nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Devátá etapa letošní Tour de France patřila k těm nejtěžším a patrně i nejzajímavějším z celého ročníku. V pelotonu panovalo velké napětí, čemuž nepřidal ani hustý déšť, který se spustil krátce po startu. Nejprve museli jezdci překonat dvě stoupání třetí a jedno druhé kategorie. Poté se již museli popasovat s prvním HC stoupáním. Ačkoli se na něm moc nestalo, důležité okamžiky se odehrály ve sjezdu. Nejprve padá na kluzké vozovce Rafal Majka a s sebou bere i Gerainta Thomase. Thomas si láme klíční kost, ale i tak se snaží pokračovat. Dokončí sjezd, ale na prvních kilometrech následujícího stoupání nasedá do auta a vzdává. Majka sice etapu dokončí, ale moc kůže na něm po pádu nezůstává. Do další etapy již nenastupuje.

Teprve na brutálním stoupání Mont du Chat se začíná odehrávat boj o celkové pořadí. Froome má přibližně v polovině stoupání technické problémy. Toho využívá Fabio Aru a útočí. Ostatní soupeři s ním však nechtějí spolupracovat a čekají na Frooma. Žlutý muž se vrací a netrvá dlouho a útočí i on, avšak neúspěšně. Jako první stoupání přejede jediný pozůstalý z původního úniku Warren Barguil. Za ním vzniká skupina Froome, Fuglsang, Aru, Porte, Bardet, Dan Martin a Uran. Bardet využívá znalosti sjezdu a ostatním odjíždí. Jeden z největších favoritů na celkové pořadí Porte padá. Při pádu naráží do Dana Martina. Zatímco Porte musí být odvezen do nemocnice s vážnými zraněními a znamená to pro něj konec sezóny, Martin si v pádu láme dva obratle (což se ale dozví až po skončení celé Tour) a je schopen dokončit celý závod a předvádět i nadále obdivuhodné výkony. Martinův pád částečně poznamená i dalšího závodníka – Rigoberta Urana. Martin totiž při pádu naráží do Kolumbijcovy přehazovačky, čímž ji vyřadí z provozu a Uran má k dispozici rázem jen jeden převod – ten nejtěžší 53×11.

Výsledek obrázku pro rigoberto uran tdf 2017 stage 9
Ani neutrální pomoc Uranovi nepomáhá. Musí tak etapu dokončit na nejtěžší převod.

Bardet mezitím dojíždí Barguila a vzápětí mu ujíždí. Barguil se vrací do skupiny Frooma a spol. Zde také začíná Uran řešit své problémy. Těžký převod mu dělá problémy kdykoli se silnice trochu více zvedne. Snaží se mu pomoci neutrální mechanická pomoc, ale neúspěšně. Vyměnit kolo nemůže, ztratil by šanci bojovat o etapu. Nezbývá mu tak nic jiného než pokračovat na převod 53×11! Společnými silami nakonec dojíždí skupina i Bardeta a o vítězi musí rozhodnout spurt. Jako první vyráží Froome a Aru. Závětří využívá Barguil a zdá se, že etapu vyhraje. Na poslední chvíli zrychluje také Uran, ale je již příliš pozdě. Barguil zvedá ruce nad hlavu a oslavuje výhru. Anebo ne? Barguil již dělá rozhovor, když v tom mu reportér sděluje zprávu, že po přezkoumání cílové fotografie je vítězem Uran. Kolumbijec se tak raduje z výhry po takřka dvou letech a z výhry opravdu speciální, na kole s jediným převodem.

Výsledek obrázku pro rigoberto uran tdf 2017 stage 9
Vítězství přisuzuje Uranovi až cílová fotografie.