V Polsku se z etapového triumfu radoval Danny van Poppel

nabor

Holandský závodník Danny van Poppel zvítězil v páté etapě polského etapáku. Druhý skončil Luka Mezgec a třetí Peter Sagan, který o čtyři sekundy navýšil své vedení v celkovém pořadí.

Dnešní únik vytvořili Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors), Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Tejay Van Garderen (BMC Racing Team), Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo) a Moreno Moser (Astana). Etapa měřila 130 kilometrů, což z ní dělalo nejkratší etapu celého závodu. Z tohoto důvodu nedával peloton skupině větší náskok než tři minuty.

Závodníky dnes sužovalo počasí. Nepršelo celý den, ale časté přeháňky rozhodně stěžovaly etapu. Uniknuvší skupina tušila, že hlavní pole nebude v mokrých sjezdech příliš riskovat, čehož se snažila využít. Náskok se poté snažil stáhnout především tým UAE, a tak 20 kilometrů před cílem činil náskok celé pětice minutu a půl.

Následovalo poslední stoupání druhé kategorie Ławy, kde zaútočil Garderen. Američanovi chvíli stačil Moser, ale Garderen jel i nadále ostře a zakrátko odpáral i jeho. Sám přejel vrchol kopce s asi 11 sekundami náskoku. Zdálo se, že nebude trvat dlouho a jezdec BMC bude pohlcen, ale on si výborně počínal i ve sjezdu a svůj náskok navyšoval. Nakonec ho hlavní skupina dojela necelé tři kilometry před cílem.

Přestože se jednalo o velice náročnou etapu s několika stoupáními, na čele se podařilo udržet hned několika spurtérům jako Peter Sagan či Danny van Poppel. Právě Poppelovi se snažil vypracovat pozici jeho tým Sky a úspěšně. Do rozjížděcího vlaku se zapojil i jejich lídr pro celkové pořadí Wout Poels.

V jedné z posledních zatáček se poroučel k zemi jeden z jezdců Cannondalu a s ním i velká část skupiny. Pád se vyhnul jezdcům, kteří v tu chvíli byli na samém čele, a tak o výhru bojovalo jen 8 jezdců. Asi 900 metrů před cílem vystřelil vpřed Youcef Reguigui a trochu tím zaskočil ostatní. Łukasz Wiśniowski (Sky) se však na alžírského cyklistu dotáhl a následně již vyrazil vpřed Poppel. Nizozemec před sebe již nikoho nepustil a po dvou druhých a jednom třetím místě se konečně dočkal výhry. Jen těsně uniklo vítězství Lukovi Mezgecovi na druhém místě a třetí byl Peter Sagan, který tak o čtyři sekundy navýšil svůj náskok na čele celkové klasifikace.