Na Alto Cumbres Verdes zvítězil Valverde a prevléká se do červeného

Etapa, v níž se o vítězství porvali závodníci na celkové pořadí. Na závěrečném stoupání nejdříve zaútočil Joaquin Rodríguez, ale bylo to příliš brzy. Pak vystartoval Valverde, za kterým se vydali Contador, Froome a Quintana, ale Valverde byl dnes velmi silný a nakonec zaslouženě zvítězil a převléká se v šesté etapě Vuelty do červeného.

Dnes čekala závodníky etapa pro vrchaře s cílem na stoupání první kategorie (4.6 km, 7.8%). V cíli se s velkou pravděpodobností bude měnit pořadí v celkové klasifikaci a také majitel červeného dresu. Teplota na začátku etapy vystoupila „jen“ na 27 stupňů, avšak později se očekávaly teploty znovu nad 35 stupňů.

Pár minut po startu se vydal do úniku lídr vrchařské soutěže Lluis Más Bonet (Caja Rural) a Pim Lighart (Lotto), který byl v úniku i včera. Později se k nim snažili připojit Johan Le Bon (FDJ) a Peter Sagan (Cannondale) a pohybovali se mezi pelotonem a únikem. Z pelotonu se snažili uniknout i Jimmy Engoulvent (Europcar), Elia Favilli (Lampre), Simon Clarke (Orica) a Daniel Teklehaimanot (Qhubeka), ale peloton takovou velkou skupinu ujet nenechal. Vpředu se neudrželi ani Sagan s Le Bonem a tak byli v úniku pouze dva jezdci a dění v pelotonu se uklidnilo.

Po 50 kilometrech měl únik náskok přibližně 14 a půl minuty. Vpředu se seřadili jezdci Garmin – Sharp a postupně začali ukrajovat z náskoku uprchlíků. Na první vrchařskou prémii (Alto de Zafarraya), jejíž vrchol byl 89,8 kilometrů před cílem, začali stoupat s náskokem 12 minut a po jejím překonání měli stále solidní náskok 10 minut. První byl na jejím vrcholu současný držitel puntíkatého dresu Más Bonet.

S Garminem začala na čele pelotonu spolupracovat i Katusha a závodníky před dalším stoupáním třetí kategorie čekaly ještě dvě nehodnocené stoupání. Na Alto de los Bermejales si Más Bonet opět připsal plný počet bodů. Druhý byl Lighart a třetí Amets Txurruka (Caja Rural). Závodníky nyní čekal sjezd a dvě sprinterské prémie před cílovým stoupáním.

Závodníci si v této fázi museli dávat pozor na boční vítr. První sprinterská prémie se nacházela 21,9 km před cílem. Dvojice z úniku přes ni přešla s náskokem 5 minut a plný počet bodů bral pro změnu Lighart. Z pelotonu byl první John Degenkolb (Giant). Stejný scénář se opakoval i na druhé sprinterské prémii a únik měl náskok už jen 2 a půl minuty.

Pod cílovým stoupáním Alto Cumbres Verdes byl náskok úniku už jen minimální a mohli jsme se těšit na vrchařské souboje favoritů na celkové pořadí. Vytvořila se vedoucí skupina a z ní nejdříve zaútočil Christophe Le Mevel (Cofidis), ale brzy se vrátil zpět. Zkoušeli to i jiní jezdci, ale dopadli stejně. Mezitím se skupina stále více zmenšovala.

Alejandro Valverde (Movistar) nasadil 2 km před cílem vražedné tempo a vpředu zůstalo jen asi 10 závodníků a stále odpadali další. 700 metrů před cílem zaútočil Joaquim Rodríguez (Katusha) a za ním se vydal Valverde, ale i Froome (Sky), Contador (Tinkoff-Saxo) a Quintana (Movistar). Nakonec zvítězil Alejandro Valverde a nutno říci, že naprosto zaslouženě.