Památné etapy – Jezevcovo nejslavnější klasikářské vítězství


Bernard Hinault, jedna z ikon cyklistiky. Ve své kariéře vyhrál téměř vše, co se dalo. Opanoval všechny tři Grand Tours, Mistrovství světa, Paříž-Roubaix, Kolem Lombardie a mnoho dalších závodů. Nad těmito výhrami však přece jen stojí jedna z dubna 1980.

Je 20. dubna 1980 a peloton se řadí před 244 kilometrů dlouhou poutí z Lutychu do Bastogne a zpět. Celou trasu zvládne jen 21 závodníků ze 174!

Na startu stojí i hvězda z Francie. Přezdívá se mu Jezevec a je nástupcem Eddyho Merckxe na postu světového cyklisty číslo 1. Není to nikdo jiný než Bernard Hinault. Ten den se zrodilo jeho nejslavnější klasikářské vítězství.

Jezevcovi je 25 a už stihl vyhrát dvakrát Tour, Vueltu, Valonský šíp, Kolem Lombardie nebo Lutych – Bastogne – Lutych. Je ikonou a lídrem týmu Renault a mnohá další velká vítězství má před sebou. Do Belgie přijíždí jako jeden z velkých favoritů.

Teplota na teploměru klesá až na bod mrazu a téměř ihned po startu začne sněžit. Sněží více jak polovinu trasy a už po necelých dvou hodinách je peloton třetinový kvůli odstoupením. I Hinault chce odstoupit. Jedinému zbylému týmovému kolegovi v závodě Mauricu Le Guillouxovi říká, že pokud bude sněžit i na bufetu u Vielsamu tak skončí.

Jenže sníh přestane, a dokonce začne svítit Slunce. Maurice Champion, sportovní ředitel Renaultu, čeká se suchým oblečením, dvěma bidony s čajem a novým kolem. Hinault zůstane v závodě, ale brzy je znovu zataženo a začíná opět sněžit. Peloton navíc bičuje silný vítr. Najednou útočí Rudy Pevenage a Ludo Peeters a na vrcholu Côte de Stockeu mají 2 minuty. Do cíle zbývá ještě 100 kilometrů, když se Hinault rozhoduje překlenout tuto mezeru. V tu chvíli myslí jen na to, jak se na kole udržet alespoň trochu zahřátý.

Odjíždí s ním Dietrich Thurau, Silvano Contini a Henk Lubberding. Snaží se k nim připojit i Hennie Kuiper. Jenže Nizozemec je v ten moment ve špatné pozici a navíc před ním zastavuje motorka. Kuiper musí na brzdy. Na zmrzlé silnici mu podkluzuje kolo a padá.

Na stoupání Côte de Haute-Levée Hinault odpárá všechny soupeře a pokračuje sám, nyní jako vedoucí muž. Zbývá mu dlouhých 80 kilometrů do cíle, ale Jezevec zuřivě šlape do pedálů a postupně se mu daří zvyšovat svůj náskok. Za 10 kilometrů už to je 2:10 a 40 kilometrů před cílem vede o 5 minut.

Sníh neustává, ale Hinault postupně přejíždí jedno stoupání za druhým a postupuje k cíli. Do něj přijíždí po 7 hodinách, jedné minutě a 42 vteřinách. Až o propastných 9 minut a 24 vteřin později přijíždějí druhý Hennie Kuiper s třetím Ronnym Claesem. Je to největší rozestup mezi vítězem a druhým v závodě od roku 1928!

Novináři tento ročník překřtí na Niege-Bastogne-Niege (Niege je ve francouzštině sníh). Všichni přijeli úplně promrzlí. Hinaultovi prý trvalo tři týdny, než se mu vrátil cit do dvou prstů na pravé ruce. Podle jeho slov bolest v nich cítí dodnes, když teplota klesne pod 5 stupňů. Zároveň to byla zatím poslední výhra jakéhokoliv Francouze na slavné La Doyenne.

Hinaultova neskutečná kariéra pokračovala i nadále. Ještě třikrát se mu povedlo vyhrát Tour, čímž se vyrovnal Anquetilovi a Merckxovi, třikrát vyhrál Giro a dvakrát Vueltu. Celkem vyhrál 10 Grand Tours a historicky je druhým nejúspěšnějším jezdcem po Merckxovi. Za svou kariéru posbíral celkem 147 vítězství.

 

Datum Článek
19. 3. 2020 Jak si spravit kolo
21. 3. 2020 Když politika přinesla Museeuwovi výhru na Paříž-Roubaix
23. 3. 2020 Španělská partie na Mistrovství světa
27. 3. 2020 Anděl hor letí větrem a mrazem
29. 3. 2020 Vítěz pod vlivem
2. 4. 2020 Nejslavnější výhra Il Campionissima
7. 4. 2020 Mistrovský tah dánského stratéga
17. 4. 2020 Když mělo Roubaix dva vítěze
23. 4. 2020 Premiéra barbarské hory
3. 5. 2020 Vrchol Kanibalovy éry
??? ???

 

Zdroj obrázku:
Road-theory (2013): Crushing Victorie – Bernard Hinault at Liege-Bastogne-Liege, 1980, https://road-theory.com/2013/09/13/bernard-hinault-at-liege-bastogne-liege-1980/ (28. 4. 2020)