Již několik let nás Chris Froome chce přesvědčit, že jeho výkony nejsou poháněny stejným krevním palivem jako ty Armstrongovy. Letošní odhalení na poli motorů však definitivně ukazují, že důvěryhodnost cyklistiky nemusí zničit jen látky kolující v žilách, ale také elektřina v rámech kol.
Do palby namířené na dopingové hříšníky se nyní pustili investigativci z italského deníku Correre de la Serra a pořadu francouzské televize Stade 2. Na přední italské podniky Coppi e Bartali a Strade Bianche se vybavili skrytými termokamerami a nestačili se divit, když nalezli hned sedm elektromotorů ukrytých v rámech kol přímo během závodu.
Právě tuto metodu detekce technologického dopingu navrhl již loni Greg Le Mond a, stejně jako v případě Femke van den Driescheové, první použití nové detekční metody přineslo naneštěstí okamžité výsledky. U Belgičanky však k nálezu došlo pouze v depu a dle jejího tvrzení tam kolo bylo omylem.
Podle informací od maďarského inženýra Istvana Varjase může motor přinést až 60 wattů výkonu navíc. Sám měl motor prodat několika profesionálním jezdcům. Jeho tvrzení se nesou ve stejném duchu, v němž už dříve Gazzetta dello Sport psala o prodeji elektromotorů přímo v Itálii. Doping má vyjít v plném rozsahu na desítky tisíc eur, ale nabízet znatelnou výhodu, využitelnou bezdrátově skrze bluetooth.
Již v průběhu investigace novináři kontaktovali také UCI, efektivita jejíchž metod je tímto nově zpochybněna. A to jak co do technologie, tak co do dostatečné kvantity testů. Oficiální vyjádření cyklistické unie, která žádné nové nálezy motodopingu neoznámila, její postupy hájí jako „extrémně efektivní“.
Vše to přichází v nejhorší možnou dobou. Italové se právě chystají na Giro d’Italia, které začne ani ne za tři týdny. A očekávat na něm lze velmi přísné kontroly nejen moči a krve, ale také techniky. Zda současný skandál průběh závodu ekonomicky nenaruší, ať už skrze odchod sponzorů, či skrze odřeknutí televizních práv, je nyní ve hvězdách.
Zatím pouhé spekulace,žádný důkaz