Nová sezóna na spadnutí! V úterý startuje Tour Down Under

nabor

Čekání je u konce. Začíná WorldTour sezóna 2017! Odstartuje jí Tour Down Under. Závod který se jezdí od roku 1999 a od roku 2008 se řadí do elitní kategorie UCI WorldTour. Na oficiálních stránkách závodu se pořadatelé chlubí, že se jedná o největší cyklistické klání na jižní polokouli a nadcházející ročník by toho měl být opět důkazem. Pravděpodobně by mělo jít o nejzajímavější ročník za poslední léta.

Na trase dlouhé více než 800 kilometrů vinoucí se po silnicích Jižní Austrálie se již po devatenácté závoďáci budou přetahovat o okrový trikot. Tato barva je zvolena symbolicky, podle typického zbarvení australské půdy.

Favorité

Teď zpátky k tomu proč by měl být letošní ročník opravdu zajímavým. Na startu nebude chybět čtyřnásobný vítěz a obhájce loňského prvenství Simon Gerrans (Orica-Scott). Obhajobu by mu měl znepříjemňovat další Australan Richie Porte ze stáje BMC, v posledních dvou ročnících skončivší na druhé pozici. Richie se vítěznými ambicemi vůbec netají, půjde o jeho první závod po pádu na Olympijských hrách v Riu a vyjádřil se k tomu takto: “Pět měsíců jsem od pádu v Riu nezávodil, nevím jak na tom budu, ale jsem namotivovaný a letošní ročník by mi měl profilově sedět více než v posledních několika letech. Chtěl bych vyhrát, to je vše co jsem k tomu chtěl říct.”

Na startu budou i dva bývalí vítězové Rohan Dennis (BMC) a Tom-Jelte Slagter (Cannodale-Drapac). Poprvé se na australské půdě představí kolumbijský sympaťák Esteban Chaves, který bude se Simonem Gerransem spolulídrem stáje Orica-Scott. Další favorité budou Wilco Kelderman (Team Sunweb), Geraint Thomas (Sky) nebo Robert Gesink (LottoNL-Jumbo).Velkým lákadlem by měl být také start Petera Sagana, který se na jih Austrálie vrací po sedmi letech a navíc půjde o jeho první představení v novém týmu Bora-Hansgrohe. Lídrem německé stáje však bude domácí Jay McCarthy. “Máme tu Jaye a pro něj to bude velký závod. Budeme se snažit pomoci mu k co nejlepšímu výsledku. Uvidíme na co to bude stačit,” řekl Sagan, “pro mě bude důležité vyhnout se pádům a dostat do nohou závodní tempo.”

Češi v pelotonu

Pro českého fanouška bude také zajímavé sledovat počínání nováčka v silničním profi pelotonu Ondřeje Cinka. Ten loni v pětadvaceti letech vyměnil rovná řidítka za ta zahnutá a přešel z bikové stáje Multivan Merida do nově vzniklého silničního týmu Bahrain Merida.
Po druhé v řadě bude na “otvíráku sezóny” lídrem stáje Quick-Step Floors Petr Vakoč. K ruce bude mít druhého Slováka na startu Martina Velitse.

Etapy Tour Down Under 2017

První etapa odstartuje v úterý 17.1. v městě Adelaide na předměstí Unley. Peloton bude čekat 145 lehce zvlněných kilometrů. Cíl bude ve městě Lyndoch. Očekává se hromadný dojezd. Ten loni nejlépe zvládl Caleb Ewan (Orica-Scott).

Druhá etapa ze Stirlingu do Paracombe je kopcovitá, dlouhá 148,5 km. Končit se bude na stoupání s průměrem 9,9% na 1,2 km. Ke slovu se tedy dostanou výbušní typy jezdců.

Třetí etapu budou opět vyhlížet spurteři. Po 45 km bude čekat jezdce jeden těžší přejezd, ale potom už to do cíle bude po rovině. Start je v Glenelgu a po 144 km se bude končit v pobřežním městě Victor Harbor.

Čtvrtá etapa z Norwoodu do Campbelltownu měří 149,5 km. Posledních pětadvacet kilometrů je převážně sjezd a na pásku je to mírně do kopce.

Sobotní královská etapa je dlouhá 151,5 km. Prvních více než 110 km je po rovině, pak už se závodnicí musí dvakrát vypořádat s výšlapem na Willunga Hill. Poslední tři vítězství si tu připsal Richie Porte.

Závěrečná šestá etapa je kritérium v ulicích města Adelaide. Jezdci zde odkrouží dvacet okruhů dlouhých 4,5 km, celkem tedy 90 km. Loni tu zvítězil Caleb Ewan.

V každé etapě dostanou první tři jezdci na pásce časový bonus 10, 6 a 4 vteřiny. Na sprinterské prémii je pak časová bonifikace 3, 2 a 1 vteřina.