nabor

244 kilometrů z Muggia do Pinerola vystaví 21. den Gira vrchaře a klasikáře těžkému testu.

18. etapa Giro 2016 profilAž na samý severozápad italského území vede tato etapa. Pinerolo se nachází v Piedmontu, kraji, jehož centrem je Turín, a i díky tomu se tu při turínské olympiádě v roce 2006 konal turnaj v curlingu. Před pěti lety sem zavítala Tour de France. Ostatně Giro odtud do Francie zamíří hned zítra. Dnešek bude jakousi předehrou, ale předehrou velmi výživnou. 220 kilometrů se pojede na únavu a pak to přijde. Finále obstará „dvojka“ Pramartino a neklasifikované San Maurizio, jež by ovšem stejně mnozí hobby cyklisté nevyjeli.

San Maurizio 18.Oba kopce jsou totiž hodně prudké. Pramartino, jež Giro zařazuje do svého programu podruhé v historii (v roce 2009 si to tu mezi sebou rozdali vrchaři na konci ještě sadističtější, 262 km dlouhé etapy), má průměr 10,5 % a délku 6,45 km, nejprudší pasáže přichází veprostřed stoupání, z nějž bude do cíle 19,6 km. San Maurizio má průměr 13,2 %, je více než půlkilometrové a z jeho vrcholu už se bude sjíždět prakticky na poslední kilometr.

Stejně jako včera bude hezky a vypadá to, že Giro letos počasí ovlivní relativně málo.

Taktické šachy jsou dnes zábavnější než jindy. Hlavními favority jsou Ulissi a Valverde, prostoru pro realizaci svých úloh však mají nemnoho. Ulissi se sotva dostane do úniku (krom etapy by si totiž mohl nakrást nepříjemně mnoho červených bodů) a Lampre nejspíš nebude mít sílu etapu s nejistým výsledkem kontrolovat. Movistar by ji kontrolovat snad zvládl, ale možná raději pošle do úniku Viscontiho či třeba Rojase a ostatní pošetří na velké hory. Jenomže – to by se zase nemuselo líbit Astaně, jež chce vyhrát týmovou klasifikaci.

Nejsnesitelnějším kompromisem se tak jeví únik se zastoupením obou silných týmů, doplněný „neproblémovými“ borci jako Wellensem, Rochem, Brambillou, De Marchim a Busatem. Pozor na Pozzata. Prý má nohy a profil je jeho káva.

Kterému scénáři věříte vy? A koho umístíte do role hrdiny? Náš Facebook čeká na odpovědi do 11:10. Netřeba ani připomínat, že přenos etapy bude vyslílán od půl třetí, případně dle možností daného kanálu.