Nairo Quintana vyhrál Tour de la Provence

Nairo Quintana se stal vítězem závodu Tour de la Provence po skvělém výkonu v poslední etapě. Druhé místo obsadil Julian Alaphilippe a třetí Mattias Skjelmose Jensen.

Prolog

Celý závod odstartoval sedmikilometrovým rovinatým prologem. Ten měl rozhodit karty do nadcházejících dnů.

Dlouho vedl švédský závodník Tobias Ludvigsson (Groupama-FDJ), který stanovil čas 8:17. Na startu však bylo ještě několik favoritů a Ludvigssona nakonec v horkém křesle vystřídal Ethan Hayter (Ineos), který byl o sekundu rychlejší.

Na příjezd toho největšího favorita jsme však ještě čekali. Úřadující mistr světa v časovce Filippo Ganna (Ineos) nedal nikomu šanci a Hayterův čas vylepšil o 12 sekund. Tomuto času se již nikdo nepřiblížil a Ital vyhrál svou druhou časovku v sezóně.

1. etapa

Druhý den závodu měli dostat příležitost sprinteři. Jenže poklidný průběh etapy narušil vítr. Tým Ineos přijel na čelo a peloton začal trhat. Dělení nezachytila většina sprinterů,  výjimkou byl Elia Viviani (Ineos). Britská sestava se kolem svého sprintera seskupila a do cíle úspěšně likvidovala veškeré pokusy o samostatné nástupy. Viviani pak ve sprintu neměl konkurenci a dojel si pro vítězství před Seppem Vanmarckem a Julianem Alaphilippem.

2. etapa

Profilově byla 2. etapa o něco náročnější než ta předchozí, přesto se očekával hromadný sprint pelotonu. Tyto předpovědi se naplnily a do cíle společně skutečně přijela velká skupina. Jednalo se však o velmi chaotický sprint, ve kterém se velice dobře zorientoval tým Cofidis v čele s Bryanem Coquardem. Francouz si pak dospurtoval pro výhru. Druhé místo obsadil Julian Alaphilippe, který se tak díky bonusu opět přiblížil průběžnému vedení. Do čela však Francouz nešel, protože lídr závodu Filippo Ganna dospurtoval na 3. místě a získal tak 4sekundový bonus.

3. etapa

Celý závod vyvrcholil královskou etapou, která končila stoupáním Montagne de Lure. To měřilo 13,4 kilometrů s průměrem 6,5 %. Ostré tempo od jeho počátku stanovil tým TotalEnergies pro svého lídra Pierra Latoura. Rychle však taktovku přebral tým Arkéa Samsic. Ti měli ve svém středu Naira Quintanu. Kolumbijec se 4400 metrů před cílem zvedl a zaútočil. Na jeho první nástup zareagoval pouze Julian Alaphilippe. Quintana se tak zvedl podruhé a tentokrát na něj byl krátký i mistr světa.

Quintana rychle získával náskok a nakonec si dojel pro etapové prvenství. Druhý Mattias Skjelmose Jensen finišoval až 37 sekund po Kolumbijci. To znamenalo jediné – Quintana ovládl kromě etapy i celkové pořadí.

Velice dobře si se stoupáním poradil i dosavadní lídr Filippo Ganna, který na Quintanu ztratil pouze 1 minutu a 21 sekund. V celkovém pořadí tak obsadil 7. místo, nicméně později se objevila zpráva, že Ital se dopustil nelegální výměny kola. Ze závodu tak byl vyloučen, nicméně vypadá to, že jeho forma je pro další závody velice dobrá.