Enrico Gasparotto vyhrál Amstel Gold Race po nástupu na Caubergu

nabor

Ital Enrico Gasparotto z týmu Wanty – Groupe Gobert vyhrál spurt před svým kolegou, se který ujel na Caubergu, Michaelem Valgrenem (Tinkoff). Spurt o třetí pozici ovládl Sonny Colbrelli (Bardiani-CSF). Vidět byli i všichni tři čeští účastníci – Roman Kreuziger, Petr Vakoč a Josef Černý.

Ještě v neutrální zóně nepříjemně upadl Fabio Felline (Trek – Segafredo) a jezdec z širšího spektra favoritů musel odstoupit.

Do úniku se pustilo 11 odvážlivců: Josef Černý (CCC), Kevin Reza (FDJ), Alex Howes (Cannondale), Larry Warbasse (IAM), Laurens de Vreese (Astana), Floris De Tier (Topsport Vlaanderen), Laurent Didier (Trek-Segafredo), Matteo Montaguti (AG2R), Matteo Bono (Lampre-Merida), Fabien Grellier (Direct Energie) a Giacomo Berlato (Nippo-Vini Fantini). Vypracovali si až 6 minut, ale tým Sky je nenechal odjet více.

V dalších fázích závodu se vytvořila čtyřčlenná stíhací skupina: Gianni Meersman (Etixx-Quick Step), Tosh van der Sande, (Lotto Soudal), Niccolo Bonifazio (Trek-Segafredo) a Björn Thurau (Wanty – Groupe Gobert).

Do Nizozemska se přihnala silná přeháňka i s kroupami. Došlo k členění úniku. Tempo neudržel ani Josef Černý a propadl se do skupiny k Gianimu Meersmanovi.

V pelotonu byl dominantní tým Sky. Ostatní týmy nebyly kompaktní a jezdci byli spíše rozházení.

37 kilometrů před cílem se začalo nastupovat. Nejdříve to zkusil Michael Albasini (Orica-GreenEDGE), k němu se připojil Wout Poels (Sky), ale jejich pokus nebyl úspěšný. Stejně dopadl i útok Sepa Vanmarcka (LottoNL-Jumbo) a Prebena Van Heckeho (Topsport – Vlaanderen).

30 kilometrů před cílem přišel pád, za kterým zůstal například Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) nebo Philippe Gilbert (BMC). Odpadl i Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), pak spojil své síly s Philippem Gilbertem a dokázali se ještě vrátit zpět do pelotonu.

Při třetím průjezdu Caubergu asi 19 kilometrů před cílem nastoupil Bob Jungels (Etixx-Quick Step). Za ním se vydal Enrico Battaglin (LottoNL-Jumbo) a vytvořili si slibný náskok.

Odpadl i obhájce výhry Michal Kwiatkowski (Sky). Jak se vyjádřil na svém Facebookovém profilu, pokořil ho déšť a zima. Mezitím byli pohlceni Jungels s Battaglinem, když je dohnala Orica vedená Michaelem Albasinim.

14 kilometrů před cílem byly pohlceny i poslední zbytky úniku a do pelotonu se vrátili jak Gilbert s Dumoulinem, tak Edvald Boasson Hagen.

Na čele balíku dále pracovala Orica. Nyní už vítěz Paříž – Roubaix – Matthew Hayman.

Na vrcholu Bemelembergu nastoupil Roman Kreuziger. Orica měla plné ruce práce ho stahovat, ale rodák z Moravské Třebové se vzdaloval. Z pelotonu se zvedl Tim Wellens (Lotto Soudal). Dojel ke Kreuzigerovi, nastoupil mu a odjel sám. Roman se vrátil do balíku.

Ovšem Wellens jel parádně a Orica už neměla na čele nikoho jiného, kromě Michaela Matthewse. Ale nakonec se tam objevil Michael Albasini a odevzdal i poslední zbytky sil. Pomohly mu i týmy LottoNL-Jumbo a Tinkoff.

Wellens měl až 20 vteřin na peloton, ale při sjezdu pod závěrečný kopec závodu Cauberg ztrácel a při nájezdu sem měl pouze 12 sekund na peloton. Hned na začátku Caubergu se posunuli do čela jak Petr Vakoč, tak Roman Kreuziger. Vakoč zvýšil tempo a Roman Kreuziger zapracoval pro Michaela Valgrena.

Velmi razantně nastoupil Enrico Gasparotto. K němu se dotáhl Michael Valgren. Ital vyskočil Cauberg s Dánem na svém zadním kole. Na rovince se střídali a skupina za nimi nespolupracovala ideálně. Nástup zkusil Samuel Sánchéz (BMC). Za něj se pověsil Petr Vakoč, ale ani zde nebyl úspěch.

O výhru si to rozdali Gasparotto s Valgrenem. Zkušený Gasparotto se usadil na druhém místě a Valgren neměl v následném spurtu šanci.

Gasparotto tak připisuje své druhé vítězství na Amstelu Gold Race. To první přišlo v roce 2012 ještě v barvách Astany.

V hlavní skupině se rozhodovalo ve spurtu. Velmi překvapivě byl třetí Sonny Colbrelli z týmu Bardiani-CSF. Za sebou nechal Bryana Coquarda (Direct Energie) i Michaela Matthewse (Orica-GreenEDGE).

Josef Černý se do cíle nepodíval a v průběhu závodu odstoupil. Roman Kreuziger dokončil na 12. pozici a Petr Vakoč na místě 31.

Pořadí závodu

P. Jezdec Čas
1 Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx – Quick-Step 6:31:49
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
3 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
4 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
6 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
7 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step
8 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
9 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
10 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team