Češi a Slováci pod drobnohledem

nabor

První závod Grand Tour – Giro d’Italia – již zahájil svoji 99. epizodu. Zatímco loni se na italských silnicích proháněli 3 Češi – Petr Vakoč, Leopold König a Roman Kreuziger – tak letos jsme se v pelotonu žádného závodníka z České a Slovenské republiky nedočkali. Proto se podívejme, jak si někteří z nich vedli a co mají v plánu.

Roman Kreuziger

Prvním závodem po Vuelta Ciclista al Pais Vasco, kde si Roman Kreuziger zkoušel spolupráci s lídrem stáje Albertem Contadorem, jenž by mohla být znovu k vidění i na Tour de France, byl Amstel Gold Race. Roman jel do závodu jako lídr své stáje. Celou dobu se pohyboval v popředí. Dokonce zkusil 8 kilometrů před cílem setřást ostatní favority. Jenže to se mu nepovedlo a nakonec dojel až dvanáctý, nicméně pomohl svému stájovému kolegovi Dánu Michaelu Valgrenovi ke druhému místu.

Druhým závodem tzv. Ardenského týdne byl Valónský šíp. I zde Roman nepropadl, ale vyloženě neoslnil. V cíli pak řekl: „Není snadné porazit několik borců na Mur de Huy.“ Následně se vyjádřil i ke zvolené taktice: „Snažili jsme jet všichni pospolu, i když to nebylo jednoduché. Podporovali mne Pawel Poljanski, Michael Valgren a Ivan Rovny. Pod Mur de Huy jsem byl v dobré pozici, ale někteří jezdci byli silnější.“

Závody v Ardenách zakončil závod Lutych – Bastogne – Lutych. Závod provázelo neskutečné počasí, které se hodně měnilo. Jednu chvíli sněžilo, takže jezdcům nebylo do zpěvu, ovšem za několik „kiláků“ již svítilo slunce a silnice osychala. Roman se držel vždy v čelní skupině, která bojoval o vítězství, ale před koncem nezastihl nástup protivníků a dojel na sedmém místě.

Roman Kreuziger

Ke svým šancím do dalších závodů v Lutychu řekl Kreuziger toto: „Do příštích závodu v druhé polovině sezóny mohu jít klidný, když jsem dnes viděl, že jsem v dobré kondici a že jsem schopen bojovat o vítězství.“

Aktuálně se český borec účastní tréninkového kempu stáje Tinkoff, který by měl být přípravou na Tour de France. Ve svém plánu má před tímto druhým závodem Grand Tour jako již tradičně závod Tour de Suisse a pak i Clásica San Sebastián.

Petr Vakoč

Petr se představil na Brabantském šípu, kde velice oslnil, když celý závod taktickou jízdou vyhrál. V cíli pak řekl: „Je to úžasný den, ale jsem vděčný týmu, který odvedl skvělou práci.“ A kam tento triumf český šampión zařadil? „Je to možná největší vítězství v mé kariéře.“

Petr Vakoč

Petr se pak ještě zúčastnil celého týdne v Ardenách, ale výraznějšího výsledku již nedosáhl. Na Amstelu byl ve stejné skupině jako Kreuziger, ale nakonec skončil až jednatřicátý. V závodě Lutych – Bastogne – Lutych plnil roli domestika, když snažil jet pro Juliana Alaphilippa, který mu výraznou měrou přispěl na Brabantském šípu. Ovšem v nepříznivém počasí nevydržel se silami a závod nedokončil.

Peter Sagan

Zatím poslední závod Petra Sagana byl dubnu, kdy nastoupil v závodě Paříže – Roubaix, Peter Sagan na Paříž - Roubaix 2016o kterém jsme Vás již informovali. Od té doby spíše trénuje na nacházející závody. Peter by se měl, pokud se nestane nic vážného, představit na Tour de France, kde bude útočit znovu na zisk zeleného trikotu, pro nejlepšího spurtera. Ovšem než tento závod nastane, zúčastní se ještě několika jiných „etapáků“. Tím prvním, který je již potvrzen je závod na silnicích v Kalifornii, a ze kterého Vám budeme přinášet reportáže.

Mistr světa se také představil v terénu, když předvedl své umění na rakouských a českých tratích.

Peter Velits

Na konci dubna se představil na závodě Kolem Romandie, ale v pelotonu nebyl téměř vidět.

Erik Baška

Na závod Okolo Chorvatska přijela omlazená sestava Tinkoffu, Erik Baška měl být žolíkem pro boj o nejlepšího mladého jezdce. Ihned v první etapě dokázal dojet na 5. místě. S celým týmem, pak ovládl závěrečnou etapu, když vyhrál týmovou časovku. V celkové klasifikaci byl sice až osmdesátý, ale jedenácté místo je pro něj příslibem do budoucna.

Další jeho kroky povedou do Kalifornie, kde bude pomáhat Petru Saganovi na cestě k vítězství.

Jan Hirt

I Jan Hirt startoval v Turecku, kde v jednu chvílí mířil i za etapovým vítězstvím, ale těsně před cílem mu došly síly a tak musel vzít za vděk pátým místem. Mezi vrchaři byl devátý.

V následujícím závodě  CCC Tour – Grody Piastowskie, který patří do kategorie 2.2 příliš neoslnil a skončil až v sedmé desítce celkového pořadí.

Karel Hník

O Karlovi Hníkovi příliš informací není. Jeho posledním závodem bylo Turecko, kde obsadil celkové 15. místo a v pelotonu si nevedl zle, ale u důležitých momentů chyběl.

Leopold König

Člen stáje Sky se zranil v posledním závodě, který jel v únoru ve Španělsku. S poraněnýmLeopold König - Sky kolenem objel celý etapový závod, kde skončil na desátém místě. Ale místo očekávaného soustředění na africkém kontinentu zamířil do Karlovy Studánky, kde začínal s rehabilitací. König se dlouho s médii o svém stavu nebavil a ani na svých sociálních sítích nebyl sdílnější. Nyní začal naplno trénovat a v červnu by se měl objevit buď na Critérium du Dauphiné nebo na Tour de Suisse.

Zdeněk Štybar

Jeho posledním závodem byl náročný Paříž – Roubaix, kde však díky nemoci nepředvedl oslnivý výkon a skončil hluboko v poli poražených. Nyní po několika týdenních trénincích se Tirreno-štybyvrací do závodního rytmu. Jeho následující závod by měl být závod Kolem Kalifornie. V červnu by se měl objevit na závodě Tour de Suisse. Zda se vejde do nominace na Tour de France se teprve uvidí.