Porte ovládl sedmou etapu na Paříž – Nice, do čela se dostal Henao

nabor

Richie Porte (BMC Racing Team) neponechal nic náhodě a pokusil se zaútočit v závěrečném kopci, podobně jako včera Simon Yates. Svoji příležitost dostat se do čela celkové klasifikace využil 4. místem Sergio Henao (Team Sky).
Sedmá etapa začínala v Nice a po 177 kilometrech končila na vrcholu Col de la Couillole, přičemž závěrečné stoupání mělo délku téměř 16 kilometrů s průměrným stoupáním 7,1 %.

Jako tradičně se ihned na počátku utvořila skupina jezdců, s níž se nepočítalo na vítězství v etapě, ale mohli si prožít své minuty slávy. Složení bylo následující: Jan Polanc (UAE-Team Emirates), Axel Domont (AG2R La Mondiale), Omar Fraile (Dimension Data), Lilian Calmejane (Direct Energie) a Delio Fernandez (Delko-Marseille). Skupina získala náskok až 5 minut.

Při výstupu na Col Saint Martin se začala vedoucí skupina trhat. Na vrchol z ní dojel pouze Calmejane, zbytek se propadl hluboko za peloton. Skupina ve složení Quentin Pacher (Delko Marseille Provence KTM), Diego Ulissi (Bahrain-Merida) a Cyril Gautier (AG2R La Mondiale) se vydala na stíhající jízdu, ale v závěrečném stoupání byla celá čtveřice sjeta, a to především díky dobré práci stáje Sky.

Ostré tempo týmu okolo Segia Henaa neudržel jak Tony Gallopin (Lotto Soudal), tak i včerejší hrdina Simon Yates (Orica-Scott). Přibližně 10 kilometrů před cílem přestal stíhat i doposud vedoucí jezdec celkové klasifikace Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors).

Další „osekání“ favoritů zařídil svým nástupem Jarlinson Pantano (Trek-Segafredo), ovšem stále vpředu byli jasní favorité nejen na vítězství v etapě, ale i na celkové pořadí. Vzhledem k tomu, že Francouz Alaphilippe nabíral čím dál větší ztrátu, bylo jasné, že by se Henao mohl dostat do žlutého trikotu.

Meta 3,5 kilometru znamenala další dělení. Na špici zůstala už pouze čtveřice: Richie PorteSergio HenaoAlberto Contador (Trek-Segafredo), Daniel Martin (Quick-Step Floors). Prvně jmenovaný to zkusil o půlkilometru později sám. Jeho nástup jen částečně zachytila dvojice Henao – Contador. Tasmánec si trpělivou jízdou dojel pro vítězství. Contador dokázal setřást Henaa a být v cíli druhý. Kolumbijce dojel ještě Martin a oba současně projeli páskou se ztrátou 32 vteřin na vítěze. Čtvrté místo a ztráta Alaphilippeho katapultovalo Henaa do čela celkové klasifikace.

https://youtu.be/MjMs4Dc89Bg

[cyklostat id=“Paris-Nice“ etapa=“7″ rok=“2017″ nadpis=“Paříž – Nice 2017, pořadí 7. etapy“]