David de la Cruz vyhrál závěrečnou etapu Paříž-Nice, celkové vedení uhájil po strhujícím finále Henao

nabor

David de la Cruz vyhrál závěrečnou etapu Paříž-Nice před Albertem Contadorem a Marcem Solerem. Sergio Henao, i přes nepříznivý průběh, nakonec uhájil vedení a celý závod vyhrál o pouhé dvě sekundy před Albertem Contadorem.

Na začátku etapy se vytvořil čtrnáctičlenný únik, včetně Michaela Matthewse, Davida de la Cruze nebo Marca Solera.

Alberto Contador ztrácel před etapou 31 sekund. Na startu všechny ujišťoval, že Paříž-Nice není ještě zdaleka u konce. O tom se všichni přesvědčili 52 kilometrů před cílem. Na stoupání první kategorie Côte de Peille nejprve navýšil tempo Jarlinson Pantano a pět kilometrů před vrcholem stoupání vystřelil Contador vpřed. Rychle navyšoval náskok, ale Henao nemusel zmatkovat. Měl k sobě svého bratrance Sebastiána Henaa a ve sjezdu se dotáhl také David López. Contador mezitím dojel původní únik a při patě posledního stoupání dne Col d’Èze měl náskok vyšší než půl minuty na skupinu s mužem ve žlutém.

Jenže lídrovi závodu se situace zkomplikovala. Jak Sebastián Henao tak David López hned v úvodních kilometrech Col d’Èze odpadli. Teď to tak byl pouze Contador proti Sergiu Henaovi. Contador odpáral většinu jezdců z úniku, zato za Henaem se vezl dlouhý vláček výborných vrchařů. Kolumbijci také komplikovali situaci časté nástupy Richieho Porta, Dana Martina, Juliana Alaphilippa či Iona Izagirra. Všechny tyto nástupy však Henao dokázal pokrýt.

S Contadorem se nakonec udržel pouze Marc Soler a David de la Cruz. Soler měl dokonce tolik sil, že těsně před vrcholem Col d’Èze nastoupil. Zbýval tak sjezd do cíle, který museli oba hlavní aktéři etapy odjet úplně naplno. Contador přejel vrchol takřka s minutovým náskokem na skupinu s lídrem závodu. Získal na rychlostní prémii dvousekundový bonus a dotáhl se na Solera.

Ve skupině se stále držel Sonny Colbrelli, spurtér a vítěz druhé etapy. Z tohoto důvodu začal Henaovi pomáhat Colbrelliho týmový kolega Ion Izagirre. Jenže i Contador našel pomoc. David de la Cruz zaregistroval ztenčující se náskok a Contadorovi začal značně pomáhat, zatímco Solera jeho útok vyčerpal a spíše šetřil síly. Contador spěchal do cíle a zakrátko svým soupeřům poodjel. David de la Cruz se stačil dotáhnout a Soler se do cíle mocně dotahoval, ale nakonec se musel spokojit se třetím místem.

Contador prohrál spurt o etapu se svým krajanem, ale to ho teď zajímalo ze všeho nejméně. Za druhé místo v etapě pobral šest bonusových sekund a Henao musel rázem do cíle dorazit rychleji než za 23 sekund po něm. Ukázalo se že, prohraný spurt prohrál „El Pistolerovi“ celý závod.

Skupina s vedoucím jezdcem spurtovala do cíle a dorazila 21 sekund za Contadorem. Henao tak mohl slavit. Zvítězil v celém závodě o dvě sekundy, což je nejmenší náskok mezi prvním a druhým v historii Paříž-Nice. Tým Sky tak vyhrál z posledních šesti ročníku pět a navíc se čtyřmi různými jezdci (2012-Bradley Wiggins, 2013-Richie Porte, 2015-Richie Porte, 2016-Geraint Thomas a letos Sergio Henao).

Paříž-Nice 2017, pódium
Vítězem Paříž-Nice 2017 se stal Sergio Henao před Albertem Contadorem a Danem Martinem.

Podobný scénář jsme viděli i loni. Contador musel v poslední etapě smazat patnácti sekundové manko na Gerainta Thomase. Zaútočil daleko před cílem a na vrcholu Col d’Èze měl takřka minutu náskok. Ovšem Thomas měl k ruce Sergia Henaa, toho samého jezdce, který tu má o rok později svést podobnou bitvu. Thomas limitoval ve sjezdu ztráty a vedení uhájil o čtyři sekundy.

https://www.youtube.com/watch?v=7mAbs4u15uY

[cyklostat id=“Paris-Nice“ etapa=“8″ rok=“2017″ nadpis=“Paříž – Nice 2017, pořadí 8. etapy“]