Nezničitelný Majka vyhrál druhou etapu na Tour de France

nabor

Dnešní nejkratší etapa Tour de France 2014 ze Saint-Gaudens do Saint-Lary-Soulan Pla d’Adet byla slunečná s 25 stupni tepla a čtyřmi kopci. Z toho tři kopce 1. kategorie a jeden kategorie nejvyšší s dvojnásobným počtem bodů do vrchařské soutěže. Vincenzo Nibali překonal touto etapou Chrise Frooma v počtu dní ve žlutém a vyrovnal rekord svého krajana Gastone Nanciniho z roku 1960. Simon Gerans z Orica GreenEdge a Reto Hollensteinem z IAM do této etapy nenastoupili.

Odstup hlídala Kaťuša

Od úvodních metrů se ihned utrhla skupinka osmi jezdců – Sergio Paulinho (Tinkoff), Blel Kadri (AG2R), Tom-Jelte Slagter (Garmin), Yukiya Arashiro a Cyril Gautier (Europcar), Jens Voigt (Trek), Nicolas Edet (Cofidis) a Martin Elmiger (IAM). Vedení pelotonu se ujal tým Kaťuša, který skupinku uprchlíků držel na dosah a i po 35 kilometrech byl náskok pouze minutový a snižoval se. Za dalších 10 kilometrů už se náskok blížil ke 30 vteřinám, kdy závodníci začali stoupat na jeden ze tří kopců 1. kategorie Col du Portillon (1 292 m) se sklonem 7,1%.

Na sprinterské prémii se žádné závodění nekonalo. Uprchlíci v klidu projeli za Blelem Kadrim, bral tak 20 bodů. V pelotonu odjeli v takovém „polospurtu“ dva jezdci z Europcar a za nimi Peter Sagan, kdy Bryan Coquard z Europcar bral o bodík více jak Sagan, který si připsal dalších 6 bodů k už tak velkému náskoku.

Na 39. kilometru vzdal Simon Spilak kvůli žaludečním potížím, zrovna když Zak Dempster z NetAppu musel vyhledat lékařskou pomoc kvůli štípnutí vosou.

Hektický Col du Portillon a klidný Col de Peyresourde

V pelotonu se na kopci začaly dít věci. Roztrhal ho Rodriguez následovaný Chérelem a Schleckem a po chvíli se připojili ke skupince uprchlíků. K této skupince se připojili ještě další jezdci a skupinka tak čítala 21 jezdců. To si ale nenechal líbit puntíkovaný Majka s „Puritem“, kteří zde udělali na chvilku rozruch. Následně byli dojeti a Majka se propadl až do další skupinky osmnácti jezdců, která se vytvořila před pelotonem. Na čele zůstalo šest jezdců – Bauke Mollema, David Lopez, Rodriguez, Durasek, De Marchi a Roche. Už měli náskok 20 vteřin, když 500 metrů před prémií nastoupil Rodriguez a bezpečně bral 10 bodů, za ním Roche a Durasek.

Po sjezdu přes dojezd včerejší etapy Bagnères-de-Luchon se skupinky Rodrigueze a Rafala Majky spojily na skupinku 22 jezdců. Na začátku kopce na Col de Peyresourde s 13 kilometry délky nastoupil nikým nenásledovaný Vasil Kiryienka ze Sky. Během pár kilometrů si vytvořil náskok jedné minuty a dvě a půl minuty před pelotonem.

7 kilometrů na vrchol druhého stoupání za to vzal Bauke Mollema z Belkinu, aby setřásl nespolupracující závodníky. To se mu na chvíli povedlo. O to samé se pokoušeli i další jezdci. Také bez většího úspěchu. Úspěšní byli až o dva kilometry dále Roche s Herradou, nakonec s náskokem až 30 vteřin. První na vrcholu byl Kiryienka s náskokem přes minutu před Nicolasem Rochem a Jesusem Herradou. O další body zabojoval Joaquim Rodriguez před Majkou. Peloton dojel se zpožděním pět a půl minuty.

Statečný Kiryienka dojet před vrcholem

Kiryienka sjel k dalšímu kopci v podstatě se stejným náskokem a se zatnutými zuby začal stoupat na Col de Val Louron-Azet. Tempo pelotonu s Nibalim se rozhodlo diktovat FDJ a závodníci začali pomalu odpadat. Kiryienka začal na tomto stoupání ztrácet a těsně pod vrcholem ho měla skupinka s Mollemou, Rollandem, Rodriguezem a dalšími, už na dosah. Po předjetí bojovníka ze Sky v čele s Majkou a Rochem vystřelil z háku Rodriguez a dojel si na prvním místě pro další body, za ním Majka a Izaguirre. Peloton s odstupem 2:50.

Thibaut Pinot zredukoval ve sjezdu žlutou skupinku na 10 jezdců. Romain Bardet z AG2R se nenechal zahanbit a ve sjezdu získal náskok 20 vteřin na tuto skupinku.

12 kilometrů před cílem a zároveň před stoupáním k cílovému kopci zvláštní kategorie Montée de Saint-Lary Pla d’Adet nastoupil vedoucí skupince Pierre Rolland, následovaný Rochem, Viscontim a Moinardem. 10 kilometrový kopec se sklonem 8,3 % tedy vedla skupinka čtyř jezdců s náskokem dvou minut před skupinkou s Nibalim.

Nezničitelný Rafal Majka

Visconti z Movistaru dvakrát nastoupil a druhý pokus již byl úspěšný. Rafal Majka vedl skupinku s Rochem a Moinardem a chtěl po nich střídání. Ti na výzvu nereagovali a tak za to vzal sám. Pomohl si i anténou od projíždějícího motocyklu. Sice o chvíli později se však opět vrátil do své skupinky pronásledovatelů, ale 6 kilometrů před cílem za to opět vzal. Ve skupince s Nibalim zkusili atak jezdci z AG2R s Pinotem. Nibali je následoval a sám této roztrhané skupince úspěšně nastoupil.

Na čelo závodu se dostal Majka, kterou dojel Viscontiho 4 kilometry před cílem. Ti spolu chvilku spolupracovali, ale Majka byl ve skvělé kondici a urval i Viscontiho. Stačil ještě mrknout do kamery a pomalu kráčel do cíle. Skupinka Pinot, Bardet a Van Garderen ztrácela na Nibaliho 30 vteřin a na čelo závodu ještě o minutu víc. Zničený Valverde se začal postupně na skupinu s Pinotem dotahovat.

Rafal Majka z Tinkoff-Saxo si dojel bez větších známek únavy pro druhé etapové vítězství s náskokem 29 vteřin před Viscontim z Movistaru a 46 vteřin před Nibalim z Astany a Peraudem z AG2R.

Tohle je dárek pro náš tým, který pro mě skvěle pracuje. Zároveň se mi podařilo přeskákat všechny soupeře a uhájit tak puntíkatý dres. Bjarne Riis mně před etapou říkal, ať nespěchám na prvních kopcích, že jedem na etapové vítězství… řekl v cíli Majka

Leopold König dojel 23. se ztrátou 3:54. Spadnul tak v celkovém pořadí o dvě příčky na 9. místo, 24 vteřin za osmým Ten Damem.

Kompletní výsledky zde.

Pořadí 17. etapy

Pos. Rider Team WT Time
1 MAJKA Rafal Tinkoff-Saxo 20 3:35:23
2 VISCONTI Giovanni Movistar Team 10 0:29
3 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 6 0:46
4 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 4 ,,
5 DE MARCHI Alessandro Cannondale 2 0:49
6 ROLLAND Pierre Team Europcar 0:52
7 SCHLECK Fränk Trek Factory Racing 1:12
8 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team ,,
9 ROCHE Nicolas Tinkoff-Saxo 1:25
10 VALVERDE Alejandro Movistar Team 1:35

Celkové pořadí po 17. etapě

Pos. Rider Team Time
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 76:41:28
2 VALVERDE Alejandro Movistar Team 5:26
3 PINOT Thibaut FDJ.fr 6:00
4 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 6:08
5 BARDET Romain AG2R La Mondiale 7:34
6 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 10:19
7 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team 11:59
8 TEN DAM Laurens Belkin-Pro Cycling Team 12:16
9 KöNIG Leopold Team NetApp – Endura 12:40
10 ROLLAND Pierre Team Europcar 13:15