Na Paříž – Tours všem vypálil rybník chytrým manévrem Gaviria


Závod Paříž – Tours vyhrál Fernando Gaviria ze stáje Etixx-Quick-Step, když se nechtěl nechat vyvést za vláčkem týmu Sky, ale nečekaně 500 metrů před cílem zaútočil. Jeho záměr na chvilku všechny vykolejil, čímž si získal náskok několika metrů, které s vypětím všech sil udržel až do cíle.

110. ročník závodu Paříž – Tours byl zcela výjimečný, neboť se jel před mistrovstvím světa. Navíc byla oproti předchozímu ročníku navýšena jeho vzdálenost na 252 km kilometrů a bylo vynecháno několik kopců, které se obvykle v minulosti vyskytovaly v závěrečných 20 kilometrech. Tato trať tak měla být více ušitá na míru spurterům, kteří se ve většině představí na nadcházejícím světovém šampionátu v Kataru. Start byl situován do městečka Dreux ležícího 80 km západně od Paříže.

Počasí mělo právě vyhovovat favoritům pro hromadný dojezd, neboť bylo poměrně teplo pouze s lehkým větříkem.

V úniku se ocitli borci: Warren Barguil (Giant-Alpecin), Arnaud Gérard (Fortuneo Vital Concept), Floris Gerts (BMC), Pirmin Lang (IAM Cycling), Kevin Lebreton (Armée de Terre), Brian Van Goethem (Roompot-Orange) a Maarten Wynants (LottoNL-Jumbo). Ti si dokázali vytvořit místy náskok až 4 minut. Jenže sedmičlenná skupinka, ač spolupracovala velice dobře, neměla šanci na úspěch. Především díky Gregu van Avermaetovi (BMC) se peloton na uprchlíky dotahoval. Belgický olympijský vítěz zaútočil přibližně 20 kilometrů před cílem, kdy vedoucí skupina měla náskok asi čtvrtminuty. Spolu s ním se aktivně snažil o stáhnutí náskoku i Zdeněk Štybar (Etixx – Quick-Step), který však měl podporovat především Toma Boonena a Fernanda Gaviriu. Celý peloton se sjel přibližně 15 kilometrů před cílem.

Když se na špici usadila stáj Bora, což bylo okolo mety 14 kilometrů před cílem, tak zaútočila dvojice Sergej Lagutin (Kaťuša) – Bert De Backer (Giant-Alpecin). Ovšem ani jim se nepovedlo odpoutat se od balíku, který jel velice svižně, na více než 15 vteřin. Oba  byli pohlceni asi 6 kilometrů před cílovou páskou.

Pak už se šlo na závěrečný spurt. Nejprve se na čele usadila stáj Cofidis, která připravovala pozici pro Nacera Bouhanniho. Tuto formaci při nájezdu do posledních dvou kilometrů doplnila ještě stáj Lotto Soudal. Po půl kilometru se na čele ukázal vlak týmu Sky, který jel pro Eliu Vivianiho, za jehož kolem jel Mateo Trentin.

Jenže to co předvedl Fernando Gaviria si zaslouží uznání. Přibližně 500 metrů před cílem nastoupil podél pravého hrazení, zatím co hlavní vlak se Sky jel po opačné straně. To všechny borce zřejmě zaskočilo, protože si Kolumbijec dokázal utvořit asi desetimetrový náskok, který s vypětím všech sil udržel až do cíle.

Jako druhý spurtoval Arnaud Demare (FDJ), třetí byl Jonas Vangenechten (IAM Cycling). Jako čtvrtý byl klasifikován stájový kolega Gavirii Mateo Trentin.

V pelotonu byl pouze jediný zástupce české a slovenské cyklistiky a to Zdeněk Štybar. Jeho úlohou, jak už bylo zmíněno, byla práce pro Boonena a Gaviriu i když se ukazoval i na čele pelotonu. Bývalý cyklokrosový mistr světa byl klasifikován na 71. místě ve stejném čase jako vítěz.

[cyklostat id=“Paris-Tours-Elite“ etapa=“0″ rok=“2016″ nadpis=“Paříž – Tours 2016″]

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den!
    Vaše dobré komentáře i videa jsem pečlivě sledoval celou sezonu. Posílali jste to na můj mail, bohužel to ustalo – třeba to už ale neposíláte nikomu. Ale naštěstí vím i. adresu na vaše stránky a tak to čtu pečlivě dál.
    Díky!
    Jan Urban, Brno

    • Ahoj Honzo, maily posíláme stále, jen jich teď není tolik. Prověřil jsem, jestli všechny maily chodí a neměl by být problém. Pokud bys měl podezření, že stále nic nechodí, tak se stačí ozvat a celou situaci opět prověřím :-).

Comments are closed.