V 8. etapě Vuelty podruhé zvítězil Bouhanni


Francouz Nacer Bouhanni přidal druhý vítězný zářez na letošní poslední Grand Tour, když v těsném dojezdu odrazil atak Matthewse. Problémy měl favorit Nairo Quintana, ale nakonec se na čele nic nemění. V červeném zůstává Alejandro Valverde.

Úvod dnešní rovinaté, a zároveň nejdelší etapy celého ročníku byl o poznání méně dramatický než včera, kdy se skupinka pro únik formovala opravdu dlouho. Dnes byl vůči uprchlíkům peloton shovívavější a jeho sítem prošli dva závodníci – Elia Favilli z Lampre Merida a Francisco Javier Aramendia z Caja Rural Seguros.

Po deseti kilometrech měla tato dvojice k dobru již čtyři minuty a o dalších dvacet kilometrů později už to bylo přes sedm minut. Zanedlouho se však odstup snížil na šest a půl minuty.

Za první hodinu ujeli závodníci 39 kilometrů, což bylo i přes rovinatější profil o něco méně než ve včerejší etapě. Poté se do popředí pelotonu dostaly týmy sprinterských es Degenkolba a Bouhanniho – tedy Giant-Shimano respektive FDJ. Ty si držely dva uprchlíky přesně na takovou vzdálenost, kterou potřebovaly.

Těsně před značkou 100 kilometrů do cíle měl technické problémy muž, kolem kterého panovalo před samotným startem španělské Grand Tour a stále panuje mnoho otázníků – Alberto Contador. Je jeho koleno stoprocentně v pořádku? Je připraven bojovat o pódium? Sám Contador po včerejšku tvrdil, že vše jde daleko lépe než očekával.. Tak se nechme překvapit.

Mezitím se odstup mezi balíkem a vedoucí dvojicí zmenšil až na čtyři a půl minuty a před jezdci byla první ze dvou sprinterských prémií. Tu první na 127. kilometru ovládl Favilli, za ním byl kolega z úniku Aramendia. Peloton dovedl jako první John Degenkolb.

Právě od pelotonu se po sprinterské prémii čekala značně zmírněná aktivita, ale opak byl pravdou. Cílem týmu Sky bylo zřejmě urvat pár bonusových vteřin pro Chrise Frooma, značně jim sekundoval i Contadorův Tinkoff-Saxo. Dalším důvodem, proč se týmy kolem největší favoritů tlačily dopředu, byla možná větrná loterie na posledních kilometrech.

Tak či tak, Sky mezi první tři jezdce Frooma na druhé sprinterské prémii nevtlačila, avšak peloton se začal dělit do menších skupin. V první byl Froome, Contador a všichni ostatní závodníci pro celkovou klasifikaci. Na čele odváděl vynikající práci Peter Kennaugh ze Sky, poté své tempařské kvality předvedli i Cancellara či Boonen.

15 kilometrů do cíle se první dvě skupiny sjely a vytvořily peloton z 80 cyklistů. Další skupina ztrácela přes půl minuty, ale o pár kilometrů později bylo všechno znovu jinak. Aktivita BMC zapříčinila další členění pelotonu a na čele v té chvíli byla dvacetičlenná skupinka. Ztrácet začal dle kurzů největší favorit Vuelty Nairo Quintana a také jeho krajan Uran, v jednu chvíli to bylo i čtvrt minuty, ale hodně jim pomohl Giant-Shimano, který chtěl dostat zpátky do hry Degenkolba stůj co stůj. Tak se také stalo a u Movistaru si museli zhluboka oddechnout, protože kolem Quintany v té době nebyl nikdo z týmových kolegů.

O etapový primát už si to rozdali spurtéři. Bouhanni začal akcelerovat jako první již 300 metrů před cílem a musel odrážet útok Michaela Matthewse. To se Francouzovi podařilo a slaví tak již druhé vítězství na letošní Vueltě. Třetí dojel Peter Sagan, čtvrtý byl Degenkolb.

Těsný dojezd 8. etapy

 

Těsný dojezd mezi Bouhannim a Matthewsem v cíli 8. etapy španělské Vuelty.

Výsledky 8. etapy

Pozice Jezdec Tým WT Čas
1 BOUHANNI Nacer FDJ.fr 4:29:00
2 MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE ,,
3 SAGAN Peter Cannondale ,,
4 DEGENKOLB John Team Giant-Shimano ,,
5 HENDERSON Gregory Lotto Belisol ,,
6 WAGNER Robert Belkin-Pro Cycling Team ,,
7 SBARAGLI Kristian MTN – Qhubeka ,,
8 FERRARI Roberto Lampre-Merida ,,
9 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step ,,
10 STUYVEN Jasper Trek Factory Racing ,,

Celkové pořadí po 8. etapě

Pozice Jezdec Tým Čas
1 VALVERDE Alejandro Movistar Team 31:21:20
2 QUINTANA Nairo Movistar Team 0:15
3 CONTADOR Alberto Tinkoff-Saxo 0:18
4 FROOME Christopher Team Sky 0:20
5 CHAVES RUBIO Johan Esteban Orica GreenEDGE 0:41
6 RODRIGUEZ Joaquim Team Katusha 0:45
7 GESINK Robert Belkin-Pro Cycling Team 0:55
8 ARU Fabio Astana Pro Team 0:58
9 BARGUIL Warren Team Giant-Shimano 1:02
10 KELDERMAN Wilco Belkin-Pro Cycling Team 1:06

Vuelta pokračuje zítra a bude se na co koukat. 8 kilometrů dlouhé cílové stoupání s průměrným sklonem přes šest a půl procent slibuje změny v průběžném pořadí.