Nečekanou vítězkou evropského silničního závodu Ellen van Dijk

nabor

Účast v úniku, dobře načasovaný nástup, fyzická i psychická odolnost, tempo stříbrné medailistky z časovky. To byly klíčové ingredience zlatého receptu Ellen van Dijk v dnešním silničním závodě na ME. Stříbro putuje do Německa, bronz do Litvy.

107,2 kilometrů měřil mistrovský závod a v podstatě celý jeho profil tvořilo osm stoupání o délce 3,6 km (průměr 4,7 %), osm sjezdů a k tomu devět krátkých úseků roviny. Papírové favoritky z Nizozemí chtěly vyzvat domácí Italky, byla to ale německá reprezentace, jež aktivně kontrolovala nástupy a nakonec se jí podařilo do úniku procedit Romy Kasper.

Ostřílená klasikářka se snažila toliko udržet tempo, jehož udávání zůstávalo na trojici Paladin, Biannic a van Dijk. Nikdo další se do skupiny nedotáhl (ačkoli se o to dlouho pokoušela Katrine Aalerud) a Biannic se brzy sama ocitala v problémech. Zároveň bylo jasné, že Nizozemky dnes nepojedou na Marianne Vos, která se trápila.

Poté, co odpadla a byla dojeta také Kasper, se Německo pokoušelo připravit pozici pro Lisu Brennauer či Liane Lippert. Dvojice si přesto udržovala výhodu a jeden nástup za druhým předváděla Ellen van Dijk. Při předposledním výšlapu do Pova soupeřku definitivně utavila a pro strápenou Paladin to bylo téměř vysvobozením.

Z pelotonu vzápětí atakovala Liane Lippert. Když se za ní dotáhly van Vleuten, Vollering, Longo Borghini, Cavalli, Reusser, Amialiusik a Niewiadoma, vypadalo to, že chvíle slávy Ellen van Dijk jsou u konce. Opak byl pravdou: van Dijk na rovině droboučký náskok znovu znásobila, zatímco za ní vázla spolupráce.

Před posledním stoupáním se obětovala Elisa Longo Borghini a série nástupů výhodu Nizozemky opět redukovala, zvítězila ovšem taktika. Krom Ellen van Dijk, jež už si v závěru užívala jisté výhry, z toho těžila Rasa Leleivytė, která by jinak top favoritky sotva uvisela. Ve spurtu o druhé místo ji dokázala porazit pouze Lippert.

Žádná z Češek ani Tereza Medveďová závod nedokončily.

P. Jméno Tým Čas
1. Ellen van Dijk Nizozemsko 2:50:35
2. Liane Lippert Německo +1:18
3. Rasa Leleivytė Litva
4. Katarzyna Niewiadoma Polsko
5. Demi Vollering Nizozemsko
6. Marta Cavalli Itálie
7. Marlen Reusser Švýcarsko
8. Alena Amialiusik Bělorusko
9. Annemiek van Vleuten Nizozemsko +1:21
10. Elisa Balsamo Itálie +2:29