Porte byl penalizován a vypadl z Top 10.


Richie Porte (Sky) byl po včerejší etapě penalizován trestem 2 minut za to, že přijal kolo od Simona Clarka (Orica-Green EDGE).

Porta ve včerejší etapě potkal defekt v tu nejhorší chvíli, když zbývalo asi osm kilometrů do cíle. Ztratil tak na své soupeře v boji o růžový dres přes 40 vteřin. To by nebyl takový problém, protože byl v celkové klasifikaci na 4. místě za Mikelem Landou. To, co v průběhu etapy ale kamery neukázali, rozvířilo debaty. Tím inkriminovaným momentem byla Porteho výměna poškozeného kola, protože ji nepřijal od svého týmového vozidla, jak říkají pravidla, ale od svého krajana Simona Clarka z Oricy. Jedno z pravidel UCI tuto možnost nepovoluje a Porte může být rád, že ho nevyloučili ze závodu.

Oba Australané obdrželi 2 minuty ke svému času. Clarkovi to mohlo být jedno, protože už nefiguruje v celkovém pořadí, ale Porteho, který byl v těsném kontaktu s prvním Contadorem, to vyhodilo z Top 10. Richie spadl na 12. příčku až za Davide Formola a momentálně ztrácí 3 minuty a 9 sekund. Na druhou stranu se do Top 5 vrátil Roman Kreuziger a do Top 10 se dostal Leopold König, který je nyní nejlépe postaveným jezdcem týmu Sky.