Gianluca Brambilla si po vítězství v etapě obléknul i růžový trikot

nabor

Gianluca Brambilla dokázal vyhrát z úniku osmou etapu Gira a pro zítřek vystřídá Toma Dumoulina, kterého potkal špatný den, v růžovém trikotu vedoucího jezdce.

Únik měl dnes znovu velkou šanci na úspěch, a tak se do něj snažilo dostat hned několik závodníků. Nakonec se to podařilo početné skupině včetně Trentina, Brambilly, Montagutiho, De Marchiho, Mosera nebo Ventera.

Etixxu se podařilo dostat do úniku dva jezdce. Trentin udával většinu etapy tempo celého úniku a tím pomáhal Brambillovi.

Důležitý okamžik přišel až přibližně 28 kilometrů před cílem, kdy začalo stoupání druhé kategorie Alpe di Poti. Úvodní pasáže vedly po betonu a zde si nejlépe počínal Alessandro de Marchi.

Ovšem jakmile se přejelo na pasáž po šotolině, kterou známe například ze Strade Bianche, zaútočil Gianluca Brambilla. Chvíli poté se za ním vydal Matteo Montaguti. Jako první přejel stoupání právě Brambilla přibližně 25 vteřin před Montagutim.

Za nimi bojovali favorité pro celkové pořadí. Nejaktivněji si počínal Alejandro Valverde. Za to špatný den si dnes vybral Tom Dumoulin, který se pohyboval na konci celé skupiny a po Valverdeho nástupu začal pomalu nabírat ztrátu.

V průběhu stoupání se do skupiny musel vracet i Mikel Landa, který zaspal moment, kdy se ostatní vzdalovali Dumoulinovi.

Ve skupině byli Nibali, Valverde, Cháves, Landa, Zakarin, Pozzovivo, Kruijswijk, Majka, Uran a ve sjezdu se k nim přidali Amador a Firsanov.

Brambilla zvyšuje náskok

Mezitím se vpředu dařilo Brambillovi zvyšovat náskok na Montagutiho a po pár kilometrech bylo již prakticky jasné, že se mu podaří zvítězit v etapě, ovšem stále musel bojovat o růžový dres, který mu virtuálně patřil o přibližně 40 vteřin. Brambilla si počínal výborně a jeho náskok se snižoval jen velmi pomalu. Poté, co dojel jako první do cíle v Arezzu, začaly se počítat vteřiny. Nakonec mu to stačilo a do zítřejší časovky si poveze náskok 23 vteřin na druhého Zakarina.

V cílovém kilometrovém stoupání se podařilo mírně poodskočit Valverdemu, Kruijswijkovi, Landovi a Zakarinovi, ale nakonec získali pouze tři vteřiny na ostatní favority.

K Dumoulinovi se přidal z původního úniku Arndt a společně se snažili eliminovat ztráty. Dnešní etapa odsunula nizozemského závodníka na jedenácté místo a ztrácí minutu a pět vteřin na Brambillu.

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step 4:14:05
2 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:01:06
3 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:01:27
4 Jaco Venter (JAR) Dimension Data 0:01:28
5 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:01:33
6 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 0:01:41
7 Steven Kruijswijk (Niz) Team LottoNl-Jumbo
8 Mikel Landa Meana (Špa) Team Sky
9 Esteban Chaves (Kol) Orica-GreenEdge
10 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step 33:39:14
2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:00:23
3 Steven Kruijswijk (Niz) Team LottoNl-Jumbo 0:00:33
4 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 0:00:36
5 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:45
6 Esteban Chaves (Kol) Orica-GreenEdge 0:00:48
7 Rigoberto Uran (Kol) Cannondale Pro Cycling 0:00:49
8 Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 0:00:54
9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
10 Mikel Landa Meana (Špa) Team Sky 0:01:03