Třetí týden Gira ve znamení Dumoulina a Gavirii

nabor

Třetí týden jubilejního ročníku Giro d’Italia byl především ve znamení dvou vítězství Fernanda Gavirii (Quick-Step Floors) a Toma Dumoulina (Team Sunweb). Ten sebral růžový trikot Nairu Quintanovi (Movistar Team) již na začátku týdne a poveze jej v závěrečném týdnu z pozice lídra.

10. etapa Foligno › Montefalco 40 km

Tom DumoulinEtapa doslova šitá na míru Tomu Dumoulinovi. Ten v jízdě proti chronometru deklasoval všechny soupeře rozdílem, jaký se málo kdy vidí. Druhý Geraint Thomas (Team Sky) za ním zůstal 49 vteřin. Do rozdílu minuty se vešel ještě třetí Bob Jungels (Quick-Step Floors).

Nairo Quintana, který v růžovém trikotu jel, není příliš excelentní časovkář. Přestože tuto techniku jízdy na kole piluje, skončil až na 23.příčce se ztrátou 2:53.

Ve výborném světle se předvedl v časovkářském speciále Jan Bárta (Bora-Hansgrohe), jehož 16. místo je po dlouhé době skvělé umístění českého závodníka na Grand Tour.

11. etapa Firenze › Bagno di Romagna 161 km

Omar Fraile (Dimension Data) - vítěz 11. etapy Giro d'Italia 2017

Jak se dalo předpokládat, tak do úniku se dostali někteří dobří vrchaři, kteří ovšem v předchozích dnech ztratili šanci na dobré umístění v celkové klasifikaci.

Před druhou prémií Passo Della Calla zaútočila dvojice Mikel Landa (Team Sky) – Omar Fraile (Dimension Data). Společně si dojeli až na vrchol, a následně i pro další prémii na Passo Del Carnaio. Pak začal Fraile uvadat a 40 kilometrů před cílem byl skupinou pronásledovatelů dostižen. Landa nevydržel o mnoho déle.

Před vrcholem Fumaiolo zaútočila trojice De Plus – Costa – Rolland, jímž se v závěsu držel Fraile. z favoritů vystoupal na vrchol jako první Pinot. Ve sjezdu byl Pinot dojet, spolupráce Rollanda s Frailem fungovala mnohem lépe a náskok spíše zvyšovali. Na posledním malém stoupání 14 km před cílem zaútočil Costa a po necelých pěti kilometrech se přidal k vedoucí dvojici. V rovném závěru se zezadu přiřítil Kangert a čtveřice začala taktizovat natolik, že je jen tak tak nedojel i zbytek uprchlíků.

V závěru měl nejlepší nohy právě Fraile a dokázal si dojet pro etapové prvenství, navíc to bylo jeho první etapové prvenství na Grand Tour vůbec.

12. etapa Forlì › Reggio Emilia 229 km

Předposlední relativně rovinatá etapa měla být výzvou pro spurtery, ale ztratit se nemusel ani únik, do kterého se vydala trojice: Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Sergej Firsanov (Gazprom-RusVelo) a Marco Marcato (UAE Team Emirates).

Borci v úniku vydrželi asi 210 kilometrů, nejdéle z nich Mirco Maestri, který byl pohlcen až 7 kilometrů před cílem. To už bylo jasné, že se bude spurtovat a odborníci opět sázeli na vítězství vedoucího muže bodovací soutěže Fernanda Gaviriu.

Eugert Zhupa (Wilier Triestina) chtěl všechny spurtery zaskočit, ale dojel jej Lukas Pöstlberger z Bory a následně i celý peloton. Šlo se do spurtu, zde měl podle předpokladů nejsilnější nohy Fernando Gaviria, který tak mohl slavit své třetí vítězství na Giru.

13. etapa Reggio Emilia › Tortona 167 km

Poslední rovinatý dojezd. 167 kilometrů roviny, žádná horská prémie. Ještě před začátkem etapy odstoupil Geraint Thomas, který se pokoušel dát dohromady po pádu v 9. etapě, ale jeho záměr se mu nepovedl a raději své působení ve 100. ročníku italského závodu vzdal.

Už na sedmém kilometru se odpoutala čtveřice jezdců ve složení: Pavel Brutt (Gazprom), Johann Van Zyl (Dimension Data), Matej Mohorič (UAE Team Emirates) a Vincenzo Albanese z Bardiani. Jezdci v úniku vydrželi až do mety 22 kilometrů před cílem, což bylo znamení, že se opět bude dojíždět hromadně, zřejmě naposledy v tomto ročníku.

Ovšem než se začalo spurtovat, překvapil všechny svým atakem Pippo Pozzato (Wilier Triestina). Stáj Quick-Step Floors si však vše pohlídala a dovezla svoji hvězdu závěrečných dojezdů – Fernanda Gaviriu – ke čtvrtému vítězství v tomto ročníku italského klání.

14. etapa Castellania › Oropa 131 km

Tom Dumoulin Giro 2017Etapa zakončená výstupem na Oropu mělo být prověrkou favoritů před závěrečným týdnem. Do 14. pokračování slavného závodu se již nezapojili André Greipel (Lotto Soudal) a Jakub Mareczko ( Wilier Triestina), kteří se rozhodli šetřit síly na jiné závody, ve kterých by mohli uplatnit své dovednosti.

V úniku dne byla trojice: Sergej Lagutin (Gazprom-RusVelo), Natnael Berhane (Dimension Data) a Daniel Martinez (Wilier Triestina). Borci si vypracovali náskok, který se peloton smazal přibližně 17 kilometrů před cílem. V pelotonu se tou dobou drželi ještě domestici hlavních hvězd, ale nemělo tomu být dlouho.

Samotný výstup na Oropu režírovali jezdci Movistaru. Jejich lídr Nairo Quintana si vytvořil 4 kilometry mírný náskok, který Kolumbijci vydržel přibližně na metu 1,5 kilometru do pásky.

V závěru se vpředu objevila čtveřice Tom Dumoulin, Quintana, Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin) a Mikel Landa (Team Sky). Až pátý jel domácí miláček Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Quintana začal ztrácet, naopak Rus Zakarin si chtěl připsat etapové vítězství, ale Dumoulin ukázal dobrou připravenost. Jezdce Kaťuše dojel a následně jej i přespurtoval.

15. etapa Valdengo › Bergamo 199 km

Bob Jungels 15. etapa Giro 2017Poslední etapa před dne volna měla poměrně rychlý spád. V úniku dne se objevil mimo jiné i Jan Bárta (Bora-Hansgrohe). Dalšími borci v úniku byli: Dries Devenyns (Quick-Step Floors), Moreno Hofland (Lotto-Soudal), Jeremy Roy (FDJ) a Eugert Zhupa (Wilier Triestina). Celá pětice nedostala od pelotonu příliš velký náskok, neboť ten svištěl průměrnou rychlostí 60km/h.

Po buffetu bylo po úniku, ovšem vykrystalizoval zcela nový: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), Phil Deignan (Sky), Julien Amezqueta (Wilier Triestina), Enrico Battaglin (Lotto-Jumbo), Jacques Janse van Rensburg (Dimesion Data), Silvan Dillier (BMC), Enrico Barbin (Bardiani), Rudy Molard (FDJ), Jevgenij Šalunov (Gazprom-RusVelo) a Simone Petilli (UAE). Borci získali před pelotonem náskok až 2:30, ale před nimi byla ostrá stoupání. Při stoupání na Selvio se k vedoucí skupině připojil Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) se Luis Leonem Sanchezem (Astana Pro Team). Prvně jmenovaný byl i první na vrcholu. Peloton dojel s odstupem 40 vteřin.

Poslední stoupání čekalo na závodníky v cílovém Bergamu. Do něj nerychleji vyjela dvanáctičlenná skupina favoritů, kterou do cíle jako první dovedl Bob Jungels (Quick-Step Floors). Druhý byl Nairo Quintana (Movistar Team). Ten měl během etapy problémy, jednou spadl a podruhé musel měnit kolo. Dumoulin předvedl gesto fair play a na svého soka počkal, když brzdil své kolegy z pelotonu.

Se ztrátou 40 vteřin dorazil Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice), který v celkové klasifikaci drží 18. příčku se ztrátou 19:45.