John Degenkolb zvítězil na Vuelta 2014 podruhé v řadě

nabor

V hektickém závěru se nejdříve dopředu vysunul tým BMC a o vítězství se snažil Philippe Gilbert, ale síly mu nestačily a tak to bylo mezi Degenkolbem a Bouhannim. Degenkolb při bariérách nenechal jezdci FDJ žádné místo a po včerejšku se opět těšil z vítězství. Matthews si udržel červený dres.

Dnes čekala závodníky 180 km dlouhá etapa. Nacházelo se v ní jen jedno stoupání třetí kategorie, jehož vrchol byl 15 kilometrů před cílem. Teplota byla opět vysoká, vystoupala až na 34-36 stupňů.

Hned po startu se vydali do úniku dva jezdci. Byli to Pim Ligthart (Lotto) a nikdo jiný než Tony Martin (Omega), takže jsme se mohli těšit na skvělý souboj mezi pelotonem a německým „Panzerwagenem“. Minulý rok byl v 6. etapě Martin v úniku od začátku etapy a téměř ji vyhrál, avšak nakonec ho peloton doběhl doslova na cílové pásce.

Na čele pelotonu se náskok úniku snažil snížit MTN – Qhubeka, ale ten rychle stoupl na 3 minuty a tak svou snahu vzdali.

Do popředí se tak vysunuly týmy FDJ a Giant-Shimano. Orica GreenEdge s lídrem závodu Michaelem Matthewsem se na čele pelotonu neangažovala. Náskok úniku se snížil přibližně na 2 minuty a peloton tento odstup udržoval.

Na 55. kilometru se nacházela první sprinterská prémie, pro kterou si přišel Ligthart. Druhý byl Martin a sprint pelotonu vyhrál Nacer Bouhanni (FDJ). Náskok úniku klesl na 1 a půl minuty a vypadalo to, že peloton dnes únik kontroluje. Tony Martin vycítil, že dnes to asi vítězství úniku nebude a vrátil se do pelotonu. Pim Ligthart stále zůstával vpředu a jeho náskok začal narůstat, neboť bez Martina to pro peloton nebyla až tak velká hrozba. Jeho náskok se vyšplhal na 2 a půl minuty.

Na čele se seřadil Team Sky a blížila se druhá sprinterská prémie, která se nacházela 58,5 kilometrů před cílem. První na ní byl samozřejmě Ligthart a z pelotonu trochu překvapivě Chris Froome (Sky), kterého však více než body z prémie zajímali 2 bonusové sekundy. Třetí byl Christian Knees (Sky).

Tempo pelotonu začal zvyšovat tým Tinkoff-Saxo a na větru se peloton rozdělil! Michael Matthews zůstal vpředu a také všichni favorité na celkové vítězství. Ligthart byl pohlcen 30 kilometrů před cílem a začalo se stoupat na jedinou vrchařskou prémii dnešního dne Puerto El Saltillo (885 m.n.m.).

První byl na vrcholu Amets Txurruka (Caja Rural), druhý Sergio Pardilla (MTN – Qhubeka) a třetí Lluis Más Bonet (Caja Rural). Následoval krátký sjezd a pak se už pomalu jelo do cíle. Vypadalo to na spurt skupiny, protože peloton byl stále rozdělen na 3 části.

Na posledním kilometru se na čelo pelotonu dostal tým BMC a začalo se spurtovat. Vpředu byl Gilbert (BMC) a Degenkolb (Giant Shimano), ale tlačil se tam i Nacer Bouhanni. Nakonec vyhrál Degenkolb, ale bylo to trochu kontroverzní, protože nenechal místo Bouhannimu při bariéře. Nebylo tam však  žádné úmyslné blokování, takže by neměla následovat žádná penalizace. Takže tak jako včera se z vítězství těší Degenkolb.

Výsledky 5. etapy

P. Jezdec Tým WT Čas
1 DEGENKOLB John Team Giant-Shimano 16 4:41:47
2 Bouhanni Nacer FDJ.fr 8
3 HOFLAND Moreno Belkin-Pro Cycling Team 4
4 STUYVEN Jasper Trek Factory Racing 2
5 MARTENS Paul Belkin-Pro Cycling Team 1
6 MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale
7 GILBERT Philippe BMC Racing Team
8 REYNES Vicente IAM Cycling
9 SBARAGLI Kristian MTN – Qhubeka
10 FERRARI Roberto Lampre Merida

Celková klasifikace po 5. etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 MATTHEWS Michael Orica – GreenEDGE 18:12:31
2 QUINTANA Nairo Movistar Team 0:13
3 VALVERDE Alejandro Movistar Team 0:20
4 URAN Rigoberto Omega Pharma – Quick Step 0:24
5 CARUSO Damiano Cannondale 0:26
6 CHAVES RUBIO Esteban Orica – GreenEDGE
7 ZUBELDIA Haimar Trek Factory Racing 0:29
8 KELDERMAN Wilco Belkin – Pro Cycling Team 0:32
9 CONTADOR Alberto Tinkof-Saxo
10 GESINK Robert Belkin – Pro Cycling Team