Na Coppi e Bartali máme dnes dva vítěze

Prvním dnem započal krátký etapový závod s názvem Coppi e Bartali. A hned jsme byli svědky dvou disciplín. Klasického závodu s hromadným startem, který pro sebe urval Manuel Belletti. Odpolední týmovou časovku vyhrála stáj Gazprom-RusVelo, jejichž člen Artur Jeršov se oblékl do trikotu pro vedoucího jezdce.

Městečko Gatteo se pro dnešek stalo centrem cyklistiky. Toto nevelké město se nachází v blízkosti pobřeží Jaderského moře v regionu Emilia-Romagna.

Závodníci se na trať vydali poprvé krátce po deváté hodině ranní a po necelých dvou hodinách a čtvrt měli odzávoděno. Na trati je sice čekaly tři horské prémie, ale ty nebyly z kategorií nejtěžších. Proto se celý balík dostal až do závěrečného spurtu, ve kterém měl nejvíce sil Manuel Belletti, jenž jen těsně porazil Mattea Pelucchiho, a do odpolední týmové časovky se převtělil do role lídra.

Odpolední časovka měla neobvyklý formát. Jednotlivé stáje čítající povětšinou 8 závodníků se rozdělily na dva čtyřčlenné týmy, které si to následně rozdaly v boji proti chronometru.

Nejlépe si z tratí, která vedla od pobřeží Jaderského moře do centra Gattea a měřila 13,3 kilometru, poradila ruská stáj Gazprom-RusVelo. O 12 vteřin zpět zaostalo B mužstvo stáje Rally Cycling, o dalších vteřinu pak A tým Unieuro Wilier.

V celkové klasifikaci to vše znamená, že se nejvýše vyšvihl Artur Jeršov, který v zítřejší 155 kilometrové horské etapě bude hájit své vedení.

V pelotonu je i jeden z českých jezdců – Daniel Turek, hájící barvy stáje Cycling Academy Team. Čech byl klasifikován v závodě s hromadným startem na 99. místě s odstupem 3 sekund na vítěze. Další ztrátu pak nabral v týmové časovce, když jeho tým nabral dalších 30 sekund a byl klasifikován na 16. místě.