Památné etapy – Mistrovský tah dánského stratéga

nabor

Zpět do nedávné historie. V dalším díle Památných etap zamíříme do Francie, zpět na největší závod světa, na Tour de France. Naše putování časem se tentokrát zastaví v roce 2008 a v 17. etapě, kdy šéf týmu CSC Bjarne Riis zamíchal nepředvídatelně kartami, aby týmu zajistil žlutý trikot.

Rok 2008 už není minulost příliš vzdálená a jezdci figurující v tomto příběhu ještě závodí nebo teprve nedávno své kariéry ukončili.

Je to už 95. ročník žlutého závodu a na startu stojí celá řada favoritů. Je tu Alejandro Valverde (Caisse d´Epargne), Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi), Kim Kirchen (Team Columbia), Damiano Cunego (Lampre), Bernard Kohl (Gelorsteiner), Denis Menchov (Rabobank) nebo Christian Vande Velde (Garmin-Chipotle). S dvěma mladíky přijíždí Liquigas. Jsou jimi Roman Kreuziger a Vincenzo Nibali. Debut na Tour de France si kromě nich odbývá například i Chris Froome v dresu týmu Barloworld.

Nejdůležitější postavy našeho příběhu jsou Cadel Evans, který byl v posledních třech letech osmý, čtvrtý a druhý a nyní cílí na výhru v barvách Silence-Lotto. A proti němu trojice CSC Carlos Sastre, Fränk Schleck a Andy Schleck.

Ve zkratce se teď podíváme, co předcházelo 17. etapě, o které tento článek bude. Na úvodní den si organizátoři přichystali zvlněnou etapu, což byla voda na mlýn pro Alejandra Valverdeho, který vyhrál před Philippem Gilbertem a oblékl se do žluté. Valverdeho pak ve žluté vystřídal na etapu Romain Feillu, dva dny ve žluté byl Stefan Schumacher a po něm, až do desáté etapy to byl Kim Kirchen.

Po 10. etapě, která končila na Hautacamu, se do čela dostal Evans, o jedinou vteřinku před Fränka Schlecka. Australan dres Lucemburčanovi předal po 15. etapě na Prato Nevoso. Další den se nic nestalo a přišel 23. červenec 2008 a 210 kilometrů dlouhá etapa z Embrunu na legendární Alpe d´Huez. Cestou navíc čekal mýtický Galibier a Col de la Croix de Fer.

Byla to poslední horská etapa, ale po ní čekala ještě dlouhá časovka na 53 kilometrů. A časovka byla vždy Achillovou patou bratří Schlecků, naopak velkou zbraní Cadela Evanse.

Před etapou byla první pětka v minutě a třinácti vteřinách. Vedoucí Fränk Schleck měl na druhého Kohla náskok 7 vteřin, na třetího Evanse 8 vteřin a čtvrtého Sastreho 49 vteřin. Páté místo držel Menchov a za ním už s většími odstupy byli Vande Velde, Kirchen, Valverde, Sanchez a Slovinec Valjavec z AG2R.

Po startu se odděluje pouze čtveřice závodníků Rubén Pérez, Rémy Di Gregorio, Peter Velits a Stefan Schumacher. Na Galibieru zaútočil ještě Thomas Voeckler na prémii, ale neuspěl a pro body za únikem si dojel Bernard Kohl jedoucí v dresu lídra vrchařské soutěže. Ve sjezdu se další jezdci pokoušeli útočit, včetně Vincenza Nibaliho, ale CSC udávalo stabilní tempo v pelotonu a nechtělo nechat nikoho ujet.

Nejprve byl na čele Nicki Sørensen, po něm Stuart O′Grady a na úpatí Col de la Croix de Fer Fabian Cancellara. Švýcarovo tempo bylo doslova smrtící a odrovnalo i uchazeče o bílý dres Maxima Monforta s Vincenzem Nibalim. Zrychlovat musel i únik, což Di Gregorio s Pérezem nezvládli a také se propadli.

Vincenzo Nibali ve stoupání Alpe d´Huez trpěl. Jeho čas měl teprve přijít (cyclingnews.com; 2020)

Velits pokračoval a brzy se odpoutal i od Schumachera. Jenže za ním supěl Cancellara a na vrcholu Croix de Fer byl rozestup jen minuta a jedenáct vteřin a skupina měla jenom 17 jezdců. Ve sjezdu se znovu trochu rozrostla, ale přišla o Jérôma Pineaua, který si doskočil k vedoucímu Velitsovi a brzy ho nechal za sebou.

Bjarne Riis přemýšlel. Evansovi stačí udržet se Schlecka a v časovce ho porazí. Fränk Schleck by musel útočit a Australana odrovnat, ale v jeho současné formě to nebude jednoduché. Navíc další etapy už nenabízí příliš prostoru k zisku zásadního náskoku.

Dánský šéf rozhodl a tak se i stalo. Jezdci dojíždí na úpatí závěrečného stoupání na Alpe d´Huez, čelní skupina už je značně protříděná a přichází to, co Riis naplánoval. 13,3 kilometru před cílem nastupuje Carlos Sastre. Tou dobou už třiatřicetiletý Španěl má proti Schleckovi jednu výhodu, má lepší časovku a toho se chystá Riis využít.

Sastreho se chytá Rus Menchov a Evans za pomoci Kohla Sastreho dojíždí. Ten se zvedá znovu a tentokrát předjíždí Pineaua a daří se mu ujet. S Evansem musí spolupracovat Kohl, který má také reálné ambice na žlutý dres, ale spolupráce vázne. Daří se jim akorát odpárat Samiho Sancheze a Denise Menchova, se kterým chvíli stoupá i Chris Froome.

Chris Froome
Chris Froome stoupá v dresu Barloworld na Alpe d´Huez (cyclingnews.com; 2020)

Kohl se snaží, ale Evans taktizuje ve skupině a Kohl nastupuje, neúspěšné. Po něm to zkouší Efemkin, kterého pokrývá Andy Schleck a Kohlův další pokus pro změnu Fränk. Ten záhy otestuje Evanse, Australan se ale drží. Oba dva Schleckové pokrývají jakýkoliv pokus o nástup, ať přijde od kohokoliv.

Tato kočkovaná postupně dává Sastremu vteřinku po vteřince k náskoku. Navíc, když ho Fränk Schleck na hraně devíti kilometrů před cílem znovu dvakrát otestuje. Následuje Valverdeho útok a reagují jenom oba Schleckové, zatímco Evans situaci horko těžko musí hasit. Tempo znovu polevuje a do skupiny se vrací Sami Sanchez.

Nastupuje Efemkin, přijíždí k němu Andy a znovu musí zapracovat Kohl. Efemkin je neunavitelný a nastupuje znovu, ale jako vždy si ho hlídá Andy Schleck a obě skupiny tentokrát spojuje Valverde. Přichází další útoky, tempo navyšuje Christian Vande Velde, ale znovu se zvolní a vrací se Menchov.

Cadel Evans a Fränk Schleck
Cadel Evans a Fränk Schleck ve stoupání Alpe d´Huez v roce 2008 (cyclingnews.com; 2008)

Skupina nespolupracuje, nastupuje si, znovu zpomaluje a Sastre postupně přidává další a další vteřiny. Jakmile se Evans hne, jeden ze Schlecků je za ním a nenechá Australana ujet, zatímco druhý vyčkává ve skupině a likviduje případné protiútoky ostatních.

Evans cítí, jak mu Tour pomalu prokluzuje mezi prsty a v závěru už rezignuje na nástupy a jen udává tempo. Jenže Valverde a Schleckové mu tuto úlohu vůbec neulehčují, kdy třeba najedou na čelo a najednou Andy Valverdeho s Fränkem odpojí od zbytku skupiny a Evans musí zalepit vzniklou mezeru.

Sastre mezitím získává na svou stranu dvě a čtvrt minuty, velmi luxusní náskok. Za ním se všichni vezou za Evansem až do mety dva kilometry před cílem, kdy se razantně zvedá Samuel Sanchez.

Carlos Sastre zapíná dres, políbí ho a projíždí vítězně cílem na Alpe d´Huez. Sanchez spěchá do posledního kilometru, kde se k němu připojuje Andy Schleck. V této formaci projíždí cílem se ztrátou 2:03 na vítěze.

Za nimi zkusili vyrazit Vande Velde s Kohlem, ale v cílové rovince je jednoznačně přespurtují Valverde se žlutým Fränkem Schleckem, časomíra ukazuje 2:13 za Sastrem. Ještě dvě vteřiny po nich přijíždí Efemkin, Evans, Menchov, Vande Velde a Kohl.

Jako jedenáctý přijíždí do cíle Roman Kreuziger se ztrátou 3:11 a v celkovém pořadí se posouvá na průběžné 13. místo. Navíc ztrácí jen 1:58 na lídra soutěže o bílý dres Andyho Schlecka.

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger zajel na Alpe d´Huez 2008 velmi dobrou etapu a prokázal talent do budoucna (cyclingnews.com; 2020)

Tour pokračuje dvěma etapami, kde se raduje únik, ale pro celkové pořadí neznamenají nic, všichni se šetří na časovku. Vyhrává ji Stefan Schumacher, ale to je v tuto chvíli druhořadé. Fränk Schleck zajíždí až 54. čas a na vítěze ztrácí 5:38. Evans si vede výrazně lépe a v cíli má ztrátu 2:05, ale musí čekat. Před etapou má ze čtvrtého místa na vedoucího Sastreho manko 1:34.

Jenže Riisův plán vyšel dokonale. Sastre zajíždí časovku skvěle a v cíli má ztrátu 2:34, což znamená pohodlné uhájení žlutého dresu. Další den v Paříži, to bude jeho den. Tour končí a slaví se Španělův titul.

Carlos Sastre vyhrál Tour de France o 58 vteřin před Evansem. Třetí byl v Paříži Rakušan Bernard Kohl, který byl ale posléze usvědčen z dopingu a na jeho místo se posunul Denis Menchov (+ 2:20).

Roman Kreuziger tak na své debutové Tour skončil v celkovém pořadí 12. a druhý v klasifikaci mladých závodníků.

 

Datum Článek
19. 3. 2020 Jak si spravit kolo
21. 3. 2020 Když politika přinesla Museeuwovi výhru na Paříž-Roubaix
23. 3. 2020 Španělská partie na Mistrovství světa
27. 3. 2020 Anděl hor letí větrem a mrazem
29. 3. 2020 Vítěz pod vlivem
2. 4. 2020 Nejslavnější výhra Il Campionissima
7. 4. 2020 Mistrovský tah dánského stratéga
17. 4. 2020 Když mělo Roubaix dva vítěze
23. 4. 2020 Premiéra barbarské hory
3. 5. 2020 Vrchol Kanibalovy éry
??? ???

 

Zdroj obrázků:
Cyclingnews (2020): Tour de France 2008: Stage 17

 

Datum Článek
19. 3. 2020 Jak si spravit kolo
21. 3. 2020 Když politika přinesla Museeuwovi výhru na Paříž-Roubaix
23. 3. 2020 Španělská partie na Mistrovství světa
27. 3. 2020 Anděl hor letí větrem a mrazem
29. 3. 2020 Vítěz pod vlivem
2. 4. 2020 Nejslavnější výhra Il Campionissima
7. 4. 2020 Mistrovský tah dánského stratéga
17. 4. 2020 Když mělo Roubaix dva vítěze
23. 4. 2020 Premiéra barbarské hory
3. 5. 2020 Vrchol Kanibalovy éry
??? ???

 

Results, https://www.cyclingnews.com/races/tour-de-france-2008/stage-17/results/ (4. 4. 2020)