Nová posila Bory, Aleksandr Vlasov, ovládla závod Kolem Valencie!

nabor

Dvě vrchařské a tři sprinterské etapy nachystali organizátoři letošního ročníku závodu Volta a la Comunitat Valenciana. Celkovým vítězem se stal Rus Aleksandr Vlasov (Bora-hansgrohe).

1. etapa – Les Alqueries -> Torralba del Pinar (167 km)

Úvodní etapa zavedla peloton hned do kopců. Nervozita se dala krájet a na zemi se během etapy ocitli například Marc Soler, Juan Sebastián Molano (oba UAE Team Emirates), Héctor Carretero (Equipo Kern Pharma) nebo Eduard Prades (Caja Rural).

Peloton si poradil s únikem a před stoupáním Torralba del Pinar (4,6 km; 6,8 %) byl únik minulostí. Na čele byly aktivní týmy Movistar, Quick-Step a Bahrain-Victorious. Po stoupání Torralba del Pinar následovala ještě krátká rovina.

Přibližně v polovině stoupání rozpoutal útoky Enric Mas (Movistar). Pozornost soupeřů vyzkoušel i Jakob Fuglsang (Israel – Premier Tech), než nastoupil Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl). Ten měl štěstí, že celou skupinu od něj odpojil Enric Mas a Belgičan tak mohl spěchat do cíle sám.

Do osamoceného stíhání se pustil Aleksandr Vlasov. Nicméně Evenepoel vyhrál etapu o 16 vteřin před Vlasovem. Pro třetí místo si dojel teprve dvacetiletý Carlos Rodriguez (INEOS Grenadiers).

2. etapa – Bétera -> Torrent (172 km)

Zdánlivě neškodná rovinatá etapa přinesla až nečekané drama. Předpokládal se hromadný dojezd a tento scénář se nakonec i naplnil, poté co byl denní únik pohlcen. Jenže než se vůbec peloton dostal do spurtu, závodníci bohužel i padali.

Nejprve byl u auta zdravotníků spatřen Giacomo Nizzolo (Israel – Premier Tech). Následovala hrůzostrašná nehoda Davida Dekkera (Jumbo-Visma), který doslova vylétl z trati do lesa v posledním sjezdu. Naštěstí se po pár minutách vrátil na silnici, ale v závodě nepokračoval. V tomtéž sjezdu explodovalo kolo Ryana Gibbonse (UAE Team Emirates), který šel k zemi a s ním i další závodníci včetně Wilca Keldermana (Bora-hansgrohe).

Mezitím Quick-Step Alpha Vinyl na čele nachystal ideální pozici pro Fabia Jakobsena, který práci svých kolegů odměnil dominantním vítězstvím. Druhý byl v cíli Juan Sebastián Molano (UAE Team Emirates) a třetí Elia Viviani (INEOS Grenadiers).

3. etapa – Alicante -> Antenas del Maigmó (155 km)

Královská etapa číslo tři dovedla závodníky na brutální stoupání Antenas del Maigmó. To mělo i téměř dvoukilometrovou pasáž po šotolině a sklony i 22%. Celkově měřilo 10 kilometrů a průměr byl 7,5% (poslední kilometr v průměru 12,6%).

Po startu se dlouho bojovalo o únik. Nakonec se do něj dostali například Attila Valter (Groupama-FDJ) nebo Jan Tratnik (Bahrain-Victorious). Tito dva také odolávali pelotonu nejdéle, až do závěrečného stoupání. Tratnik byl dostižen těsně před začátkem šotolinové pasáže.

V kopci tempo rozjeli jezdci Movistaru a jejich nejzkušenější závodník Alejandro Valverde zaútočil jako první. Do stíhání se pustil mladík Juan Ayuso (UAE Team Emirates) a ještě více nadělil zbytky skupiny favoritů. Valverdeho útok nevyšel, zatímco do problémů se začal dostávat lídr závodu Evenepoel. Toho chtěl využít Fuglsang, ale neuspěl. Lépe dopadl až Aleksandr Vlasov, který dva kilometry před cílem nechal za zády všechny soupeře.

Ti už Rusa neviděli a Vlasov si dojel pro vítězství a dres lídra, protože Evenepoel začal odpadat a předjížděl ho jeden jezdec za druhým. Za Vlasovem byl v cíli Carlos Rodriguez, třetí byl na pásce Enric Mas.

4. etapa – Orihuela -> Torrevieja (193 km)

Druhá spurterská příležitost přišla ve čtvrtý den závodu. To už byl peloton zmenšený o týmy Jumbo-Visma, BikeExchange-Jayco a DSM po pozitivních testech. Únik nedostal příliš šancí a byl pelotonem pohlcen dvacet kilometrů před cílem. Poté následoval boj o pozice.

Dobře si vedli jezdci Bingoal Pauwels Sauces WB, kteří v plném počtu chystali pozici pro Stanislawa Aniolkowskiho a Timothyho Duponta. Dobře se prezentovali i závodníci UAE a Intermarché-Wanty-Gobert. Naopak Quick-Step se nedokázal domluvit, chvíli byl na čele Josef Černý, po něm Remco Evenepoel, který ale byl úplně osamocený a za zády měl nachystaný vlak Intermarché-Wanty-Gobert.

Evenepoel pro své soupeře odvedl skvělý kus práce, zatímco Jakobsen zůstal osamocený a zavřený. Jezdci Wanty si věřili, ale Alexander Kristoff spustil svůj spurt příliš brzy a před cílem se přes něj přehnali vítězný Matteo Moschetti (Trek-Segafredo) a druhý Manuel Peňalver (Burgos-BH).

5. etapa – Paterna – Valencie (92 km)

Závěrečná etapa byla krátkou tečkou za celým závodem. Po krátkém boji o únik se na čele usadila čtveřice závodníků i s Vincenzem Nibalim (Astana-Qazaqstan Team). Tu si ale pohlídaly spurterské týmy a o vítězi rozhodl sprint.

V tom měl znovu nejlépe připravenou pozici Fabio Jakobsen a proměnil práci svých kolegů v druhou vítěznou etapu. Za ním byl v cíli Elia Viviani, třetí skončil Alexander Kristoff. Aleksandr Vlasov bez problémů uhájil celkové prvenství a začíná tak sezónu 2022 ve velkém stylu.

Zdroj obrázku:
Bora-hansgrohe (©2022): Stage win and overall lead for Aleksandr Vlasov at the Tour of Valencia, https://www.bora-hansgrohe.com/en/news/argonnews202202valenciavalencia-stage-3/argonnews202202valenciavalencia-stage-3/632635294 (6. 2. 2022)