Nerozlučná dvojka: Dělová koule a Mark Renshaw

nabor

Příběh dvou velmi dobrých a opravdových kamarádů, kteří se minimálně v posledních 10 letech stali nedostižnou dvojicí v pelotonu, když válcovali v závěrečných spurtech jednoho soupeře za druhým. Ano, řeč je o dvojici Mark Cavendish a Mark Renshaw!

Začátky

Mark Cavendish
Mark Cavendish ovládl počtvrté v řadě dojezd na Chaps-Élysées v roce 2012 (Zimbio; 2020)

Poprvé se spolu setkali v roce 2009 v týmu HTC Columbia, kde odstartoval dosavadní rekord Marka Cavendishe v počtu vítězství ve finální etapě Tour de France. V letech 2009,10,11,12 na hlavní třídě Champs-Élysées jej nedokázal žádný muž porazit. Kdo ví, komu se tenhle kousek v nejbližších letech podaří zopakovat… Sám MarkieeMark, jak se přezdívalo Renshaowi, při svém loučení s kariérou pronesl: „Nejhezčí vzpomínka? Poslední etapa na TDF 2009 kdy jsme obsadili obě první místa společně s Markem a to o parník“ citoval Renshaw.

Nejdrtivější spurt

Konec konců je tenhle závod a závěrečný spurt považován za jeden z nejdrtivějších v historii cyklistiky. Necelé 3 kilometry před cílem se tempa na čele ujali závodníci týmu HTC v pěti lidech a už před sebe nikoho nepustili. Naopak očesali ještě více čelo pelotonu. Po odstoupení všech hlavních domestiků zůstali zhruba 500 metrů před nájezdem do cílové rovinky už jen dva!

Jenže na záda jim dýchali hladoví vlci v čele s tehdy aktuálním držitelem zeleného trikotu Thorem Hushovdem. Těsně před poslední zatáčkou Renshaw věděl, že nesmí ztratit vedoucí pozici a musí dovést Cavendishe na zadním kole do cílové rovinky. „Cav ví, že i když jsme ve špatné pozici těsně před cílem, tak ho dokážu dostat na správnou pozici na závěrečný spurt. Je to velká výhoda podle mě, jelikož jsem sám sprinter – vím, kde musím být“ vzpomínal Renshaw.

Zlomový moment

Cavendish a Renshaw v roce 2009

Před osudovou rozhodující zatáčkou nastává okamžik, který dost možná rozhoduje o následném vítězství. Tony Martin, který byl posledním tahounem před dvojicí Cavendish a Renshaw, odstřídal přesně ve chvíli, kdy měl a díky tomu rozhodil pravou stranu. Z té se tlačili jezdci z ostatních týmů. Tohoto okamžiku naprosto dokonale využil Mark Renshaw a ihned po nájezdu do cílové rovinky se za jezdci týmu HTC utvořila pár metrová díra.

Teď už bylo vše na „Cavovi“, který se držel za svým spurtujícím parťákem a poté vystřelil svým typickým předklonem. Náskok byl tak obrovský, že si mohl dovolit slavit několik metrů před cílem. Dokonce i senzačně druhý Renshaw se mohl radovat s rukama nad hlavou. Jednoduše neskutečný příběh těchto dvou chlapíků, kteří spolu dokázali nasbírat nespočet úspěchů. Možná jedna z nejlepších dvojic, kterou jsme měli možnost sledovat dlouhá léta a kdo ví, kdy se taková souhra zase objeví.

Cavendish v současnosti

V téměř pětatřiceti letech je nyní Cavendish v týmu Bahrain McLaren na pozici právě rozjížděče pro své mladší kolegy a vzpomíná: „Když jsem jezdil za Markem, tak jsem mu vždy věřil a on mně. Bez něj bych půlku vítězství neměl, to je fakt. Děkuji za vše kamaráde“ řekl při loučení jeho bývalého parťáka s kariérou.