Klasiku E3 Harelbeke vyhrál velmi překvapivě Michal Kwiatkowski

nabor

Michal Kwiatkowski (Sky) zaskočil na E3 Harelbeke skvělým nástupem v cílové rovince Petera Sagana (Tinkoff), který jen svěsil nohy a musel se spokojit s druhým místem. Zdeněk Štybar odevzdal všechno pro Toma Boonena a dojel do cíle na 15. místě.

Únik vytvořila devítka závodníků ve složení Tony Hurel (Direct Energie), Reto Hollenstein (IAM), Jay Robert Thomson (Dimension Data), Wouter Wippert (Cannondale), Bert de Backer (Giant – Alpecin), Nico Denz (AG2R), Sjoerd Van Ginneken (Roompot), Antoine Demoitie (Wanty – Groupe Gobert) a Olivier Le Gac (FDJ), který z úniku vypadl kvůli defektu.

Na Taaienbergu, asi 75 km před cílem, se peloton nadělil. Na čelo najeli Tom Boonen (Etixx – Quick Step) a Jürgen Roelandts (Lotto Soudal) a odtrhli se společně s Tiesjem Benootem (Lotto Soudal), Danielem Ossem (BMC) a Matteem Trentinem (Etixx – Quick Step). O pár chvil později se tato skupina díky práci Fabiana Cancellary (Trek) rozrostla o jména jako Zdeněk Štybar, Niki Terpstra (oba Etixx), Sep Vanmarcke (LottoNL-Jumbo) nebo Lars Boom (Astana). Tato desítka ujížděla druhé skupině, kterou vedl tým Sky a byl zde i Peter Sagan.

Cancellara v problémech

Bohužel Cancellara měl defekt a propadl se hodně dozadu a strašlivě dlouho čekal na doprovodný vůz a jeho šance se zdály být pryč. Únik byl pohlcen a skupina vedená týmem Sky se dotáhla k jezdcům, kteří odjeli na Taaienbergu.

Na dalších kostkách se hodně vzadu pohyboval Peter Sagan a Zdeněk Štybar dokonce ztratil kontakt s čelní skupinou. Mezitím vstal z hlouby pole Fabian Cancellara a svojí stíhací jízdou se hodně rychle přibližoval k favoritům.

Ve velkých problémech byl Kristoff. Ten se nacházel v pelotonu, do kterého zezadu přilétl Cancellara a z čela se sem propadl Zdeněk Štybar. Nikdo nechtěl tahat tempo, proto se Cancellara a jeho kolegové prohnali pelotonem, vzali tempo do svých rukou a balík se ihned začal přibližovat, protože ruku k dílu přidala i Katusha a Cannondale. Ani tempo, které udávali Tony Martin a Stijn Vandenbergh nebylo nic platné.

Cancellara se asi 43 km před cílem rozhodl odjet od pelotonu. Jediný, kdo se ho dokázal držet, byl Zdeněk Štybar. Ke Cancellarovi se Štybarem se ale postupně přidávali další jezdci. Například Bryan Coquard, Jürgen Roelandts nebo Salvatore Puccio. Ani čelní skupina nebyla už tak mohutná. Zbylo zde přibližně 20 závodníků.

Duo Cancellara – Štybar

Niki Terpstra přitopil na Oude-Kwaaremontu a trochu poodjel. Sjížděl ho Daniel Oss, na jehož zadním kole byl přilepen Matteo Trentin. Duo Cancellara – Štybar, znovu osamoceno, se stále přibližovalo.

V pokračování Kwaaremontu zkusil odjet Peter Sagan. S ním se drželi Boom a Terpstra, ale ani oni nebyli úspěšní. Navíc se zezadu přiřítil Jasper Stuyven s Fabianem Cancellarou a Zdeňkem Štybarem.

30 km před cílem zaútočil Michal Kwiatkowski. S ním jel Peter Sagan. Skupina favoritů měla velký problém se stíháním.

Sagan nebo Kwiatkowski?

Sagan s Kwiatkowskim si drželi náskok okolo 30 vteřin. Ve stíhací skupině tahali tempo Terpstra, Štybar a Stuyven, ale jejich práce nenesla ovoce. 5 kilometrů před cílem odpadl Zdeněk Štybar, náskok čelní dvojice stále neklesal. Na čelo přijel Matteo Trentin a snažil se stáhnout náskok čelního dua. 1 000 metrů před cílem byl rozdíl pouze 10 vteřin, ale Sagan s Kwiatkowskim si souboj o vítězství vzít nenechali a rozdali si to o výhru.

Kwiatkowski přestal střídat, vezl se za Saganem, počkal si až se Sagan ohlédne a nastoupil. Dokonale zaskočil Petera Sagana a vyhrál.

Pořadí závodu

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Michal Kwiatkowski Sky 4:49:34
2. Peter Sagan Tinkoff + 0:04
3. Ian Stannard Sky + 0:11
4. Fabian Cancellara Trek – Segafredo ,,
5. Jasper Stuyven Trek – Segafredo ,,
6. Lars Boom Astana ,,
7. Tiesj Benoot Lotto Soudal ,,
8. Sep Vanmarcke LottoNL-Jumbo ,,
9. Jean-Pierre Drucker BMC ,,
10. Daniel Oss BMC ,,
15. Zdeněk Štybar Etixx – Quick Step + 2:32

Video

https://www.youtube.com/watch?v=6Mg-Ycq9cv8

2 KOMENTÁŘE

  1. Již jsem to tady psal Saganovy je to druhé místo přisouzeno. Nevím proč?

Comments are closed.