Romain Bardet popravil ve sjezdu peloton

nabor

Romain Bardet v 5. etapě Critérium du Dauphiné zaútočil těsně na vrcholu stoupání Col d´Allos a skvělým sjezdařským uměním si vypracoval významný náskok a dorazil s ním až do cíle dnešní etapy.

Romain Bardet před závodem

Každý se bojí sjezdu z Col d´Allos, takže tempo by mohlo být v kopcích velmi vysoké pro získání dobré pozice. Mám dobré nohy. Nejsem zatím v super kondici, ale může to stačit na Dauphiné.

Dnes na závodníky čekala jedna z nejtěžších etap a zároveň etapa, která se pojede 17. den na Tour de France. Tato etapa s pěti vrchařskými prémiemi byla tedy zkouškou pro všechny závodníky.

Do úniku se dnes dostalo celkem 7 jezdců – Christophe Riblon (AG2R-La Mondiale), Tim Wellens (Lotto-Soudal), Pieter Serry (Etixx-Quick Step), Romain Sicard (Europcar), Arnaud Courteille (FDJ), Albert Timmer (Giant-Alpecin), Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka). Hned si vytvořili docela slušný náskok.

Peloton příliš mnoho nespěchal, takže tempo nebylo takové, jak se očekávalo. Náskok úniku v polovině etapy dosáhl až 4:35 minut a Daniel Teklehaimanot si bod po bodu pojišťoval svoje vedení na vrchařských prémiích.

Stoupání na Col d´Allos

Při nájezdu na 24 kilometrů dlouhý kopec Col d´Allos převzal taktovku pelotonu Sky od BMC. Ihned bylo znát zvýšené tempo a náskok úniku šel rapidně dolů. Peloton se začal natahovat a únik pár kilometrů před vrcholem stoupání měl už jen tři jezdce a následně byl pohlcen.

Těsně před samotným vrcholem zaútočil Romain Bardet, který místní sjezd velmi dobře zná. Ihned začal nabírat náskok a vražedným tempem sjížděl dolů. Jeho náskok před posledním, 6 kilometrů dlouhým, stoupáním byl už 1 minutu a 20 vteřin.

Právě ve stoupání na Pra-Loup začali odpadat velká jména jako Tony Gallopin (Lotto Soudal), Alejandro Valverde (Movistar), ale i Vincenzo Nibali z Astany.

Tým Sky dovezl Chrise Frooma až 1,5 kilometrů před cíl, kde už ostřejším tempem pokračoval sám. Za ním vyrazil Tejay van Garderenem (BMC), který si jel pro žlutý dres, a Benat Intxausti. Oba lehce za Froomem ztráceli.

Romain Bardet pokračoval dál osamocen a skvělým sjezdem z Col d´Allos si dojel až pro etapové vítězství s náskokem 36 vteřin. Tejay van Garderen ještě těsně před cílem přespurtoval Chrise Frooma a pojistil si tak žlutý dres.

Klesání z Col d´Allos mám opravdu moc rád a když jsem měl minutu náskok, věděl jsem, že by to mohlo dnes vyjít… dodal Bardet po závodě.

Pořadí 5. etapy Critérium du Dauphiné

# Jezdec Čas
1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 4:31:22
2 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:36
3 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:00:40
4 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 0:00:42
5 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge 0:00:50
6 Louis Meintjes (RSA) MTN – Qhubeka
7 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:00:55
8 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 0:00:57
9 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
10 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling

Celkové pořadí po 5. etapě

# Jezdec Čas
1 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 18:03:22
2 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 0:00:17
3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:20
4 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 0:00:31
5 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:00:41
6 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge 0:00:43
7 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:01:08
8 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:01:16
9 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling 0:01:17
10 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:01:25