Nibali vítězný, König vletěl do desítky!


Třináctka byla pro lídra stáje NetApp – Endura Leopolda Königa jednoznačně šťastným číslem. Po heroickém výkonu jej předjel jen Vincenzo Nibali a na pásce také Rafal Majka. Naopak hrůzný den, jenž mu někteří věštili, prožil Richie Porte.

 

 

Vzduch vře, boj o puntíky ne

Horký pátek začal překvapením, když se oddělil devítičlenný únik, v němž však chyběl jak Joaquim Rodríguez tak Thomas Voeckler a hrozilo, že budou oba předstiženi ve vrchařské klasifikaci. Kdo naopak vepředu nechyběl byli jiní vyhlášení útočníci Bakelants, De Marchi či Kadri.  Jejich skupina si vypracovala rychle náskok a jasně ovládla první vrchařskou prémii třetí kategorie, kde dva body získal týmový kolega Alejandra Valverdeho Visconti. 

Následovala delší rovinatá pasáž a na ní už dominovaly dva týmy chybějící vepředu, tedy Kaťuša a Europcar. Jak se později ukázalo, spíše než o dotažení jejich bojovníků o puntíky na čelo jim šlo o to, aby únik nebyl první na závěrečné padesátibodové prémii mimořádné kategorie. Nasazené tempo nedělalo některým jezdcům dobře a za vrávoravých pohybů odstoupil po hodině a půl závodění Navarro, jeden z širšího okruhu favoritů na zisk této etapy. Doplnil tak duo Vichot – Acevedo, jež odstoupilo již dříve během dne.

Pod druhým stoupáním první alpské zkoušky, „jedničkou“ Col de Palaquit, jež si odbývala premiéru na Tour de France, dosáhly zmiňované týmy na čele pelotonu stáhnutí ztráty na pouhou jednu minutu, ostatní ovšem jet více než šedesát kilometrů před cílem nechtěli, a tak nevděčná úloha udržovatele rozestupu v rozumných mezích zbyla na spíše rovináře Arashira v dresu Europcaru.

Ticho před bouří na Col de Palaquit

Tomu práci znesnadňovalo zrychlující tempo ve vedoucí skupině. Po sérii nástupů vykrystalizovalo nejsilnější trio v Kadrim, Bakelantsovi (tito dva jeli pod vedením Francouze dlouho pospolu) a De Marchim, který si jel tempo a když shledal, že jeho soupeři jsou vyčerpaní, nastoupil. Kadri dál drtil převody, co to šlo, to však vyústilo jen v obrovskou únavu a Bakelantsově akci na jedné z rovinatějších pasáží stoupání již pouze přihlížel.

V pelotonu tempo vadlo a to byla příležitost k útokům. Akcelerace Pineaua měla dílčí úspěch, Mate, který se vydal hájit čest Cofidisu, se však zanedlouho kolem jezdce IAM prohnal a sám se vydal stíhat. Vzhledem k velmi variabilním údajům z GPS během stoupání nelze přesně říci, nakolik se přiblížil De Marchimu či Bakelantsovi (jehož odstup na čelo byl konstantně kolem 45 sekund), jisté však je, že uvízl kdesi na půl cesty a krom trochy pochybné slávy mnoho nezískal.

Na prémii byla tedy první útočící čtveřice, za ní si bez námahy pro čtyři body dobrouzdal Rodríguez, zatímco Voeckler ještě předváděl grimasy o několik kilometrů zpět. Živoucí legendě etapa vůbec nesedla a odpadla již v úvodní prudké fázi stoupání. Vzadu v hlavní skupině se týral Kwiatkowski, ale bylo jasné, že vysoké sklony jeho nohám nadále nesvědčí.

Padesátka nejlepších jde do finále

Ve sjezdu získali uprchlíci poměrně slušný náskok až kolem čtyř minut, když upadl Fuglsang. Krom odřenin vyvázl v pořádku, leč peloton čekal a naprosto ztratil rychlost. Na sprinterské prémii, která byla po sjezdu na pořadu dne a předcházela finálnímu výšlapu, zvítězil De Marchi za neměnného rozestupu vůči Bakelantsovi. Za nimi se trápil Mate, místo dojetého Pineaua čtvrtý post obsadil Van Avearmaet. Jinak ovšem pelotonu již vládla domácí stáj FDJ.fr, která věřila v úspěch Pinota. Své poslední kilometry mezi elitou si ještě tou dobou užíval vedle Leopolda Königa i Jan Bárta, jeho osobní strážce ve 13. etapě.

Na úpatí poslední prémie mimořádné kategorie bylo už naprosto zřejmé, že únik ze začátku dne dnes neuspěje. Trpící oběti své odvahy jen čekaly na spásné pohlcení rychlejšími, jež umožnilo zvolnit a počkat na groupetto. Do svých rukou vzala osud stáj Movistar, zejména John Gadret, který k úžasu přihlížejících odpáral druhého muže celkového pořadí Portea. Po něm se na čelo vydal Tanel Kangert v roli posledního Nibaliho muže a čekalo se jen, kdo za to vezme první.

Rozhodujících posledních 10 kilometrů

„Nástup“ nakonec přišel a na chvíli to vypadalo, že Tour se přecijen rozhodl jet Roman Kreuziger. Thibaut Pinot totiž spíše rozjelo tempo a nevybudoval si žádný náskok, aniž by ho to jakkoli vzrušovalo. V situaci všeobecného čekání nebyl důvod čekat s útokem pro jezdce z větší hloubky celkového pořadí. A nenastoupil nikdo jiný než hladový Leopold König. Za jeho záda se podařilo dotáhnout Majkovi, který v tu chvíli učinil jedno z potenciálně nejlepších rozhodnutí své kariéry. Nikdo další, ani Laurens Ten Dam, který se o to pokusil, totiž nasazené tempo nenásledoval.

První významnější útok z řad top favoritů nakonec přišel 10 kilometrů před cílem a autorem byl spolutvůrce tempa skupiny Valverde. Spolu s ním se vydali vpřed Pinot a Nibali. Ostatní jezdci na sebe buď hleděli, anebo se pokoušeli také zaútočit, ovšem bez většího efektu.

Následující kilometry krvelačné bestie jménem Chamrousse pokračovaly ve stabilním scénáři. Na čele König, táhnoucí Majku, za nimi tři dnes nejsilnější jezdci z top ten, za těmi nástupy a docvaknutí. Ďábelských 6,6 kilometrů před cílem za to nakonec vzal Nibali, zřejmě spíše znuděn než unaven nástupy Pinota s Valverdem, a začal stahovat přibližně půlminutový náskok vedoucího dua. Ve třetí skupince se stále nic nového nedělo.

Po doražení Nibaliho na samotné čelo začala trojice pracovat a alespoň chvíli svou trochou přispíval i Majka. Čtyři kilometry před finišem konečně Bardet s Van Garderenem utrhli zbylé a dva nejaktivnější krom vedoucí pětky si mohli jet své tempo. Výše v kopci naneštěstí pro lídra NetAppu (jehož ředitel ještě včera říkal, že „neví, kterým směrem se Leo v celkové klasifikaci vydá“) Nibali toužil po výhře a získal drobný, zvětšující se rozestup.

V cíli nakonec slavil právě sicilský „Žralok“, jen deset vteřin za ním dorazil Majka a vteřinu po něm i Leopold König, který tak porazil nespočet elitních vrchařů. Poraženými dne jsou jednoznačně Kwiatkowski a Porte, oba vydatně ztratili i vypadli z desítky. Naopak jméno Leopolda Königa nově najdeme na úžasném desátém místě!

Pořadí 13. etapy

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 5:12:29
2 Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo 0:00:10
3 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura 0:00:11
4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:00:50
5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:00:53
6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:23
7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:23
8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling 0:01:36
9 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:09
10 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing 0:02:09

Celková klasifikace po 13. etapě

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 56:44:03
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:03:37
3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:24
4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:04:40
5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:05:19
6 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:06
7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling 0:06:17
8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol 0:06:27
9 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida 0:08:35
10 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura 0:08:36