Ohlédnutí za sezónou 2017 týmu Sunweb

nabor

Pro tým Sunweb rok 2017 znamenal úspěšná vystoupení na všech Grand Tours a na konci sezóny dva tituly z Mistrovství Světa.

Koupit dres Sunweb

První vítězství v sezóně na sebe nenechalo dlouho čekat postaral se o něj Nikias Arndt v jednorázovce Cadel Evans Great Ocean Road Race. Vítěznou etapu na Okolo Ománu přidal Søren Kragh Andersen a jednu na Okolo Baskicka Michael Matthews. Čtvrtou příčku si pak v dubnu připsal na klasice Lutych – Bastogne – Lutych. Celkově třetím místem na Abu Dhabí Tour si první zápis do statistik minulé sezóny obstaral Tom Dumoulin. Pěkným umístěním pro Dumoulina bylo i páté místo na Strade Bianche.

Na Giru v deváté etapě s cílovým stoupáním na Blockhaus obsadil Tom Dumoulin třetí příčku. O den později už Motýlek z Maastrichtu vyhrál čtyřicetikilometrovou časovku a druhému Thomasovi ze Sky nadělil čtyřicet devět vteřin a na Quintanu najel téměř tři minuty. To už bylo jisté, že růžový dres bude mít nového majitele. Náskok na Quintanu pak ještě narostl vítězstvím ve čtrnácté etapě se stoupáním na Oropu. Nakonec se Kolumbijcovi povedlo boj o růžový trikot zdramatizovat a dres si přivlastnit. V devatenácté a dvacáté etapě byl lídrem závodu Quintana, ale nepodařilo se mu získat pro něj udržitelný náskok do poslední etapy, kterou byl časovka jednotlivců. Disciplína tak oblíbená Doumoulinem. Ten sice etapu neovládl a byl druhý o patnáct vteřin za van Emdenem z Lotto NL-Jumbo, ale závod celkově rozhodl ve svůj prospěch. Vyhrál tak pro sebe a svůj tým první třítýdenní etapák.

Tour de France

Na červencové Tour de France se Warren Barguil stal miláčkem Francouzů, když v putníkatém trikotu zvítězil v obtížné pyrenejské etapě a navíc v den dobytí Bastily. O pět dnů později v poslední horské etapě, tentokrát v Alpách s dojezdem na mýtický Col d’ Izoard, stále v puntíkatém slavil Bretaněc podruhé. Francouzi byli u vytržení a spolu s nimi i německá stáj. Pro tým Sunweb to bylo čtvrté vítězství na staré dámě a stvrzení puntíkatého trikotu. Navíc po odstoupení Marcela Kittela se držitelem toužebně Warren Barguil - král hor a 18. etapy Tour de France 2017vyhlíženého zeleného trikotu stal Michael Matthews. Ten v uplynulých dnech přidal také po dvou vítězstvích. Ve čtrnácté, klasikářské etapě, končivší pěti set metrovým stoupáním, udržel za svými zády ve spurtu Grega van Avermaeta. Koncovku této etapy tragicky nezvládli závoďáci Astany a Fabio Aru se tak po dvou dnech loučil se žlutým dresem. O další dva dny později ve skvěle takticky zvládnuté etapě, získal Australan druhé vítězství. Sunweb rozjel na špici smrtelné tempo, které nedovolovalo ani mnoho snah o únik. Cíl byl jediný “odpárat” lídra bodovací soutěže Marcela Kittela. Na prvním stoupání dne na Cote de Boussoulet se jejich snahy setkaly s úspěchem. Peloton natažený do dlouhé nudle se začal dělit a Marcel Kittel odpadal. Michael Matthews bral body na prémii a ve spurtu na pásce v těsném souboji porazil Boasona Hagena a Johna Degenkolba. Kittlův náskok se ten den ztenčil o padesát bodů. Následující den Němec po pádu ze závodu odstoupil. Matthewsovi už zbývalo jen dres dovést do Paříže. O úspěch v celkovém pořadí se desátou příčkou postaral právě Warren Barguil. Po Tour de France následovalo Barguilovo oznámení o změně týmu a i přes jeho platnou smlouvu s týmem Sunweb ho odkoupil druhodivizní Fortuneo-Oscara.

Barguil bez příležitostí

Už to jako by přetrhalo vztahy na přímce Barguil – sportovní ředitelství stáje.
Po oznámení odchodu zůstal Barguil stále v sestavě na Vueltu, avšak nedostal tolik prostoru pro svoje ambice v horách a byla mu přiřknuta pozice superdomestika pro Wilca Keldermana. S tím se nedokázal Barguil smířit. Po několika slovních půtkách vše vyvrcholilo odjezdem Francouze po sedmé etapě domů. V ní se navzdory týmovým pokynům ve vysílačce nestáhl zpět pro svého lídra, který zaostával kvůli defektu a byl pro neplnění týmové strategie ze závodu stažen. I přes odstoupení klíčového muže do hor (zda by vůbec Barguil přistoupil k napomáhání) se zde Kelderman postaral o tentokrát pozitivní zviditelnění Sunwebu, když byť neúspěšně bojoval o pódiové umístění. O radost z celkově třetího místa ho připravil v posledních kilometrech v předposlední etapě při stoupání na Angliru Ilnur Zakarin.

Celkově pak Dumoulin ovládl etapový závod BinckBank Tour (dříve Eneco Tour). Známý především technickými pasážemi a dlážděnými úseky. Čtvrtý skončil na klasice v San Tým SunwebSebastianu. Po těchto závodech už se soustředil na svůj druhý vrchol sezóny tedy Mistrovský šampionát v norském Bergenu na kterém bral dvě zlaté medaile. V časovce družstev nebyl Sunweb považován za favorita a spíše se na titul tipoval americký BMC nebo britský SKY. To se ovšem nepotvrdilo a v cíli byl BMC o osm vteřin za Sunwebem a britská sestava dokonce o 22 vteřin. Druhá medaile byla z individuální časovky ve které si dokázal nejlépe poradit se všemi soupeři, kostkami, nepřízní počasí a i krásným stoupáním na Mount Fløyen obsypané vynikajícími fanoušky.

Hodnocení sezóny 8/10

Tým v sezóně posbíral jen 12 vítězství a po slabším začátku a samozřejmě ne tak výrazných klasikách na které tým nemá typické jezdce přišel pro Sunweb obrovský úspěch – vítězství Dumoulina na Giru. Tato vítězná euforie se povedla týmu přenést i do zbytku sezóny. V každé Grand Tour se celek probojoval do nejlepší desítky a vyhrával i etapy a tím se německé seskupení dostalo mezi elitní týmy pro Grand Tours. Vrcholem sezóny bylo vítězství v týmové časovce na světovém šampionátu, kterou potvrdili stoupající sílu týmu. Zejména pak Dumoulinův double, Giro – Mistrovský titul v časovce.

Líbí se vám dresy Sunweb?

Kompletní nabídka Sunweb v našem eshopu.

HLASOVÁNÍ - cyklista roku 2017

Připravili jsme si pro naše čtenáře anketu – cyklista roku 2017. Je to jen ve vašich rukou! Rozhodněte o nejlepším jezdci, týmu a také v dalších několika kategoriích. Jeden vylosovaný hlasující vyhraje kšiltovku Tour de France v hodnotě 599 Kč.

Hlasovat a vyhrát =>

Plán dalších ohlédnutí

Datum Týmy Ohlédnutí Eshop
9.11.2017 AG2R článek do eshopu pro dres
12.11.2017 Astana článek do eshopu pro dres
15.11.2017 Bahrain-Merida článek do eshopu pro dres
18.11.2017 BMC článek do eshopu pro dres
21.11.2017 Bora-hansgrohe článek do eshopu pro dres
24.11.2017 Cannondale-Drapac článek do eshopu pro dres
27.11.2017 Dimension Data článek do eshopu pro dres
30.11.2017 FDJ článek do eshopu pro dres
3.12.2017 Katusha-Alpecin článek do eshopu pro dres
5.12.2017 Lotto Soudal článek do eshopu pro dres
7.12.2017 LottoNL-Jumbo článek do eshopu pro dres
9.12.2017 Movistar článek do eshopu pro dres
11.12.2017 ORICA-Scott článek do eshopu pro dres
13.12.2017 Quick-Step Floors článek do eshopu pro dres
15.12.2017 Sky článek do eshopu pro dres
17.12.2017 Sunweb článek do eshopu pro dres
19.12.2017 Trek-Segafredo článek do eshopu pro dres
21.12.2017 UAE Team Emirates článek do eshopu pro dres