mírnit, protože se mu zdálo, že tempo přepálil. To se anglickému šlechtici vymstilo po 45 minutách jízdy, kdy na něj dolehla krize a průměr začal klesat. Bradley si musel o vysněné metě nechat pouze zdát.

Dokázat se dostat až takhle na hranu svých možností vyžaduje spoustu kuráže a více než cokoliv jiného je to hra psychiky.

Cíle Bradleyho Wigginse

Plány britského jezdce jsou jasné. Olympiáda 2016 v Rio de Janeiro a pak již ukončení kariéry. Ono se však není čemu divit, vždyť jeho kariéra byla více než úspěšná. Už dříve totiž naznačil, že letos nepojede Vueltu ani Tour de France, tedy pokud se nezraní Christopher Froome.

Je rekord regulérní?

Jenže tím to celé nekončí. Po dvou dnech přišel Steve Collins, trenér Alexe Dowsetta, s napadením, že Wiggins použil zakázaného kola. Dowsettův trenér totiž pro BBC uvedl:

Jeden ze smutných bodů rekordu je, že jeho kolo není sériové.

Naráží tak na to, že by raději viděl, aby někdo rekord vytvořil na kole, jehož komponenty by měly být běžně dostupné. Což v případě Bradleyho Wigginse není, neboť si na svém stroji Pinarello Bolide HR nechal upravit titanová řídítka. Kolo ovšem šampiónovi z Tour de France z roku 2012 schválila Mezinárodní cyklistická unie (UCI).

Rád bych se vrátil a ukázal, čeho jsem schopen.

Tento jasný vzkaz poslal všem pochybovačům Alex Dowsett, který si je jistý, že může rekord posunout dokonce za hranici 55 km/h. Sám tvrdí, že při svém pokusu nejel na maximum, ale tak aby rekord překonal. Což mu věřit můžeme, jenže nemusíme. Každopádně Brit má dost času o navrácení rekordu do své moci, vždyť je mu teprve 26 let. Otázkou zůstává, kdy se o rekord pokusí. Jediné, co je jasné, že se 35letý Wiggins v budoucnu o žádný rekord pokoušet nebude.

Vývoj světového rekordu v hodinovce

Jméno Stát Datum Vzdálenost
Jens Voigt Německo 18. září 2014 51,115 km
Matthias Brändle Rakousko 30. října 2014 51,852 km
Rohan Dennis Austrálie 8. února 2015 52,491 km
Alex Dowsett Velká Británie 2. května 2015 52,924 km
Bradley Wiggins Velká Británie 7. června 2015 54,526 km