Pod plačící oblohou dá 20. etapa sbohem velehorám

nabor

Maillot jaune v držení favorita s podporou silné stáje? Bláznivá Tour jako by dospívala k nevyhnutelnému vyústění. I pokud však Bernal na 33,4 kilometrech cílového Val Thorens potvrdí předpoklady, za ním bude v dešti pokračovat napínavý pódiový boj.

Byla to velká jízda. Svého Julesa Augusta Duroca, jehož v jedné ze svých posledních rolí ztvárnil pro snímek Cvoci francouzský mistr syrové absurdity Bourvil, zřejmě ke žluté nakonec nedoveze. 102 let od narození zpívajícího komika (řádku veršů věnoval i Staré dámě) zato vrchařská Tour končí stylově další etapou zmatenou hroudami mokré hlíny. „Jedničku“ Cormet de Roselend a „dvojku“ Longefoy si z profilu můžeme škrtnout. Start zůstává v olympijském Albertville, nicméně cíl je rázem vzdálen jen 59 kilometrů. V koši se tímto zřejmě ocitají i naděje uprchlíků. Domácím fanouškům nezbyde než modlit se za Alaphilippův úspěch na Val Thorens.

Val Thorens - profil dojezdu 20. etapy Tour de France 201933,4 kilometrů. 5,5 procent. Tohle monstrum se organizátoři odvážili zařadit zatím pouze v roce 1994, kdy na něm jediné etapové vítězství na Tour zapsal Nelson Rodríguez Serna (světe div se ve spurtu proti Piotru Ugrumovovi). Šlo tehdy o druhý nejvyšší dojezd v historii závodu za Col du Granon, které však celkovým převýšením nad 1800 metrů spolehlivě překonal. Až v roce 2011 sebral obě prvenství Galibier a po včerejšku se stal de facto nejvyšším finišem etapy Staré dámy Iseran. Val Thorens je lyžařským resortem, známým především díky pořádání světových pohárů ve skicrossu. Trvale tu žije jen kolem 300 lidí. Na cyklisty je nachystáno sychravé počasí s devíti stupni nad nulou.

Nový profil 20. etapy Tour de France 2019

Po prvním ekvádorském růžovém trikotu to vypadá na první žlutý kolumbijský. Egan Bernal je hlavním favoritem celkové i etapové výhry. Ta může přidat do jeho sbírky ještě puntíky! Geraint Thomas Bernalovi slíbil podporu, zároveň má ale na dosah pařížské stupně vítězů. Vedle Alaphilippa budou jeho rivaly v našlapané top 5 Steven Kruijswijk a Emanuel Buchmann.

Podobně těsná je situace mezi šestým a jedenáctým místem, kde Landu, Urána, Quintanu, Valverdeho, Porteho a Barguila dělí dvě a půl minuty. Překoná Porte pověst nešťastníka a uhájí alespoň desítku?

Dvacátá etapa Tour de France 2019 začíná ve 14:30. Trvat bude vlivem vynucených úprav jen kolem dvou hodin!

Tipovací soutěž