Peter Sagan ovládl Gent – Wevelgem, Štybar na skvělém 8. místě

nabor

Peter Sagan (Bora-hansgrohe) se potřetí stal vítězem klasiky Gent – Wevelgem. Ve spurtu porazil Eliu Vivianiho (Quick-Step Floors) a Arnauda Démara (FDJ). Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) se po skvělém výkonu dostal do cíle na 8. místě.

V dnešním závodě se dlouho netvořil únik. Nakonec se, po více jak 30 kilometrech závodu, povedlo ujet šestici, kde dva závodníky měl tým Roompot-Nederlandse Loterij – Briana van Goethema a Jana-Willema Van Schipa. Doplnili je Filippo Ganna (UAE Team Emirates), José Goncalves (Katusha-Alpecin), Frederik Frison (Lotto Soudal) a Jimmy Duqennoy (WB Aqua Protect). Tato šestka si vytvořila až desetiminutový náskok. V pelotonu otěže převzala sestava FDJ a diktovala tempo.

První velká akce přišla na Kemmelbergu a následujícím Montebergu. Na čelo najeli jezdci Quick-Stepu, kteří natáhli a potrhali peloton. Ten se však brzy zase spojil.

Belgická sestava týmu Quick-Step Floors se pokoušela o něco podobného jako na E3 Harelbeke, či loni na monumentu Kolem Flander, tedy zaútočit daleko před cílem. Proto přišel útok Philippa Gilberta, kterého si však dokázali pohlídat závodníci BMC a stejně dopadl i pokus Yvese Lampaerta.

Poté už se na čele začaly formovat týmové vlaky. Před nájezdem na šotolinový sektor 62 kilometrů před cílem se na čelo nasunula pětka BMC a šotolinový sektor přejeli na čelních pozicích.

Právě tempo BMC dokázalo peloton roztrhat na více skupin a do problémů dostaly týmy Sunweb a Trek. Peter Sagan měl k ruce jen Marcuse Burghardta, Zdeněk Štybar zůstal v čelní skupině ze svého týmu dokonce sám a stejně na tom byl také Arnaud Démare.

Tento pokus BMC však tým Trek zlikvidoval a obě skupiny se znovu spojily. Po šotolinovém úseku se začalo nastupovat. Vytvořila se skupina, ale poté, co se sem pokusil dojet Štybar, reagovat musel Avermaet, za kterým se na čelo dotáhl i Sagan.

Tato skupina nespolupracovala a k velkému překvapení k ní druhou skupinu dotáhl tým Movistar. V pelotonu přišel následně pád, kde byl bohužel i Zdeněk Štybar. S ním na zemi skončili Stefan Küng (BMC), Sacha Modolo, Sep Vanmarcke (oba EF-Education First Drapac) a Tony Gallopin (AG2R), zatímco na čele útočil Jack Bauer (Mitchelton-Scott), ale jeho pokus nebyl úspěšný.

Alex Kirsch (WB Aqua Protect) vytvořil další pokus o útok, připojili se k němu Viacheslav Kuznetsov (Katusha-Alpecin), Julien Vermote (Dimension Data) a Jelle Wallays (Lotto Soudal). Společně dokázali od pelotonu ujet a dotáhli se až k úniku.

36 kilometrů před cílem vypálil Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert). S ním se střídal Marcus Burghardt. To už se znovu blížil Kemmelberg, poslední dlážděný sektor.

Ještě před tímto sektorem za to vzal Gilbert a blížil se k Burghardtovi, který se zbavil Keirsbulcka. Na čele pelotonu diktoval vysoké tempo Sep Vanmarcke. Na jeho zadním kole byli Matteo Trentin (Mitchelton-Scott) a Zdeněk Štybar, ale peloton se nepotrhal tak moc, jak Vanmarcke zamýšlel a udrželi se zde například i Elia Viviani, či Arnaud Démare.

Pohlceni byli i Burghardt s Gilbertem. V čelní skupině bylo asi 25 závodníků, kteří ihned začali spolupracovat především kvůli absenci jezdců Astany, Sky, Johna Degenkolba či Alexandera Kristoffa, kteří se snažili dotáhnout zpět na čelo.

25 kilometrů před cílem skončila pouť úniku, zatímco skupina Alexandera Kristoffa se příliš nepřibližovala k úplnému čelu.

13 kilometrů před cílem zkusil zvednout tempo Zdeněk Štybar, ale skvěle zareagovali oba jezdci Roompotu, kteří zůstávali na špici z původního úniku.

Až do mety dvou kilometrů do cíle se nic nedělo. Proto přišel útok Briana Van Goethema. Jeho pokus pokryli Gilbert s Burghardtem. Následoval pokus Grega Van Avermaeta s Woutem Van Aertem. Na ně navázal ještě Van Keirsbulck, ale ani tady se výraznější náskok nevytvořil.

Na posledním kilometru se vzdálil Sep Vanmarcke, ale Yves Lampaert ho dokázal pokrýt. To už se začínalo spurtovat a vypadalo to na souboj Démare x Sagan, každý jel po jiné straně vozovky.

Mistr světa byl jasně rychlejší, za Démarem se zkusil vyvézt Elia Viviani, ale zůstal dlouho zavřený a na volný prostor se dostal příliš pozdě a Sagana už nestihl přeskočit. Třetí do cíle dojel Arnaud Démare, který ještě u bariéry zblokoval čtvrtého Christopha Laporta (Cofidis).

Zdeněk Štybar po výborném výkonu dospurtoval do cíle jako 8.

Top 10 Gent – Wevelgem

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Peter Sagan Bora-hansgrohe 5:07:32
2. Elia Viviani Quick-Step Floors ,,
3. Arnaud Démare FDJ ,,
4. Christophe Laporte Cofidis ,,
5. Jens Debusschere Lotto Soudal ,,
6. Oliver Naesen AG2R ,,
7. Matteo Trentin Mitchelton-Scott ,,
8. Zdeněk Štybar Quick-Step Floors ,,
9. Jasper Stuyven Trek-Segafredo ,,
10. Wout Van Aert Vérandas Willems-Crelan ,,