Obhájí Sagan výhru v Kalifornii? Bude to mít extrémně těžké!

nabor

Už zítra startuje závod Amgen Tour of California i s obhájcem prvenství na startu. Peter Sagan (Tinkoff) bude bojovat o obhajobu vítězství, ale v cestě mu stojí nelehká trať a silní soupeři včetně Zdeňka Štybara a Petra Vakoče (oba Etixx-Quick Step).

Historie

První ročník závodu se konal v roce 2006 a ovládl ho Floyd Landis. Další tři sezóny kraloval Levi Leipheimer než ho na trůnu nevystřídal Michael Rogers (2010). Následovaly výhry Chrise Hornera (2011), Roberta Gesinka (2012) a Tejaye Van Garderena (2013), než se v roce 2014 ještě jednou vzedmula legenda Bradley Wiggins. Pro Wigga to byla poslední výhra v etapovém podniku v kariéře (zatím?). Loni velmi těsně vyhrál Peter Sagan před Juilianem Alaphilippem (Etixx-Quick Step).

Trasa

Letos nás čekají spurty, časovka, klasikářské dojezdy a také horská etapa.

Úvodní etapa v San Diegu by měla přinést souboj spurterů. Následuje etapa, kde budou hned čtyři vrchařské prémie, z toho tři dvojky a jedna jednička. Ovšem jsou poměrně daleko před cílem. Královská bude třetí etapa s dojezdem na Gibraltar Road (11,9 km a 8% v průměru). Zde se budou tvořit důležité rozestupy. Čtvrtá etapa navštíví i okruh Laguna Seca, v jehož blízkosti se bude finišovat. Na posledních 10 kilometrech čekají dvojka a trojka. Finiš to bude rozhodně zajímavý. Etapa pět končí ve městě South Lake Tahoe dojezdem s parametry (1,7 km a 5,9% v průměru). Následuje časovka na 20 km a závod uzavřou dvě spurterské etapy.

Favorité

Do Kalifornie míří spurterská špička. Mimo Petra Sagana se představí i Mark Cavendish (Dimension Data), Alexander Kristoff (Katusha), John Degenkolb (Giant – Alpecin), Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), Danny Van Poppel (Sky), Bryan Coquard (Direct Energie), Niccolo Bonnifazio, Jasper Stuyven (oba Trek-Segafredo), Tom Boonen (Etixx-Quick Step) nebo Wouter Wippert (Cannondale).

Na celkové pořadí zde cílí BMC s Rohanem Dennisem, Brentem Bookwalterem nebo Samuelem Sánchezem, Cannondale s Andym Talanskym, Etixx povede Julian Alaphilippe, za Giant – Alpecin bude na startu i Laurens Ten Dam, Katusha bude sázet na Tiaga Machada nebo Jürgena van der Broecka, Trek zkusí své štěstí s Haimarem Zubeldiou a zapomenout nesmíme ani na všestraného Petra Sagana.

Ve startovní listině nalezneme i další zajímavé jména. Například Greg Van Avermaet (BMC) nebo Bradley Wiggins (Team WIGGINS). Těšit nás může i hojná účast Čechů a Slováků. V Kalifornii budeme sledovat mimo Petra Sagana, Zdeňka Štybara a Petra Vakoče i výkony Martina Velitse (Etixx-Quick Step), Juraje Sagana, Michaela Koláře a Erika Bašky (všichni Tinkoff).