Tinkoff-Saxo opět slaví a König zabojoval!

nabor

Nejdelší a zároveň první z řady Pyrenejských etap začala v Carcassonne a končila v Bagneres de Luchon. Byl zde očekáván boj ve skupině uprchlíků a to se zkutečně vyplnilo.

Hned na začátku etapy se oddělila skupinka jezdců do které se postupně dostávali další jezdci. Nakonec měla skupinka 21 členů. Nejpočetnější zastoupení měl tým Europcar se třemi jezdci včetně Tomase Voecklera, kterému se podařilo v tomto cílovém městě již dvakrát vyhrát. Motivaci měl i jezdec týmu Tinkoff-Saxo a pozdější vítěz etapy Michael Rogers.

Závod se začal rozhodovat až na posledním kopci první kategorie Port de Bales, na kterém v roce 2010 spadl řetěz Andymu Schleckovi. Právě tam se oddělila z původní skupiny menší skupinka jezdců v čele s Rogersem, Voecklerem a Gautierem, týmovým kolegou Voecklera. V průběhu stoupání se ke skupince dotahoval a zase odpadal Vasil Kirienka. 

Zatímco uprchlíci bojovali o vítězství v etapě, tak ti nejlepší v celkovém pořadí bojovali o posun v pořadí. Pod kopec dojel už značně očesaný peloton, který se na stoupání dále zmenšoval díky vražednému tempu týmu Movistar a do poloviny kopce už zůstala skupinka čtyř nejlepších včetně Vincenza Nibaliho, Thibauta Pinota, J.C. Perauda a Alejandra Valverdeho. Konig byl bohužel v  druhé skupině. Obrovskou krizi zažíval Tejay Van Garderen, který ztratil 2 minuty a nyní je jen pár sekund před Konigem a Romain Bardet, který se nakonec udržel v top 5.

Na čele závodu nakonec rozhodl Michael Rogers ve sjezdu, kde zaútočil a využil tak svých časovkářských schopností a zaslouženě vyhrál.

Náš Leopold Konig překvapil všechny favority, když skupinku s Nibalim kilometr před cílem heroickým výkonem ve sjezdu dojel a tak nakonec najel minutu na své největší soupeře z top 10. Nakonec se posunul na sedmou příčku celkového pořadí před Baukeho Mollemu. Jan Bárta se drží na celkově 71. pozici.

Pořadí 16. etapy

P. Jezdec Tým WT Čas
1 ROGERS Michael Tinkoff-Saxo 20 6:07:10
2 VOECKLER Thomas Team Europcar 10 0:09
3 KIRYIENKA Vasil Team Sky 6 ,,
4 SERPA PEREZ Jose Rodolfo Lampre-Merida 4 ,,
5 GAUTIER Cyril Team Europcar 2 ,,
6 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 0:13
7 KWIATKOWSKI Michal Omega Pharma – Quick-Step 0:36
8 MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale 0:50
9 SLAGTER Tom-Jelte Garmin Sharp 2:11
10 GALLOPIN Tony Lotto Belisol ,,

Kompletní průběžné pořadí najdete zde.

Celkové pořadí po 16. etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 73:05:19
2 VALVERDE Alejandro Movistar Team 4:37
3 PINOT Thibaut FDJ.fr 5:06
4 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 6:08
5 BARDET Romain AG2R La Mondiale 6:40
6 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 9:25
7 KöNIG Leopold Team NetApp – Endura 9:32
8 TEN DAM Laurens Belkin-Pro Cycling Team 11:12
9 KWIATKOWSKI Michal Omega Pharma – Quick-Step 11:28
10 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team 11:33