Nejdelší etapa Tour by měla být jasnou spurterskou záležitostí

nabor

První hory zanechaly vlaky neporušené a za tratí v Chalon-sur-Saône tedy na široké cílové rovince očekávejme lítý souboj. Do něj vjedou sebevědomí Sagan a Viviani, zatímco Dylan Groenewegen zkusí najít své pravé já, jež jako by zůstalo zapomenuto v Bruselu.

230 kilometrů dnes dostane cyklisty zpod Planiny krásných dívek až na jih Burgundska. Únik se patrně ustálí hned v prvním průjezdném městě Héricourt, domově šampióna na Tour zakázané disciplíny – jízdy za motocyklem – Jean-Jacquesa Lamboley. Dál se pojede k jihozápadu na „čtyřku“ Col de Ferrière (2,7 km, 4,6 %). Za Ornans přijde ještě jedna třetí (4,3 km, 4,7 %) a čtvrtá (3,5 km, 5,7 %) kategorie. Jak by ale jistě řekl realista Gustave Courbet, který se tu před 200 lety narodil, takové kopce nemohou vyvést spurtery z klidu v etapě, která na posledních 100 kilometrech nabízí mírně negativní převýšení.

Mapa dojezdu 7. etapy Tour de France 2019 (Chalon-sur-Saône)Peloton totiž opustí svahy pohoří Jura a zamíří do rozlehlých úrodných rovin departementu Saône-et-Loire. Také vítr povane proti uprchlíkům. Přesto se asi Matthews i Viviani pošetří na závěr a nepokusí se na spurterské prémii 33,5 kilometrů před cílem maximálně zabodovat. Finišovat se bude u Saôny, kterou spatříme 7,5 km od cíle. Klíčová bude dvojice zúžení silnice, zejména to na metě 1,6 kilometrů po průjezdu pod železnicí. Cílová rovina bude jinak dostatečně prostorná a jen lehoulince klesavá.

Profil 7. etapa Tour de France 2019Nejvyšší absolutní rychlostí by nadále měli disponovat Groenewegen a Viviani. Více než třetí bronz bude chtít Caleb Ewan a s předpoklady zabojuje Peter Sagan – tento typ dojezdu mu proti specialistům nedává žádnou výhodu.

Za velkou čtyřkou zůstávají Kristoff, Nizzolo, Matthews, Trentin i Colbrelli. Do lepší kondice by se měli zvolna probírat Greipel či Laporte. Kaťuša, jež zatím na Tour působí vcelku věrně jako tým v rozpadu, by tentokrát svůj papírově silný leadout mohla využít pro Marca Hallera.

Sedmá etapa Tour de France začíná v 11:20 a dojíždět by měla v 17:03. Tempo však patrně bude o trochu pomalejší a proto s přenosem můžete strávit kolem šesti hodin.

Tipovací soutěž