Největší smolaři a bojovníci historie Tour de France – 3. část

nabor

Historie Tour zná mnoho bojovníků. Jejich heroické výkony však dost často skončily neúspěchem a tak tito Titáni cyklistiky patří i k největším smolařům historie nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Potkáváme se s nimi od úvodních ročníků až do současnosti. Pojďme si je připomenout ve 3. části našeho seriálu.

Luis Ocaña

Luis OcañaTour de France sice jednou vyhrál, ale mohl ji vyhrát víckrát. Svůj talent ukazuje na Vueltě 1969, kdy vyhrává tři etapy a celkově končí druhý. O rok později v roce 1970 vítězí v etapě na Tour a Vueltu už ovládl celkově.

Na Tour se mu další rok podaří vyhrát dvě etapy a na Vueltě končí třetí. Tentokrát chce již Tour vyhrát. Merckx se rozhodne vyhrát Vueltu a Giro, ovšem nestartovat na Tour. Ocaňa ale prohlásil, že se Merckx bojí. Merckx proto na Tour startuje. A opravdu! Ocaña Merckxovi v horách ujíždí, před patnáctou etapou vede a je lepší než Merckx. Pak ale padá ve sjezdu a s Tour se loučí.

V příští sezóně konečně Merckx nestartuje a tak si Ocaña dojede pro celkové vítězství. Théveneta poráží o takřka šestnáct minut. V roce 1974 pro změnu na Tour nestartuje on. Další rok z Tour odstupuje. V roce 1976 končí čtrnáctý, v roce 1977 pětadvacátý. Ten rok ukončuje kariéru. Ke sklonku života trpí depresemi. Otevírá si vlastní vinařství, které propaguje sám Merckx ve snaze pomoci mu. To však nepomáhá a tak si v roce 1994 ve věku 49 let bere život.

Jan Ullrich

Jan UllrichDalší cyklista, který Tour de France jednou vyhrál. Po této Tour mu bylo předpovídáno minimálně vyrovnání rekordu v počtu vítězství na Tour. Nestalo se tak. Na Tour startuje poprvé v roce 1996, jako pomocník Bjarneho Riise. Končí druhý, získává bílý trikot a vítězí ve dvacáté etapě, kterou byla časovka.

O rok později tak nechybí na startu Tour. Bez problému vítězí. Poráží Richarda Virenqua o devět a půl minuty, Marca Pantaniho o čtrnáct minut. Vítězí také v horské etapě a v časovce. O rok později ho však poráží jezdec, který původně neměl v plánu Tour vůbec vyhrát. Il Pirata Marco Pantani. Marco Pantani je v horách lepší a tak dělí Pantaniho a Ullricha v cíli tři a půl minuty.

Na Tour de France 1999 nestartuje, vítězí na Vueltě. Poté však nastupuje fenomén své doby Lance Armstrong. Ullrich končí druhý v letech 2000 a 2001 právě za Armstrongem. Na Tour 2002 chybí. NA Tour 2003 znovu druhý za Armstrongem. V roce 2004 až čtvrtý a v roce 2005 končí třetí, ale jeho jméno je v tomto ročníku vyškrtnuto ze startovní listiny za doping.

Rok 2006 má být konečně jeho. Armstrong po sedmi letech dominance na Tour nestartuje. Ullrich patří k hlavním favoritům. Tour pro něj však dřív skončila, než začala. Španělská polici zahájila takzvanou „Operación Puerto“. Den před startem šéfové stájí odsouhlasí, že aktéry této dopingové aféry nepustí na start. Nikdy se již na Tour neobjevil.