De Marchi slaví první vítězství na Grand Tour


7. etapu španělské Vuelty po úniku ovládl nejbojovnější jezdec letošní Tour – Ital Alessandro De Marchi. V červeném bude i zítra pokračovat domácí Alejandro Valverde.

Boje na Pyrenejském poloostrově pokračovaly dnešní 7. etapou, jejíž profil se dal označit za zvlněný. Včerejší den poodkryl různé otázky kolem jezdců bijící se o celkové pořadí. Alejandro Valverde ukázal, že nemusí být jen Quintanovým superdomestikem, ten zase naopak potvrdil své vyjádření, že první horský dojezd je na jeho vkus až příliš brzy a skončil pátý se ztrátou dvanácti sekund na svého týmového kolegu. Jeho galapředstavení však určitě očekávejme ve třetím týdnu poslední Grand Tour sezóny. Velkou neznámou je, jak se právě se třetím týdnem poperou dvě hvězdy s mírným deficitem v přípravě – Froome a Contador. Včera ale ukázali extratřídu a zlomeniny z Tour  se zřejmě skutečně rychle zahojily.

V dnešní etapě vedoucí z Alhendinu do Alcaudete bylo na úvod k vidění spoustu pokusů o únik. Týmy si uvědomovaly, že dnes by mohl únik slavit úspěch a tak neponechávaly nic náhodě. Peloton neustále stahoval skupinky jedoucí předtím a v úvodních 20 kilometrech byl rychlostní průměr přes 60 kilometrů za hodinu. Mezi uprchlíky byla jména jako Luiz León Sánchez, Adam Hansen, Ryder Hesjedal či Alessandro De Marchi.

Přibližně 30 kilometrů od startu upadl kdo jiný než… Chris Froome. Padl při generálce na Tour – Critérium du Dauphiné, následovala série pádů na startu Tour, kdy si zlomil obě zápěstí a spadl také minulý týden ve čtvrtek, když s kolegy projížděl trať týmové časovky. Jako by toho nebylo málo, Froome upadl i dnes. Movistar a Tinkoff-Saxo okamžitě začaly tlačit na pilu a po chvíli ztrácel Froome přes minutu na peloton. Naštěstí pro tým Sky se brzy vrátil do balíku.

Mezitím se na čele osamostatnila čtveřice jezdců – Ryder Hesjedal, Hubert Dupont, Alessandro De Marchi a Johann Tschopp. Skupinka si rychle vypracovala náskok, který narostl až přes sedm minut, což znamenalo, že Ryder Hesjedal virtuálně vysvlékl Valverdeho z červeného dresu.

Zhruba 100 kilometrů do cíle měl defekt Slovák Peter Sagan a kvůli zdravotním problémům ukončili své působení na Vueltě Ivan Santaromita, který si zřejmě při stejném pádu, který potkal Frooma zlomil prst, Bryan Nauleau a Aleksejs Saramontins. Stali se tak prvními odstupujícími letošní Vuelty.

61 kilometrů před cílem začalo dvanáctikilometrové stoupání s průměrným sklonem 4%, na jehož vrcholu byl první Tschopp následovaný Hesjedalem.

Čím více se blížil cíl, tím více se zdálo jasné, že dnešním vítězem bude jeden z uprchlíků. 20 kilometrů před cílem byl jejich náskok přesně čtyřminutový. Problémy držet se s pelotonem měl mezitím vítěz druhé etapy Nacer Bouhanni.

14 kilometrů před cílem měl Hesjedal obrovskou smůlu, když upadl a Dupont s Tschoppem začali ztrácet kontakt, tudíž bylo o vítězi prakticky rozhodnuto. Cenou útěchy pro Hesjedala, který se nevyhnul pádu, byl titul pro největšího bojovníka etapy.

Dupont, Hesjedal a Tschopp se ještě dokázali vzchopit, De Marchi byl už však minutu a půl před nimi, takže se bojovalo jen o druhé místo.

Etapový primát si připsal jeden z nejbojovnějších jezdců letošní Tour de France – Ital Alessandro De Marchi, druhý dojel vítěz Gira 2013 – Ryder Hesjedal, třetí byl Hubert Dupont. Peloton dovedl do cíle Gilbert, kterému byly závěrečné metry zřejmě šité na míru, výrazně akceleroval také Chris Froome a na své největší konkurenty získal tři vteřiny.

Výsledky 7. etapy

Pozice. Jezdec Tým WT Čas
1 DE MARCHI Alessandro Cannondale 4:01:52
2 HESJEDAL Ryder Garmin Sharp 1:35
3 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale ,,
4 TSCHOPP Johann IAM Cycling ,,
5 GILBERT Philippe BMC Racing Team 2:17
6 MARTIN Daniel Garmin Sharp ,,
7 FROOME Christopher Team Sky ,,
8 BRAMBILLA Gianluca Omega Pharma – Quick-Step 2:20
9 VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
10 CONTADOR Alberto Tinkoff-Saxo ,,

Celkové pořadí po 7. etapě

Pozice. Jezdec Tým Čas
1 VALVERDE Alejandro Movistar Team 26:52:20
2 QUINTANA Nairo Movistar Team 0:15
3 CONTADOR Alberto Tinkoff-Saxo 0:18
4 FROOME Christopher Team Sky 0:19
5 CHAVES RUBIO Johan Esteban Orica GreenEDGE 0:44

Vuelta pokračuje zítra rovinatou etapou (207,4 km) vedoucí z Baezy do Albacete.