Philippe Gilbert dominoval první etapě Driedaagse De Panne


Philippe Gilbert se stal vítězem první etapy Driedaagse De Panne před Lukem Durbridgem a Simonem Consonnim.

Hned na úvod jezdce čekala náročná etapa dlouhá 205 kilometrů. Na trati bylo hned několik ikonických kostkovaných stoupání, která uvidíme i tuto neděli na závodě Kolem Flander.

Jedním z těchto kopců byl i legendární Muur, přes který se jelo hned dvakrát. Při prvním průjezdu se peloton začal dělit. Gilbert poprvé nastoupil, a tak poodjela skupina nejsilnějších. Alexander Kristoff, jeden z favoritů celého závodu, mírně zaostal a propadl se až do stíhací skupiny.

Kristoffova skupina neztrácela mnoho. Když se blížil druhý přejezd přes Muur jejich odstup se pohyboval okolo 20 sekund. Jenže toto stoupání znovu změnilo situaci. Již na úvodní asfaltové části rozjel Gilbert ostré tempo. Za pár okamžiků visel na jeho zadním kole pouze Luke Durbridge. Ovšem Gilbert ještě navýšil tempo v kostkované pasáži a Durbridge těsně pod vrcholem odpadl.

Do cíle zbývalo šestnáct kilometrů, avšak odstup mezi Gilbertem a Durbridgem činil pouze pět sekund. Za nimi se zformovala čtveřice stíhajících jezdců – Matthias Brändle, Jasper De Buyst, Jasper De Buyst a Frederik Backaert. Poslední jmenovaný však zanedlouho nestačil a do cíle dojel nakonec šestý se ztrátou takřka minuty.

Ačkoli se zdál Durbridgův odstup jako minimální, Gilbert jel i nadále obrovským tempem a na Australana získával cenné sekundy. Belgický šampion nakonec projel cílem jako první, Durbridge dorazil o sedmnáct sekund později. Další skupina pak zaostala o 33 sekund.