Náročnou etapu do Tortolì vyhrál André Greipel a jde do růžového

nabor

André Greipel 2. etapa Giro 2017Posledních 46 kilometrů etapy jel peloton společně a tak si to v závěrečných kilometrech rozdali spurterské týmy. Nejsilnější ze všech byl André Greipel, který se převléká do růžového dresu. Celý finiš etapy se odehrál bez kolize až na Caleba Ewan. Ten zavadil o Fernanda Gaviriu a vypadla mu noha z pedálu.

2. etapa Gira vedla z Olbia do Tortolì a čítala 221 poměrně náročných kilometrů. Celá etapa byla od začátku zvlněná a vrcholila prémií druhé kategorie na Genna Silana (26,6 km, 3,3 %) s 50 kilometry do cíle.

Profil 2. etapy Giro d'Italia 2017

Únik se postupně vytvořil z jezdců: Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Lukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Ilia Koshevoy (Wilier Triestina), Evgeny Shalunov (Gazprom – Rusvelo) a Simone Andreetta (Bardiani CSF). Tato skupinka si vytvořila náskok až šest minut, ale peloton v čele s týmem Bora-Hansgrohe si ji držel v bezpečném odstupu.

Daniel TEKLEHAIMANOT Dimension DataNa 53. kilometru etapy čekala v Buddusó sprinterská prémie pro kterou si dojel v poklidu Daniel Teklehaimanot následovaný Andreettem s Koshevoyem. Od té doby se nic zvláštního nedělo. Až při 11 kilometrovém sjezdu před stoupáním na prémii třetí kategorie na Nuoro peloton začal stahovat náskok až na tři minuty. Na vrcholu stoupání na této prémii se náskok opět dostal přes čtyři minuty.

O prémii se tvrdě bojovalo, když si první atak připsal Koshevoy, pak Owsian, Shalunov a nakonec to byl Andreetta z Bardiani CSF, který si dojel pro 7 bodů. Další v pořadí byl Shalunov a Teklehaimanot.

Když zbývalo 80 kilometrů do cíle, tak peloton přidal na svém tempu a stáhl náskok vedoucí skupiny před prémií druhé kategorie pod dvě minuty. 60 kilometrů do cíle (těsně pod polovinou kopce) už se rovnalo 60 vteřinám. Zoufalý pokus o nástup předvedl Evgeny Shalunov, který nakonec setřásl Lukasze Owsiana (CCC Sprandi Polkowice), a tak pokračovala pouze čtveřice jezdců.

Teklehaimanot v modrém

Právě Shalunov z Gazprom-Rusvelo předváděl největší aktivitu před vrcholem stoupání, ale Teklehaimanot nikam nespěchal a držel se Shalunova. Došlo to až tak daleko, že peloton byl na dohled. Daniel Teklehaimanot čekal až do poslední chvíle a pak za to vzal a nikomu nedal šanci! Bral 15 bodů na prémii a zajistil si na zítra modrý dres.

Peloton byl pohromadě a táhl ho Bahrain-Merida až do závěrečných kilometrů, kdy se na čele objevila Orica-Scott.

Nejlepší pozici v posledních kilometrech mělo Lotto-Soudal a Orica-Scott. I růžový Lukas Pöstelberger (Bora-Hansgrohe) se rval, ale moc šancí neměl.

André Greipel (Lotto-Soudal) z druhé pozice vypálil vpřed a byl ze všech spurterů nejsilnější. Caleb Ewan se připravil o šanci na vítězství z dobré pozice, když se střetl s Fernandem Gaviriou (Quick-Step Floors) a vypadla mu noha z pedálu.

André Greipel tedy zvítězil v dnešní náročné etapě a převlékl se do růžového dresu. Jan Hirt a Michal Schlegel dojeli v hlavním poli. Jan Bárta ztratil 12 minut a 49 vteřin.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“2″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 2. etapy“]