Mortirolo, Stelvio, Umbrail Pass. Hvězdná sestava je tu

nabor

Den, na který se od začátku všichni těšili. 222 kilometrů, výjezd až do 2758 m n. m. a závěrečný sešup do Bormia. Divadlo 16. etapy Giro d’Italia rozevírá opony. Pojďte se dívat.

Profil 16. etapy Giro d'Italia 2017Pondělní volno bylo ve znaku očekávání. Někteří už se nemohli dočkat nájezdu na Mortirolo (12,6 km, 7,2 %) na 72. kilometru. Jiní, jako třeba Fernando Gaviria, věděli, že to bude poslední chvíle, kdy uvidí své kolegy – vrchaře. Legendární stoupání, na něž poprvé od roku 1990, kdy bylo pro účely Gira objeveno, zamíří peloton z Edola, obstará však dnes jen předehru před výšlapem na Stelvio (21,7 km, 7,1 %) a pak těsně pod něj, na Umbrail Pass (13,4 km, 8,4 %).

Profil - Passo dello Stelvio - Giro d'Italia 2017Aby jezdci mohli tuto zkoušku podstoupit, opustí dokonce jedinkrát během stého Gira Itálii a po nové švýcarské silnici se proderou na poslední prémii dne. Celkově se dnes pojede o 115 modrých bodů, více než v kterékoli jiné etapě. S 51 body vedoucího Dumoulina může dojet kdokoli. Mortirolo a Umbrail Pass budou klasifikovány jako první kategorie, Stelvio je Cima Coppi. Pojmenování zvláštní kategorie získává na jubilejním Giru zvláštní význam. Když mělo Stelvio ve 20. etapě ročníku 1953 premiéru, ovládl stoupání právě Coppi a získal díky tomu svůj poslední růžový dres.

Dnešního vítěze si historie bude pamatovat a ačkoli Vincenzo Nibali zatím nezáří, jeho motivace bude velká. Quintana, jenž na Oropě ukázal nečekanou zranitelnost, lepšící se Zakarin, prokletí Grand Tour lámající Pinot či Dumoulin, který bude hájit náskok 2 minut a 41 vteřin, tvoří ovšem těžkou konkurenci.

Profil - Umbrail Pass - Giro d'Italia 2017Není navíc rozhodně jisté, že vyhraje jezdec na celkové pořadí. O cennou výhru se budou chtít poprat také Landa, Fraile, Rolland, Anton, stále čekáme na útok Foliforova. K širšímu okruhu favoritů se řadí rovněž Jan Hirt, který útok připustil. Ztráta takřka 20 minut na Dumoulina mu může dopřát potřebnou svobodu a pokud se chce vyhoupnout na 16. příčku či výše, musí stáhnout minimálně osm minut.

Královská šestnáctá etapa Giro d’Italia 2017 začíná již v 10:25, tak se nezapomeňte včas zapojit do naší soutěže na Facebooku. Na přenosy si naopak ještě další dvě hodiny počkáme. Závěr Mortirola se však kolem jedné do přenosů již spolehlivě vejde.