MS: Individuální časovku v kategorii Elite získal Tony Martin

nabor

Jeden z velkých favoritů na celkové vítězství Tony Martin se po dnešku může pochlubit dalším duhovým trikotem pro vítěze závodu mistrovství světa. V individuálním boji proti chronometru dokázal porazit všechny konkurenty a převzít si na letošním šampionátu  druhou zlatou medaili. (Tu první získal v časovce týmů s Etixxem). Nejcennější kov vybojoval již počtvrté v kariéře.( První tři tituly v letech 2011 až 2013).

Trať individuální časovky nebyla příliš náročná, měřila 40 kilometrů, navíc na své trase neměla sebemenší náznak kopce. Trasa tedy měla vyhovovat časovkářům specialistům a při neúčasti Chrise Frooma se do pozice lídrů stavěl jak Němec Tony Martin, tak i Nizozemec Tom Dumolin či Vasil Kirijenka z Běloruska.

Jako první se na trať pustil závodník ze Rwandy Bonaventure Uwizeyimana. Po něm se v intervalu devadesáti sekund vydalo na trať ještě dalších 65 závodníků, přičemž největší favorité na zlatou medaili přišli na start až na závěr startovního pole. Jako vůbec poslední se na boj s časem vydal právě Bělorus Kirijenka.

Velmi dobrý čas zajel irský reprezentant Ryan Mullen, který se v horkém počasí dostal na metu 46:04,74, což značilo průměrnou rychlost 52,08 kilometrů za hodinu. Tento nastavený čas vypadal, že by nemusel dlouho vydržet, ale opak byl nakonec pravdou. V horkém křesle vydržel dvaadvacetiletý závodník do poslední desítky startujících závodníků, nestačil na něj ani Alex Dowsett.

Jako první překonal závodníka náležející stáji Cannondale Polák Maciej Bodnar. To už na trati byli všichni favorité, z nichž si na mezičasech nejlépe vedl Tony Martin. Svojí sílou v pedálech doslova překvapoval a všem zúčastněných se tajil dech.

Tentokrát se však nedařilo Tomu Dumoulinovi, který byl po projetí druhého měřeného úseku na devátém místě a na aktuálního lídra Němce Martina ztrácel neuvěřitelnou minutu. Na stejném mezičase mnohem dříve pokořil vedoucího Mullena Jonathan Castroviejo o pouhé 2 vteřiny. Rohan Dennis po svém průjezdu ztrácel pouze 35 vteřin na vedoucího závodníka Etixxu a Vasil Kirijenka pouze 21. Zdálo se tedy, že o medailistech je rozhodnuto.

Jenže to by nebylo žádné drama. V cíli byl aktuální vedoucí Bodnar. Ovšem po průjezdu Jonathana Castrovieja už tomu tak nebylo. V tu dobu bylo jasné, že Mullen na medaili nedosáhne, ale tento Ir je určitě příslibem do dalších závodů.

Pak již cílem projel Tony Martin. Jeho čas 44:42.99, což je úžasná průměrná rychlost 53,671 km/h. Ovšem co se dělo dál je doslova k neuvěření. Druhé místo si stihl pohlídat běloruský cyklista Kirijenka, ovšem Rohan Dennis nepochopitelně vyhořel a přišel nejen o cenný kov, ale propadl se až za Ira Mullena.

Z českého pohledu časovku nelze příliš hodnotit. Daniel Turek sice vyrazil na trať jako jednapadesátý v pořadí, ale na vítěze ztratil více než 5 minut a skončil na 44. místě, tedy hluboko v poli poražených.

Tony Martin dokázal cenný kov získat počtvrté v kariéře, dotáhl se tím na svého soka Fabiana Cancellaru, který však již ukončil kariéru. Svůj dres bude německý specialista na časovky příští sezónu v pelotonu ukazovat jako člen stáje Kaťuša-Alpecin, kam po sezóně zamíří z Etixxu.

Pořadí

# Jezdec – Země Čas
1 Tony Martin – Německo 0:44:42.99
2 Vasil Kirijenka – Bělorusko +0:00:45.05
3 Jonathan Castroviejo Nicolas – Španělsko +0:01:10.91
4 Maciej Bodnar – Polsko +0:01:16.77
5 Ryan Mullen – Irsko +0:01:21.75
6 Rohan Dennis – Austrálie +0:01:27.12
7 Yves Lampaert – Belgie +0:01:45.11
8 Jos Van Emden – Nizozemí +0:01:45.41
9 Reto Hollenstein – Švýcarsko +0:01:51.51
10 Bob Jungels – Lucembursko +0:01:56.59