Peter Sagan to dokázal, má etapu i žlutý dres

nabor

Druhou etapu letošní Tour de France vyhrál Peter Sagan (Tinkoff), poté co v závěrečném sprintu porazil Juliana Alaphilippa (Etixx) a Alejandra Valverdeho (Movistar). Získal tak poprvé v životě žlutý dres pro lídra celkové klasifikace.

V úniku dne byli opět dva jezdci Bory, Cesare Benedetti a stejně jako včera Paul Voss. Později se přidali ještě Vegard Breen (Fortuneo-Vital Concept) a Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), na čele se tak točilo kvarteto jezdců a peloton jim nechal komfortní náskok. Již na první prémii, která byla pouhých 10 kilometrů po startu a kterou vyhrál Vegard Breen, měla skupinka již takřka 5 minut na peloton. Druhou i třetí prémii pak vyhrál Jasper Stuyven, čímž se v klasifikaci o puntíkovaný dres dotáhl na Paula Vosse.

Contador opět spadl

Na metě 123 kilometrů do cíle byl hromadný pád, ve kterém opět nechyběl Alberto Contador (Tinkoff). Pro něj je to již druhý pád ve druhé etapě na Tour a to rozhodně není ideální start. Přestože se do pelotonu dokázal vrátit, v cíli nabral ztrátu 50 vteřin na Frooma, Quintanu a spol., což může být do budoucna velmi nepříjemné. Do pádu se přimotal i Joaqim Rodríguez (Katuša), Michael Matthews (Orica), Warren Barguil (Giant) či Tony Martin (Etixx), ale všichni se bez větších potíží vrátili zpět do pelotonu.

Drtivou většinu dne jel na čele tým Dimension Data a když poté nějakých 40 kilometrů do cíle přestal pracovat, tempo pelotonu velmi zpomalilo. To dalo naději skupince uprchlíků, která si stále udržovalo kvalitní náskok. 8 kilometrů před cílem se pak Jasper Stuyven, který v úniku odváděl největší kus práce, rozhodl nastoupit. Breen ani Voss již nebyli schopni díru zalepit a tak vítěz Kuurne-Brusel-Kuurne pokračoval sám.

Bohužel i přes veškerou jeho snahu ho peloton vedený Romanem Kreuzigerem a Peterem Saganem 500 metrů před cílem pohltil a nedal mu šanci na výhru. Sagan začal spurtovat celkem brzy, ale po krátké přetahované s mladičkým Francouzem Alaphilippem nakonec přeci jen vyhrál a zítra oblékne Maillot Jaune. Obrovskou smůlu měl Richie Porte (BMC), který měl 4 kilometry před cílem defekt a ztratil 1:45, tým BMC má ale naštěstí náhradního lídra Tejaye Van Garderena, takže pro ně tahle Tour ještě neskončila.

https://www.youtube.com/watch?v=DDfwDrmFIIM

Pořadí 2. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 4:20:51
2 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step
3 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team
4 Daniel Martin (Ir) Etixx – Quick-Step
5 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
6 Wilco Kelderman (Niz) Team LottoNl-Jumbo
7 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
8 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
9 Bauke Mollema (Niz) Trek-Segafredo
10 Christopher Froome (GBr) Team Sky
23 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
114 Petr Vakoč (Cze) Etixx – Quick-Step 0:03:30

Průběžné pořadí po 2. etapě

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 8:34:42
2 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step 0:00:08
3 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 0:00:10
4 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin 0:00:14
5 Christopher Froome (GBr) Team Sky
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
7 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team
8 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
9 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
10 Daniel Martin (Ir) Etixx – Quick-Step
107 Petr Vakoč (Cze) Etixx – Quick-Step 0:03:44